Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C
2024. július 27. Olga
Veszprém
21°C

Újabb izgalmas leleteket tártak fel a dörgicsei présházban

2020. július 30. 4:00
A régészek által feltárt kétszáz éves présház számos érdekességet rejtett a 19. századi lakáskultúrára, illetve szőlőművelésre vonatkozólag.

Nemrég beszámoltunk róla, hogy a Lackó Dezső Múzeum régészei egy kétszázéves dörgicsei présház falába épített római kori sírkövet emeltek ki, de az épület ezen kívül is tartogatott érdekességeket.

Kapcsolódó cikk
Római kori sírkövet tártak fel Dörgicsén
A Laczkó Dezső Múzeum munkatársai egy meglepően épen maradt sírkőtöredéket tártak fel egy dörgicsei présház pincéjében.

Az épület présház helyiségében, a szoba felőli sarokban a nagyméretű szabadkémény alatt egy kemence rejtőzött. A kemencét borító omladékban számos évszámos téglát találtak a szakemberek, melyeken az 1819-es évszám, valamint a CCZ monogram díszlik. Ezek a vélhetően a nagyvázsonyi Zichy-uradalom égetőjében készült téglák az épület olyan eleméből származnak, melyek bizonyosan a ház építésekor keletkeztek, így kijelenthető, hogy a „villámsújtotta présház” épp kétszáz esztendővel ezelőtt született.

Fotó: Laczkó Dezső MúzeumFotó: Laczkó Dezső Múzeum

A napokban aztán a 19. századi lakáskultúra több mardványát is feltárták. Először egy mázatlan kályhaszem-töredékre leltek rá, majd önkéntesek munkájának is köszönhetően a szemeskályha maradványait is sikerült annak eredeti helyén, a szobában megfigyelni.

Az előkerült, vörösre égetett, mázatlan kályhaszem, illetve mintázott csempe darabok már a 19. század végi néprajzi leírásokból is hiányoznak, hiszen addigra az ízlés változása miatt a mázatlan kályhákat a főként zöldmázas változatokra cserélték, ám ezen épületben valamiért kitartottak a mázatlan típus mellett. Olyannyira, hogy a kályha minden bizonnyal megélte a huszadik század tízes éveit is, amikor egy rakott takaréktűzhely (azaz sparhelt) váltotta fel, melynek sütő részébe a szemeskályha előkerült – díszesebb –  darabjait építették be.

Fotó: Laczkó Dezső MúzeumFotó: Laczkó Dezső Múzeum

Az egyik ilyen darab teljesen épen vészelte át a földben töltött évtizedeket, sőt, megtisztítása után még egy extra szenzációval is szolgált, ugyanis a két téglalap alakú feliratmező az 1817-es évszámot rejtette! Az évszám nem feltétlenül datálja a csempe készítési idejét, hiszen elképzelhető, hogy az adott nyomódúcot több évig is használták, mindenesetre jól összecseng az 1819-es datálású téglákkal. 

vehir.hu
további cikkek
Nem hagyják elveszni Veszprém fénybe borulásának történetét Laczkó Dezső Múzeum Nem hagyják elveszni Veszprém fénybe borulásának történetét A Lackó Dezső Múzeum munkatársai a Műszaki és Közlekedési Múzeum szakembereivel közösen elkezdték feldolgozni a nemrég elhunyt id. Gombor József hagyatékát. Néhány éven belül lehet, hogy új formában, de ismét láthatja a közönség Veszprém fénybe borulásának történetét. 2024. július 19. 13:01 Újabb öt évig Péterváry-Szanyi Brigitta vezeti a múzeumot Laczkó Dezső Múzeum Újabb öt évig Péterváry-Szanyi Brigitta vezeti a múzeumot A közgyűlés újabb öt évre bizalmat szavazott a Laczkó Dezső Múzeumot 2019 óta irányító Péterváry-Szanyi Brigittának. A régi-új igazgató pénteken sajtótájékoztatón értékelte az intézmény helyzetét. 2024. július 13. 21:41 Egry József nyomában kultúra Egry József nyomában A Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozatot Veszprémben a Laczkó Dezső Múzeum nyitotta meg Csend és fény című kiállításával: a mester, Egry József után tanítványára, közeli barátjára, Szalai Zoltán festőművészre és művésztanárra szeretnék irányítani a figyelmet a június 22-én nyíló életmű-kiállítással. 2024. június 22. 21:41 Hogyan született a Balaton mint álom? Hogyan született a Balaton mint álom? A hatvanas-hetvenes évek balatoni nyaralókultúráját megidéző kiállítás nyílt a Laczkó Dezső Múzeumban csütörtökön. 2024. június 21. 17:35

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.