A sajtó is hivatalos volt arra a hétfő délelőtti programra, melyen bemutatták még épülés alatt álló veszprémi uszodát. A cikkben a bejáráson elhangzott információkból szemezgettünk.
A nemzetközi versenyek megrendezésére alkalmas, közel nulla energiaigénynek megfelelő uszoda a Modern Városok Program keretén belül jön létre, 9,4 milliárd forintból, a város keleti határán (az Obi mögött). Az uszodát az INCORSO Építésziroda tervezte és a Vemévszer Kft. & Laterex Zrt. konzorciuma építi.
Az épület 4 szintes: pince szint, földszint, első emelet és egy nyitott gépészeti udvar a tetőtérben. A hasznos alapterület 10 600 m2. Sportesemények (akár vízilabda mérkőzések) idején 720 fő foglalhat helyet a lelátón. A parkolóban 120 autó fér majd el.
Az épületben 5 medence kap helyet:
- 50 m-es verseny/úszómedence (10 sávos)
- 25 m-es edzőmedence (keresztben úszásra is alkalmas)
- 12,5 m-es tanmedence (80 cm mély)
- gyerekmedence (6,6 x 4,55m, 50 cm mély)
- jacuzzi (48,4 m2, 1 m mély)
A földszinten a medence terek és a kilátó tér mellett az alábbi helyiségek kapnak helyet: jegypénztár, biztonsági helyiség, raktár, gyermekmegőrző, osztály öltöző, bírói szoba, akadálymentes öltöző és vizes blokk, zuhanyzók, WC-k, úszómesteri szoba és elsősegély helyiség.
Az első emeleten a sajtó szoba a versenyeken kívül szülői váróként funkcionál majd, ahonnan rá lehet látni az összes nagyobb medencére.
Az első szinten a hang és fénytechnikai helyiség, tárgyaló, irattár, irodák, teakonyha, egy 61 m2-es fitness terem, csapatöltözők és vizes blokkok, valamint a belső, 223m2-es pihenőterasszal ellátott szauna világ érhető majd el. Itt több féle pihenési lehetőség lesz adott: infra, finn, és ördög szauna, valamint gőz és jégkása is.
Közel nulla energiaigény
A cikk eléjén írtuk, hogy az uszoda épülete közel nulla energiaigényű lesz. Mit jelent ez? A gépészeti rendszert úgy tervezték meg, hogy alkalmas legyen komplex hőhasznosításra. Ez azt jelenti, hogy az időjárási viszonyok figyelembe vételével ideális esetben képes lesz arra, hogy a nyári hűtés következtében keletkezett hőenergiát a medencevizek hőntartására hasznosítsa. Télen, amikor a hűtési igény megszűnik, az épület légtechnikai rendszerének kidobott hőenergiáját hasznosítják a medencevizek fűtésére.
A medencetér légkezelésének rendszerét úgy alakítják ki, hogy csak a ködtelenítéshez szükséges minimális frisslevegőt juttassa a medencetérbe, ezáltal is csökkentve az elvesztegetett energiát. Az épület hőtermelését kondenzációs kazánnal biztosítják, az összes hőfogyasztót alacsony fűtési vízhőmérsékeltre méretezték, hogy minél magasabb legyen a kazánok éves kondenzációs hatásfoka. Az optimális energiafogyasztást távoli eléréssel rendelkező épületfelügyeleti rendszer szabályozza.
Az elmondott tervek alapján látszik, hogy egy mai feltételeknek megfelelő uszoda épül ma Veszprémben. Porga Gyula polgármester a bejáráson a sajtónak azt mondta: ha a létesítmény elkészül, a víztechnikát és az energiafelhasználást illetően ez lesz az egyik legmodernebb uszoda Magyarországon. Hozzátette: Veszprém eddig az a megyeszékhely volt, ahol nem volt 50 méteres medence. Veszprém sportos város, ezért is fontos a beruházás, amely nem csak a sportolásra, hanem a szabadidő eltöltésére is alkalmas lesz, hisz egy tanmedence és a kikapcsolódást nyújtó wellness részleg is megépül itt.
Ovádi Péter országgyűlési képviselő szerint nem csak a város, hanem az egész térség szempontjából fontos beruházásról van szó, amely minden korosztály igényét kielégíti. Hangsúlyozta, hogy a kormány a mostani gazdasági helyzetben sem állította le az uszoda fejlesztését. A fenntartását az állam vállalta magára, így az önkormányzatnak nem jelent majd plusz terhet a működtetés - mondta.
A bejáráson elmondottak szerint a veszprémi uszoda fejlesztése jelenleg 60%-os állapotban van. A beruházás a tervek szerint 2020 év végére készül el, majd egy néhány hónapos tesztüzemet követően 2021 május végén a nagyközönség is igénybe veheti.