Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Újra megfűszerezi életünket a természet ajándéka

2021. március 10. 7:36
Nyakunkon a medvehagyma-szezon, a tavasszal együtt a zöld levelek is megjelentek.

Aki március közepén az erdőt járja, felfigyelhet a fokhagyma-illatra, ami a nagyobb lelőhelyek közelében terjeng a levegőben. Őseink jól ismerték a növényt, amit nemcsak az íze, hanem a gyógyító hatása miatt is gyűjtöttek, és ami az elmúlt tíz évben ismét népszerűvé vált és megjelent a konyhákban mint szezonális alapanyag. Mielőtt azonban a felhasználás módjaira rátérnénk, foglaljuk össze a medvehagyma gyűjtésének alapvető szabályait! 

Fotó: AnRo0002 / WikipediaFotó: AnRo0002 / Wikipedia

Természetvédelmi területen tilos a medvehagyma gyűjtése, másutt viszont van rá lehetőség: saját felhasználásra egy fő napi két kilogramm mennyiségben szedheti a leveleket az állami erdőkben (magánterületen soha ne gyűjtsünk semmit a tulajdonos engedélye nélkül!). Ugyanakkor az élőhely védelme érdekében fontos az odafigyelés: hagyjunk elég levelet minden növényen, hogy életben tudjon maradni, és a következő évben is levelet hajthasson, és nézzünk a lábunk elé, ne tapossuk le a növényzetet! Még egy dologra érdemes odafigyelni: az avatatlan szem számára a medvehagyma levele összetéveszthető a gyöngyvirágéval, ami viszont mérgező. Szerencsére az orrunk nem csal meg minket: ha megdörzsöljük a levelet és érezzük a fokhagyma-illatot, biztosak lehetünk abban, hogy nem lesz bajunk tőle.

Az elmúlt évtizedben a medvehagyma újra kedvelt alapanyaggá vált a konyhában; ha rákeresünk, rengeteg receptet találunk arra, hogyan használhatjuk fel. Igazán sokoldalú növény: a krémlevestől a szendvicskrémen át a medvehagymás pogácsáig számtalan ételt feldobhatunk vele. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a növénynek gyógyító hatást is tulajdonítottak őseink: jótékony hatással van a bélműködésre, csökkenti a magas vérnyomást, nyugtatóan hat az idegrendszerre – a természet ajándéka tehát nemcsak finom, hanem egészséges is.  Ahogy a séta is, amit a levelek után kutatva az erdőben teszünk. 

vehir.hu
további cikkek
A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. tegnap 12:42 Ki hozza az ajándékot? Ki hozza az ajándékot? A karácsony az ünnepi ételek és a családi összejövetelek időszaka, amely az ajándékozás örömének is kiemelt helyet biztosít. Az, hogy ki hozza az ajándékokat a gyerekeknek, országonként, sőt régiónként is eltérő, és az ünnepi hagyományok színes palettáját tükrözi. 2024. december 24. 12:58 A Mikulás és a mesevilág varázsa A Mikulás és a mesevilág varázsa A gyermekkor egyik legvarázslatosabb időszaka az adventi készülődés, amelynek fontos része a Mikulás mítikus figurájába vetett hit. A Mikulás-történetek és egyéb mesevilágok amellett, hogy természetesen szórakoztatják a gyermekeket, pszichológiai szempontból is jelentős hatással vannak a fejlődésükre. Vajon milyen szerepet játszik a Mikulás mítikus alakja a gyermekek érzelmi, szociális és kognitív fejlődésében? 2024. december 23. 17:09 Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén kultúra Varázslatos hangulat Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertjén Mi sem bizonyítja jobban, hogy a kultúra valóban otthonra talált Veszprémben, mint az, hogy adventben Veszprém Város Vegyeskarának ünnepi koncertje immáron elválaszthatatlan részét képezi a városi programoknak. Nem volt ez másképpen idén sem, amikor vasárnap este a Hangvillában felcsendültek a karácsonyi dallamok. Képeinken keresztül most megmutatjuk, milyen hangulatban telt a koncert. 2024. december 23. 11:17

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.