Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C

3 lélegzetelállító kaland a nyárra

2020. július 13. 4:32
A Magyar Turisztikai Ügynökség felmérése szerint idén nyáron még akkor is inkább a belföldi turizmus mellett döntünk, ha a járvány csendesedésével egyetemben egyre több külföldi ország teszi lehetővé a beutazást. Magyarország egyik legszebb régiójában élve biztosak is lehetünk benne, hogy idehaza is bőven találni felfedeznivalót, de ha még nincs tippetek, mit csináljatok a nyaralás alatt, mutatunk három felejthetetlen kalandot.

Séta a csillagösvényen

A nyári időszak egyik legkedvesebb, helyszíntől szinte teljesen független elfoglaltsága a csillagos égbolt és a meteorzáporok megfigyelése. A szinte szó persze az esetben nem elhanyagolandó, hiszen a fényszennyezés miatt még a város legeldugottabb, magaslati pontján sem találkozhatunk olyan tiszta égképpel, mintha a Tejútrendszert mondjuk az erdő széléről kémlelnénk. Ha tehát igazán látványos éjszakai égboltot szeretnénk látni, érdemes kimenni a pusztába, vagy biztosra menve, a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetséghez fordulni: ők nevükkel ellentétben nem a Star Wars új gonoszai, hanem egy olyan szervezet, amely összegyűjti azokat a helyeket, ahol az elenyésző mértékű fényszennyezés miatt zavartalanul lehet szemlélni az égboltot. Magyarországon három ilyen hely van szerintük: a Zselici Csillagpark, a Hortobágyi Nemzeti Park területe és a Bükki Nemzeti Park. Zselicben az éjszaka is bejárható tanösvények mellett csillagászati bemutatókat is tartanak, valamint egy 25 méter magas kilátóból is nézelődhetünk, a Hortobágyi Nemzeti Parkban pedig akár 2000 fénypontot is felfedezhetünk – a Tejút szalagja mellett itt a piramist formázó fényhíd, az állatövi fény is kirajzolódik. Nem kevésbé látványos a bükki csillagda: előzetes bejelentkezés után általános csillaglesen, meteorzápor túrán és holdfogyatkozás kémlelésen is részt vehetünk, a legjobb szpotok felfedezéséhez pedig 18 pontos térkép dukál.

Bükki Csillagoségbolt-park /Fotó: Novák RichárdBükki Csillagoségbolt-park /Fotó: Novák Richárd

Látogatás a Rudabányai tónál

Ha kicsit úgy szeretnénk érezni magunkat, mintha Kanada egyik híres nemzeti parkjában túráznánk, irány a keleti országrész és a Kazincbarcikától 15 km-re fekvő Rudabánya. Általános iskolai történelem óráinkról biztosan ismerős a név: annak idején itt találták meg a 12 millió éves emberszabású majom, a Rudapithecus maradványait. A városnak viszont akad egy másik nevezetessége is, az egykori bányató, mely jelenleg hazánk legmélyebb állóvízének számít. A tó területén eredetileg két külön állóvíz volt, amelyek a vízszint emelkedésével egyesültek és így érte el mai kiterjedését a tó. Hosszát tekintve mintegy 300 méter, átlagos szélessége 80 méter, legnagyobb mélysége pedig közel 60 méter. Különlegességét adja továbbá, hogy a bányaművelés után visszamaradt meredek sziklafalak és omlások határolják, a tavasz végén, nyár végén körös-körül burjánzó természet pedig igazi vadregényes táj hangulatát kelti. Fontos tudni, hogy a tó magántulajdonban van, így ha szeretnénk megtekinteni, azt előzetesen jeleznünk kell a Rudabányai múzeum felé.

Fotó: szallas.huFotó: szallas.hu

Hőlégballonozás a Balaton felett

A világ számos pontjáról érkeznek turisták a törökországi Kappadókiába, hogy egyszer az életben kipróbálhassák a hőlégballonozás élményét és több száz méteres magasságból élvezzék a különleges vulkáni tájat. Kétség sem férhet hozzá, hogy itt repülni, főleg napfelkeltében, hatalmas élmény. De madártávlatból nézni a Balatont valószínűleg ugyancsak az, főleg nekünk, akik itt lakunk mellett és talán mindenkinél jobban kötődünk hozzá. A Balaton Ballooning csapatának köszönhetően pedig pár éve viszonylag könnyűszerrel meg is tehetjük ezt, noha azt el kell ismerni, a tó feletti hőlégballonozás nem olcsó mulatság a maga 42 ezer forintos árával, viszont olyan, amit nem felejtünk el egyhamar. A ballon a Gyenesdiás-Keszthely-Hévíz térségben száll fel és egészen 1000-1500 méteres magasságig emelkedik – innen tekinthetünk le a türkizkék magyar tengerre és az azt körülölelő hegyes-dombos vidékre, a szőlőtőkékkel tagolt településekre. Ráadásul a repülés a nap legszebb szakaszában történik: késő délután és napnyugta között, az élményt pedig pezsgős koccintással koronázhatjuk meg.

Fotó: Balaton BallooningFotó: Balaton Ballooning

Nyitókép: Christian Nielsen/Unsplash  

Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Veszprém történelmi szemtanúja: a Benedek-hegy turizmus Veszprém történelmi szemtanúja: a Benedek-hegy A veszprémi vár tőszomszédságában magasodó dolomitszikla az évezredek során szemtanúja volt a történelem legfontosabb veszprémi pillanatainak. 2024. november 10. 11:22 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Mindszenty lábnyomában közélet Mindszenty lábnyomában Mindszenty József lábnyomaiban járhattak azok, akik részt vettek a Veszprémi Érsekség idegenvezetésén szerdán. 2024. október 25. 23:32

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.