Szép lassan kezd visszaállni az élet a rendes kerékvágásba, ezzel együtt pedig az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) háza táján is ismét nagyobb a mozgolódás – már nemcsak a színfalak mögött, hanem előtt is. Egy hete adtunk hírt az önkéntesprogram pályázat eredményéről, valamint a veszprémi utcakép fejlesztésének első lépéseiről, ezúttal pedig az Európa Kulturális Fővárosa 2023 projekt égisze alatt megszülető, vagy annak támogatásával zajló nyár végi-őszi programokról számolt be dr. Navracsics Tibor, az EKF program kormánybiztosa.
Ahogy a kormánybiztos korábban már rámutatott, a 2023-as évet nem 2022-ben kell megtervezni: az alapokat érdemes már most lerakni és egyes programelemeket akár a következő hónapokban is kipróbálni, hogy amikor majd egész Európa figyelme ránk irányul, valóban olyan kínálattal tudjunk szolgálni, amely a helyieknek és az ide érkezőknek is értéket nyújt.
„A rendezvénykorlátozások feloldásával végre ismét van lehetőség ismét ilyen programokat szervezni és végrehajtani, amelyek két kategóriába sorolhatók: egyrészt olyan rendezvények, amelyek az Európa Kulturális Fővárosa 2023 márkanévhez kötődnek és a szervezők szeretnék, ha oszlopos tagjaivá válnának a programsorozatnak, másrészt olyan bevált programok, amelyek a korábbi sikeres hagyományok révén belépőt váltottak előbbihez.”
Ilyen, saját szervezésű program lesz az eredetileg júniusra tervezett, majd a járvány miatt végül szeptember 3. és 5. között debütáló Veszprém-Balaton Filmpiknik, melyre több ezer látogatót vár az EKF-csapat. A Veszprémben és Balatonfüreden zajló ingyenes, szabadtéri vetítéseken a Magyar Mozgókép Szemle díjazottjait (rövid-és nagyjátékfilmeket, televíziós és mozis bemutatókat) nézhetjük majd meg, de részt vehetünk közönségtalálkozókon is az alkotókkal és szereplőkkel.
Ami a már bejáratott, támogatott programokat illeti, augusztus végére csúszott a városképhez már szervesen hozzánőtt Rozé Rizling Jazz Napok és a Veszprémi Utcazene Fesztivál is. Előbbit éppen 10. alkalommal rendezik meg augusztus 16–23. között, a hagyományokhoz hűen ismét a Balaton-felvidék legjobb boraival és kiváló zenészekkel. Kis pihenő után, augusztus 26-án aztán újra ellátogatnak hozzánk a világ legjobb utcazenészei, akik 29-ig itt is maradnak nálunk az Utcazene Fesztivál ideje alatt. A tervek szerint a délutáni sávban fiatal, magyar zenekarok lépnek majd fel a tehetségkutatón, míg este Európa és a világ minden pontjáról jönnek majd az aszfaltmuzsikusok.
Akinek nem lenne elég ebben az időszakban a kultúrából, annak érdemes augusztus 27–29. között a Káli-medencébe is ellátogatnia. A Kőfesztet tavaly még csak Kővágóörsön szervezték meg, de 2020-tól hat másik Káli-medencebéli falu is csatlakozott. A falvakon átívelő programok tematikában és időrendben is egymásra épülnek majd: az összművészeti eseményen a folklór a főszereplő, de az érdeklődők bőven találnak, könnyűzenei, színházi és irodalmi programokat is.
Nem marad el az Auer Fesztivál sem: a pár év alatt az ország egyik legjelentősebb komolyzenei fesztiváljává nőtt programsorozatot augusztus 13–16. között tartják meg, ezúttal elsősorban magyar művészek részvételével.
Unatkozni viszont ősszel sem fogunk: Veszprém és a Bakony-Balaton régió kulturális kínálata tradicionálisan gazdag, így az Európa Kulturális Fővárosa program szervezőinek sok más eseménnyel is lehetősége nyílik a közös munkára. A támogatott programok között szerepel A Tánc Fesztiválja is szeptember 6–10. között, majd szeptember 18–20. között a balatonfüredi Salvatore Quasimodo Költőfesztivál, míg októberben és novemberben ismét megmutathatjuk, miért is tüntette ki Veszprémet az UNESCO A zene városa címmel: október 1-je a zene világnapja, ennek apropóján a Lovassy Gimnáziumban lépnek zenekarok és kórusok, november 9-10-én pedig Eger és környékéről Veszprémbe költözik a magyar zeneipar seregszemléje, a Music Hungary Konferencia.