Aki március közepén az erdőt járja, felfigyelhet a fokhagyma-illatra, ami a nagyobb lelőhelyek közelében terjeng a levegőben. Őseink jól ismerték a növényt, amit nemcsak az íze, hanem a gyógyító hatása miatt is gyűjtöttek, és ami az elmúlt tíz évben ismét népszerűvé vált és megjelent a konyhákban mint szezonális alapanyag. Mielőtt azonban a felhasználás módjaira rátérnénk, foglaljuk össze a medvehagyma gyűjtésének alapvető szabályait!
Természetvédelmi területen tilos a medvehagyma gyűjtése, másutt viszont van rá lehetőség: saját felhasználásra egy fő napi két kilogramm mennyiségben szedheti a leveleket az állami erdőkben (magánterületen soha ne gyűjtsünk semmit a tulajdonos engedélye nélkül!). Ugyanakkor az élőhely védelme érdekében fontos az odafigyelés: hagyjunk elég levelet minden növényen, hogy életben tudjon maradni, és a következő évben is levelet hajthasson, és nézzünk a lábunk elé, ne tapossuk le a növényzetet! Még egy dologra érdemes odafigyelni: az avatatlan szem számára a medvehagyma levele összetéveszthető a gyöngyvirágéval, ami viszont mérgező. Szerencsére az orrunk nem csal meg minket: ha megdörzsöljük a levelet és érezzük a fokhagyma-illatot, biztosak lehetünk abban, hogy nem lesz bajunk tőle.
Az elmúlt évtizedben a medvehagyma újra kedvelt alapanyaggá vált a konyhában; ha rákeresünk, rengeteg receptet találunk arra, hogyan használhatjuk fel. Igazán sokoldalú növény: a krémlevestől a szendvicskrémen át a medvehagymás pogácsáig számtalan ételt feldobhatunk vele. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a növénynek gyógyító hatást is tulajdonítottak őseink: jótékony hatással van a bélműködésre, csökkenti a magas vérnyomást, nyugtatóan hat az idegrendszerre – a természet ajándéka tehát nemcsak finom, hanem egészséges is. Ahogy a séta is, amit a levelek után kutatva az erdőben teszünk.