Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Felépült Déva vára a Pannon Várszínházban

2019. október 26. 14:21
Vándorfi László rendezésében mutatta be a Kőműves Kelement a Pannon Várszínház, mostantól tehát Déva várának története Veszprém városában épül estéről estére…

Egy várat persze nem egyszerű felépíteni, Vándorfi László kísérletet tett rá, méghozzá tizenhárom kőművessel közösen: a történet alapváza elég jól ismert a magyar népköltészetben, egy fiatal csapat lehetőséget kap, hogy felépítse Déva várát. Idáig viszonylag egyszerű a cselekményszál, meg is kezdik az építést, ugyanakkor innentől kezdve a nem magától értetődő – emberfeletti –eseménysorozat következik.

Akármilyen keményen is küzdenek: „Amit rakunk nappal, éjjelre leomlik”. Hogyan tovább? – teszik fel a kérdést a kőművesek. Sikertelenségüket kezdetben hitetlenséggel magyarázzák, ahogy Szörényi Levente és Bródy János megírta: „Hit nélkül sem alkotni, sem élni nem lehet”. 

A tanácstalanság közepette a kőművesekhez érkezik egy vándor – akit P. Petőcz András alakít –, a megjelenésével már teljes mértékben visszafordíthatatlanná válik a kőművesek fejében elindulni látszó zavar; megtudják, hogy Déva várán átok ül. Az átok elűzéséről tanakodva konfliktusok tömkelegével találják magukat szembe, ember az ember ellen, ember a hatalom ellen, így pedig ismét megkérdőjelezik a folytonos küzdés értelmét.

A címszerepben Koscsisák Andrást láthatjuk, aki színpadi létezésével magában foglalja Kelemen minden egyes kételyét, kétségét, félelmét, vagy akár erejét. A kőművesek hihetetlen összjátékát nemcsak a kiválóan összehangolt tizenhárom férfi jelenléte erősíti, de a játszók mögött „elbújó” – ugyanakkor észrevehető – zenészek is tovább mélyítik.

Mondani sem kell, milyen hatással bír a nézőre az, ha a szóban forgó rockballadát élőben hallhatja az ember. Az előadás zenei vezetője Győrfi Judit, de természetesen Krámer György koreográfus munkája mellett sem mehetünk el: a szimbolikus jelentéssel bíró eszközöknek, kellékeknek összhangban kell lenniük a kőművesekkel, méghozzá a mozgás során, de sikerült elérni, hogy valóban egységben történjenek az "események". 

Koncentrált játékot és pontosságot igényel az előadás, de a Várszínház újra és újra bebizonyítja, hogy az említett igények kielégülnek a profi munka során. Egyetlen egy női szereplő van az előadásban, hiszen Kelemen felesége megjelenik, őt Kárpáti Barbara testesíti meg, nem egyedül, hanem mélyreható énekével, és kiváló színészi játékával.

Galéria
Galéria: ilyen volt a Kőműves Kelemen a Pannon Várszínházban
Szabó Eszter
Kovács Bálint
további cikkek
Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. tegnap 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! 2024. december 21. 17:29 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51 A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A magyar gasztronómia öröksége az identitásunk egyik legszínesebb és legizgalmasabb területe, amely generációk történeteit hordozza magában. Bélafi László két recepteskötete, az „Ükanyám Békebeli Süteményei” és a Réthy Erzsébet receptjeit bemutató második kötet egyaránt tisztelgés a múlt előtt és kísérlet arra, hogy a hagyományok a modern kor eszközeivel újjáéledjenek. 2024. december 18. 17:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.