2020. augusztus 11-én, kedden volt 85 éve, hogy megnyitotta kapuit az Erzsébet ligetben található, a Laczkó Dezső Múzeumhoz tartozó Bakonyi Ház. Ez egyik legkorábbi szabadtéri néprajzi kiállítóhely Magyarországon. Az évforduló kapcsán egy szolid ünnepség, tortázás és koszorúzás keretében Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató elevenítette fel a skanzen történelmét.
Mint mondta, a Bakonyi Ház megépítésére annak idején a múzeum egyre gyarapodó néprajzi gyűjteménye miatt volt szükség. Laczkó Dezső akkori múzeumigazgató egy olyan térben gondolkodott, ahol eredeti környezetben tudják bemutatni a néprajzi tárgyakat, így skandináv mintára skanzenben, azaz a néprajzi tárgyak eredeti lakóházban való megjelenítését képzelte el. A ház mintáját egy öcsi lakóház adta.
Az eredeti tervek szerint egy porta létrehozását tervezték, azonban a hiányzó anyagi háttér miatt csak a ház megépítésére került sor – közadakozásból. Veszprém városa és a vármegye mellett 11 iparos testület valamint magánemberek tucatjai támogatták pénzzel, idővel és energiával a ház felépítését.
1935-ös megnyitáskor a házban múzeumi tárgyak szerepeltek, valamint egy lakószoba és egy csutorás műhely. Utóbbi azért is érdekes, mert akkoriban élőben is bemutatták a mesterséget. Veszprém utolsó csutorás mestere haláláig a Bakonyi Házban dolgozott.
Nem volt megpróbáltatásoktól mentes a parasztház élete. A múzeumigazgató köszöntőjében arról is beszélt, hogy a második világháború alatt például azok a családok költöztek be, akik lakás nélkül maradtak, így a háború után muszáj volt az épületet felújítani. Többek számára ismerős lehet, hogy előbb 2008-ban, majd 2013-ban is leégett a nádtető.
Az utolsó tűzesetet követő 2014-es helyreállítás óta folyamatos fejlesztések zajlanak a Bakonyi Házban: 2016-ban falakba épített fűtéssel oldották meg a falak nedvesedését és a berendezést is megújították. A hátsó traktusban egy állandó kiállítást is létrehoztak Időtlen idők címmel. Ez az az év, amióta a hely már nem csak a melegebb hónapokban, hanem egész évben látogatható. Ugyanebben az évben a ház udvarán egy etnobotanikai kertet is kialakítottak, ami a paraszti kultúrákban használt növényeket mutatja be.
A házat folyamatosan bővítik, szépítik. Péterváry-Szanyi Brigitta beszámolt arról is, hogy pályázati pénzből a tervek szerint ősszel egy olyan beruházást hajtanak végre, amely segít elnyelni a domboldalról lezúduló és a házhoz folyó csapadékvizet. Ezen kívül folyamatosan pályáznak olyan forrásokra is, amellyel karban tartható a Bakonyi Ház. Ha sikerül pénzt nyerni, jövőre a nádtetőt és a döngölt agyagpadlót újítják fel.
A történelmi áttekintést követően L. Karsai Henriett néprajzos, tájházért felelős muzeológus tartott tárlatvezetést a múzeumban.
A Laczkó Dezső Múzeum még ezen a héten, augusztus 15-én tart kiállításmegnyitót. A Hősök Kapuja látogatóközpontban Fényben Tündöklő címmel nyílik bemutató a múzeum kortárs üvegművészeti gyűjteményéből.