A csütörtök délelőtti sajtótájékoztatón – amelyen az EKF keretében megvalósuló infrastrukturális fejlesztéseket mutatták be – Navracsics Tibor kormánybiztos külön részletezte a tervezett digitális élményközpont funkcióit, jelentőségét a térség életében.
De mit is takar ez a fogalom: digitális élményközpont?
A világon több helyen, nagy sikerrel megjelenő új típusú, alapvetően képzőművészeti és digitális látványkiállítások gyűjtőneve. A jelenleg ismert formátumaiban elsősorban a képzőművészet „világsztárjait”, Van Gogh-tól Klimt-en át az impresszionistákig mutatja be, emellett digitális, virtuális utazásokban és élményekben részesíti nézőit világszerte. A formátum hatalmas közönségsiker, egyrészt, másrészt üzleti siker is szerte a világon.
A vizuális formanyelve a videó mapping, videó imaging, ahol képzőművészeti alkotások fotóiból készülnek a videó animáció segítségével életre keltett alkotások, ehhez zenei aláfestés társul, így a néző megelevenedett festői élményvilág belső részévé válik.
A veszprémi központ neve CODE, ez az angol Center of Digital Experiences rövidítése, sugallva a projekt nemzetközi jelentőségét is, emelte ki Navracsics Tibor.
Olyan takarékosan szerkesztett ház létrehozására törekedtek a projektgazdák, ahol a belső terek változatossága, élményszerűsége és használhatóságuk tág lehetőségei adják az épület igazi erejét. Az állandó és időszakos üzemeltetésű helyiségek leválasztása pedig az üzemeltetés gazdaságosságát eredményezi. Az épületegyüttes Budapesti úti körforgalomhoz közelebb eső részének felső szintjein irodákat alakítanak ki, elkülönített előtérrel és lépcsőházzal, földszintjének északi részére kereskedelmi és egyéb szolgáltató funkciók kerülnek, míg a múzeum felőli részére éttermet terveztek. Az étterem konyhaüzeme ki tudja szolgálni az élményközpont rendezvénytermét, illetve egyéb városi és civil rendezvények catering igényét is. Az előcsarnokban elhelyezett porta-információ szolgálattal ellenőrizhető az élményközpont forgalma, itt működhet az ajándékbolt is, a mosdók és a nyitott üzemű kávézó.
Az egész létesítmény minden irányból akadálymentesített, a területen pedig összesen 158 db személygépjármű számára biztosítanak parkolási lehetőséget.
A kormánybiztos hozzátette, hogy a központ sajátosan fogja ötvözni a kreatív ipar termékeit a hagyományos kultúrával. Előbbi egyre nagyobb teret kap a gazdaságban, Veszprém pedig ebben kíván az élen járni a régióban. A város adottságai megvannak hozzá, hiszen a Pannon Egyetem informatikai képzéseire támaszkodva a központ tartalma valóban nemzetközi minőségű lehet, valamint a kreatív ipar szellemi központja lesz.
A művészeti tartalom előállítása, tervezése részben helyben történik az erre a célra létrejövő, kreatív szakembereket tömörítő Tartalomfejlesztő Műhelyben”.
– zárta a bemutatást Dr. Navracsics Tibor kormánybiztos.
A párizsi digitális múzeum bemutatása, amelyhez hasonlót terveznek Veszprlmben is