Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Kincsek karnyújtásnyira

2021. január 17. 21:03
Nem csupán a járvány és az ettől még inkább előtérbe kerülő online világ hozta és hozza magával, hogy olyan kincsekre bukkanhatunk az internet zűrzavaros világában, amelyek nem mindennaposak.

Lassan egy éve már a szokásosnál még több időt töltünk online, ezalatt számos olyan csemege vált elérhetővé, melyeknek elérése eddig elképzelhetetlennek tűnt. A világ sok tekintetben – még ha csak átmeneti időre is - az internetre költözött.

Színházi előadásokat nézhetünk a nappaliból, a négyfal között hallgathatunk szuperkoncerteket, és az otthon melegéből tanulhatunk új dolgokat.

Ezzel persze nem mondtam újat, ahogy azzal sem, hogy ha megforgatjuk kicsit az idő kerekét, akkor legalább ennyire izgalmas dolgokat találhatunk a múltból, amelyek most hatványozottan érdekesek lehetnek.

Íme egy személyes válogatás a múltból, vagyis három interjú, három legendával. Mindhárom beszélgetésről elmondható, hogy semmi máz, semmi fölösleges körítés nincs bennük, „csupán” az érdeklődő kérdező, és a választ adó művész ember. Őszinte és emberi beszélgetések.

Talán senkinek nem kell megmagyarázni Gobbi Hilda nevét: Juszt László beszélgetése Gobbi Hildával 1987 karácsonyán készült, a legendás színésznő rózsadombi házában, egy hideg, téli délelőtt… Ez volt az utolsó vele készült interjú. Félévvel később hunyt el. Juszt László már a szóban forgó beszélgetés előtt is kérte Gobbit, hogy üljenek le egy hosszabb beszélgetésre, de ő hárított. Végül egy nap mégis telefonált Jusztnak, mondván: „Ha most idejössz, azt kérdezel, amit akarsz!”:

A második általam választott legendás részlet Latinovits Zoltán utolsó interjúja, melyet Baló Júlia készített. Ebben egyébként szó esik veszprémi munkáiról is, valamint művészetének mibenlétéről:

Végül pedig jöjjön egy Weöres Sándor-portré; a költővel Domokos Mátyás beszélgetett:

A fázós hideg napokat ilyen csemegékkel is feldobhatjuk, ki-ki a maga ízlése szerint. Ezzel persze nem azt mondom, hogy feltétlen vissza kell menni az időben, hiszen legendák ma is születnek…

Szabó Eszter
további cikkek
Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.