A kismama, ha ezeket a tüneteket tapasztalja, sokkal jobban aggasztja a terhesség alatt, nehogy a magzatnak, vagy neki valami baja legyen, ha nem kap szakszerű segítséget. Mit lehet tenni, hogyan kezeljük a pánikbetegséget terhesség alatt?
A terhesség alatti pániktünetek
A testet-lelket megviselő babavárás időszakára mindenki eltérő módon reagál. A babavárás öröme mellett sokszor a testileg egészséges kismama is mentális problémákról panaszkodik. Melyek ezek?
Aggodalom az anyává válás kapcsán, a terhesség alatt átalakuló párkapcsolat, stb. Ha van már egy meglévő pánikbetegég, akkor ezek az újonnan felmerülő problémák még több nehézséget okoznak. Tartsuk észben, hogy a várandósság alatt a pszichiátriai gyógyszerek alkalmazása nem javasolt, ugyanis magzatkárosító hatásuk lehet. Ugyanezen okból a szoptatás időszaka alatt sem javasolt a szedésük.
Hogyan kezeljük a terhesség alatt jelentkező pánikbetegséget?
Mivel a gyógyszeres kezelés ellenjavallt, ezért olyan megoldás kell, ami nem fogja károsítani a magzatot, vagy szoptatás időszakában a babát. A pszichoterápiás kezelés mellékhatásmentes, és a legtöbb esetben önmagában is elegendő lehet. Több pszichoterápiás módszer közül lehet választani, egyik ilyen a kognitív viselkedésterápia, vagy a dinamikus pszichoterápia. Mindkettőnél megvizsgálják a szakemberek, hogy mikor alakult ki az első rosszullét, megpróbálják összekapcsolni az ehhez kapcsolódó történésekkel, életeseményekkel a tüneteket. A pszichoterápia segítségével a páciensek megérthetik, mi okozza a kontrollálhatatlan mértékű szorongást, miért okoz a szorongás testi tüneteket. A feltárás után következik maga a kezelés, ami egyéntől függően egy hosszabb-rövidebb folyamat.
Érdemes megpróbálkozni egyéb, a szorongás oldását megcélzó technikákkal is. Ilyen például a meditáció, ahol a légzéstechnika elsajátításával tudjuk megnyugtatni önmagunkat. Szintén hatásos lehet az autogén tréning, ahol egy kidolgozott módszertan segítségével juthatunk el a relaxáció állapotába.
Ezen technikák is megtanulhatók, amennyiben képzett pszichológus vezetése mellett sajátítjuk el őket. Ez azért fontos, mert vannak olyan személyiségtípusok, akiknél ezek a módszerek inkább állapotromlást eredményeznek, semmint javulást. Miután megtanultuk, utána önállóan is képesek vagyunk alkalmazni őket, így csökkenthetjük az egyéni stressz-szintünket. Ezek a technikák akkor is hasznosak lesznek, mikor már megszületik a babánk és a nevelés során felmerülő stressz-helyzeteket kezelni tudjuk.