Hogyha ma egy kezdő horgász a kapható horog típusok közül szeretne választani, akkor könnyen a bőség zavarával találhatja szemben magát. Számtalan gyártó, típus és kialakítás érhető el ugyanis a horgászboltok polcain, amelyek közül sokszor nem is könnyű a választás.
Elvégre figyelembe kell venni a horgászmódszert, a várható halak méretét, illetve az adott horgászvízen érvényes szabályzatot is.
Rövid bejegyzésünkben tehát annak nézünk utána, hogy milyen horog típusok közül választhatunk.
Szakáll nélküli horog békés halaknak
Egy hagyományos horog szakálla az öblén található visszahajló kis éles fémdarab, ami a bevágás után a hal megakadását hivatott elősegíteni. A „catch and release” szemlélet egyre népszerűbbé válásával a gyártók olyan horgokat kezdtek előállítani, amiken már nincs szakáll.
Ez a megoldás kevésbé teszi fájdalmassá a fárasztás perceit a halaknak, illetve a kis visszahajló fémdarab hiánya segíti a horog ütötte seb rövidebb idő alatt megtörténő gyógyulását is.
Manapság számos horgásztavon része a szabályzatnak, hogy kizárólag a szakáll nélküli horog használata a megengedett. Éppen ezért egyáltalán nem hátrány, ha egy vagy két méretben mindig van nálunk belőle.
Horgok feeder horgászathoz
A feeder horgászat manapság az egyik legnépszerűbb módszer a horgászok körében. A lényege, hogy egy érzékeny felszereléssel, akár 80-100 méteres távolságból is eredményes legyen a halfogás.
A meghorgászott nagyobb távolságok miatt az akadás sokszor nem megfelelő, így fárasztás közben a védekező hal gyakran lemarad. Ennek a nemkívánatos jelenségnek az elkerülése végett speciális horgok használata indokolt.
A feeder horgászathoz alkalmazott horgok erősek, minőségi anyagokból készülnek, és a jobb akadás érdekében az öblük is bővebb kialakítású.
Egyágú horgok ragadozó halak horgászatára
Ragadozó halak horgászata kapcsán gyakori probléma, hogy a felszerelésen lévő hármashorog gyakran akadót fog, emiatt el kell szakítani az egész végszereléket.
Egyágú horgok használatával ez a gond megoldható. A velük való horgászat során egész bátran át lehet húzni a csalit nádon, töklevélen vagy kisebb bokrokon is akadás nélkül.
Ennek óriási jelentősége van akár a pergető horgászat során, akár úszós vagy fenekező módszernél is. Így a csalinkat olyan helyeken is fel tudjuk kínálni a ragadozóknak, amelyek normál hármas horgokkal egyszerűen megközelíthetetlenek lennének.