A fesztivál művészeti vezetőjével, Kováts Péter, Bartók–Pásztory-díjas hegedűművésszel beszélgettünk arról, hogy a vírus minden nehézsége mellett hogyan sikerült mégis a legjobbat kihozni a szervezésből, és milyen különlegességekkel várják majd a komolyzene kedvelőket.
A járványhelyzet idén számos kulturális eseménytől fosztotta meg a művészetért rajongókat, Kováts Péter az augusztusi fesztivál szervezése – mely már a Veszprém Európa Kulturális Fővárosa projekt keretén belül zajlott - kapcsán elmondta: „Az idei év különösen érdekes volt, hiszen márciusban hirtelen minden kérdéses lett.
Egy-két hét tanakodás után úgy döntöttünk, előre menekülünk, és megszervezzük a fesztivált,
ha pedig a járványhelyzet nem engedi, majd lemondjuk. Normál esetben ősszel szoktuk elkezdeni a fesztivál szervezését, most viszont tavasszal újra kellett gondolni mindent, ez pedig átszabta a fellépőlistánkat is.”
Az idei Auer fesztivál – a korábbiakkal ellentétben – nem a szokványos augusztus eleji időpontban lesz, hanem 13-16. között. Minden rosszban van valami jó, a halasztásnak is – szinte történelmi – pozitívuma lett: „A fesztivál egyik különlegessége, hogy Vadim Gluzman, az orosz hegedűiskola neves reprezentánsa is jelen lesz, aki augusztus elején minden évben egy izraeli mesterkurzust tart, viszont az időpont módosulása miatt most el tud jönni. Amellett, hogy kiváló művész,
ő játszik azon a háromszázharminc éves Stradivari hegedűn, amely Auer Lipóté volt, és amelyet Csajkovszkij és Glazunov is hallott annak idején.
Bízom benne, hogy minden rendben lesz az utazással, de szerencsére túlbiztosítottuk a dolgokat, hiszen ő már néhány nappal előbb elindul Amerikából.”
Az idei repertoárról és a fellépőkről Kováts Péter kérdésünkre részletesen is beszámolt: „A koncert első felében kamaraműsor lesz terítéken, méghozzá Beethoven Kreutzer-szonátája hangzik el, majd a szünet után Vadim Gluzman Beethoven D-dúr hegedűversenyét játssza, a Mendelssohn Kamarazenekar élén. A három helyszínen zajló fesztivál négy napja alatt hét koncert lesz: a kamarakoncertek a Megyeházán, a zenekari estek a Hangvillában, a vokális koncertek pedig a Székesegyházban lesznek.” A koncertsorozatot a Fülei Balázs zongoraművész, Kováts Péter hegedűművész, és Varga István gordonkaművész alkotta Auer Trió hangversenye nyitja.
Mivel Auer Lipót azon túl, hogy kiváló hegedűművész, a világ egyik leghíresebb és legsikeresebb zenepedagógusa is volt, így a fesztiválszervezők erről is méltó módon emlékeznek meg: „Gondolva a fiatal tehetségekre, idén a Fischer Annie-ösztöndíjasok közül meghívtuk a veszprémi születésű csellistát, Hartmann Domonkost, és a zongorista Magyar Valentint. Az idei kamarakórus meghívottunk a Szent Efrém Férfikar lesz, Bubnó Tamás művészeti vezető irányításával. A fesztiválon a Magyarországon először fellépő Janoska Ensemble koncertje is hallható lesz. A három pozsonyi testvér Ondrej, Frantisek, és Roman Janoska fantasztikus virtuózok, a zongorán játszó Frantisek korábban Roby Lakatos zenekarában játszott, akivel már játszottunk együtt.”
A fesztivál zárókoncertje a Mendelssohn Kamarazenekar zenekari estje lesz, melynek szólistája Miklósa Erika, Kossuth-díjas énekművész. A szóban forgó koncertre egyébként pillanatok alatt elfogytak a jegyek, így ebből a hangversenyből egymás után kettő is lesz. A koncert szervezői bíztatnak minden érdeklődőt, hogy biztonságuk érdekében – bár nem kötelező - nyugodtan viseljenek maszkot a koncertek alatt.
A fesztiválról részletesen itt olvashat.