Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C

Lehet, hogy mégis a Coelho-hívőknek volt igaza

2020. november 23. 4:00
Roger D. Nelson, a Princeton Egyetem kutatója megmért egy olyan jelenséget, amire tudományos magyarázat nem nagyon van, mégis számok igazolják a tételét. Ráadásul a kísérletben nem kevesebb, mint 7 milliárd ember vett részt.

Nem mondunk semmi meglepőt azzal, ha azt állítjuk, mindenki érezte már, hogy világ összeesküdött ellene. A reggeli forgalomban a tanulóvezetők, a munkahelyen a kollégák, a bolti eladó, a családtagok, ráadásul most itt van ez a víruspánik is. Ritkábban, de előfordul ennek az inverz megnyilvánulása is, amikor az útkereszteződésben átengednek, a kollégák produktívak, a bolti eladó ránk mosolyog, a család pedig elhozza az igazi harmóniát az életünkbe.

Ezeket látszólag mindenki saját maga éli meg, és attól, hogy nekünk jó, vagy rossz napunk van, a másik embernek még lehet az ellenkezője.

De mi van akkor, ha azt mondjuk, hogy tudatunk és érzéseink nem kizárólag saját magunkban léteznek?

Mielőtt azonban felülnénk a spiritualitás szekerére és elindulnánk vele valamilyen szellemi síkba, gyorsan rántsuk vissza magunkat a földi valóságba! Ugyanis ennek a kollektív tudatnak a létezésére empirikus kísérleteket is végeztek, az eredmények pedig meghökkentőek.

Roger D. Nelson, a Princeton Egyetem kutatója a '80-as évektől kezdve végzett kísérleteket a kollektív tudat létezésének bebizonyítására. Ehhez egyszerű véletlenszám generátorokat használt, olyan szoftvereket, amelyek elektronikus pénzfeldobóként másodpercenként véletlenszerűen generáltak egy számot, vagy 1-es, vagy 0. Nelson azt kutatta, hogy az ember kizárólag a gondolataival, mennyire tudja befolyásolni ezeket a gépeket. Mindezt arra alapozta, hogy korábban már voltak kísérletek, ahol egy-egy alany, ha rákoncentrált a generátorokra, képes volt szabályszerűséget létrehozni a számokban.

Több évtizedes kutatása során megfigyelte, hogy időközönként szabályos sorozatokat kezdtek generálni a világ különböző pontjain elhelyezett gépek, akkor is, ha tudatosan senki nem befolyásolta őket. Amikor ezeket az időszakokat összevetették a világtörténelem éppen aktuális eseményeivel, érdekes összefüggéseket véltek felfedezni.

A véletlenszám generátorok akkor kezdtek sorozatokat produkálni, amikor olyan események történtek, amelyek túlmutatnak az egyéneken, megtörténtük emberek millióira, de inkább milliárdjaira hatással vannak érzelmileg.

Csak néhány példa: Diana hercegnő 1997-es halála; 2001. szeptember 11-ei terrortámadás; Barack Obama győzelmi beszéde.

Roger D. Nelson arra a következtetésre jutott, hogy az emberek érzelemvilága és tudata nem csak önmagában létezik, hatással van a környezetre, egymásra is. Mindezt pedig kézzel fogható tudományos kutatásokkal igazolta.

Most képzeljük el, ha Nelson-nak igaza van, akkor jelenleg, amikor a koronavírus-járvány miatt a szorongás úrrá lett közel 7 milliárd emberen, mint egy hógolyó, ami lavinává növi ki magát, úgy rántjuk egymást egyre lejjebb a depresszióba.

Viszont, ha megfordítjuk ezt a gondolatot és belegondolunk abba, hogy mindenki egy kicsivel is optimistábban áll a világhoz, a jövő felé, akkor a véletlenszám generátorokkal együtt a közhangulat is sokkal pozitívabb irányt tudna venni.

Nem feltétlen kell ehhez Oravecz Nóra, vagy Paolo Coelho fémjelezte pozitív életfilozófiákat megosztani, habár kezdetnek az sem rossz, ha látjuk a világnak ezt az oldalát is.

Hajas Bálint
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.