Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A minimalizmus nehezen működőképes, ha tényleg élünk is a lakásunkban

2021. május 24. 4:00
Dobj ki minden olyan tárgyat, ami nem okoz neked örömöt! Az elmúlt években népszerűvé vált minimalista lakberendezés egyik kulcsmondata ez, amivel szemben kezd kibontakozni az ellenállás a belső dizájnban. A cluttercore stílus egyfajta lakberendezési barokk a világi puritanizmussal szemben: ahelyett, hogy kidobnád a kacatjaidat, inkább tedd ki őket a kirakatba!

Az elmúlt évtizedben hatalmas divat lett a minimalizmus a lakberendezésben. Biztosan mindenki látott fotókat lakásokról, ahol minden bútor tökéletesen ugyanolyan árnyalatú, az asztalon pedig soha nincs semmi egy vázányi virágon kívül. Hogy a minimalista emberek hol tartják a távirányítót,  hova teszik a kulcscsomót vagy a telefontöltőt, rejtély. 

Foto: @moreismore__ / InstagramFoto: @moreismore__ / Instagram

A tökéletes rendet és minimalizmust úgy a legkönnyebb fenntartani, ha az ember nem használja a lakását: nap közben dolgozik, este kimozdul valahova szórakozni, haza pedig jószerivel csak aludni jár. Na ennek adott egy pofont a pandémia.

A koronavírus idején sokunknak teljesen újra kellett gondolnunk a hozzáállásunkat az életterünkhöz, a lakás hirtelen olyan funkciókat kapott, amikre nem volt felkészítve. Az addig lényegében csak alvásra használt terek egyszerre váltak a munkahelyünkké és – kocsmák és kávézók híján – baráti összejövetelek helyszínévé. Az új élethelyzet átformálta a viszonyunkat az otthonunkhoz, a minimalizmussal szemben pedig fellángolt a káosz-dizájn.

Fotó: @vibechambers / InstagramFotó: @vibechambers / Instagram

Szükségünk és igényünk lett rá, hogy olyan tárgyakkal vegyük körbe magunkat, amiket szeretünk, hogy bármerre nézünk a lakásban, legyen valami, amit meglátva jobb kedvünk lesz. Ahogy egyre többen kezdték el látható helyre pakolni az addig a fiók mélyére süllyesztett kacatjaikat, az új, tárgyakban és mintákban tobzódó hozzáállás cluttercore néven trenddé vált a közösségi médiában is (kiváltképp a TikTokon), ahol korábban csak az orvosi rendelők várótermeit megszégyenítően élettelen belső terek gyűjtötték a lájkokat. 

A cluttercore tökéletes antitézise a minimalizmus már idézett tételmondatának: dobj ki mindent, ami nem tesz boldoggá. Ehelyett azt mondja: mutass meg mindent, ami boldoggá tesz!

Éppen ezért aki ezt a stílusirányzatot követné, annak nem kell hosszasan Ikea-katalógusokat bújnia és gondosan összehasonlítgatnia a megrendelt bútorok színkódjait: a cluttercore éppen azt mondja, hogy azt használd – és szeresd –, ami amúgy is rendelkezésedre áll.

Foto: @moonrisevintageshop / InstagramFoto: @moonrisevintageshop / Instagram

Nyugodtan pakold ki a nagymamától rád maradt, a 21. századtól teljesen stílusidegen porfogó csipketerítőt (bár a lapostévék korában már nem tudjuk olyan könnyedén a készülék tetejére teríteni, mint anno a fekete-fehér Orionok meg Videotonok idejében), mert nem az a fontos, hogy a tárgyaid mennyire divatosak, hanem az, hogy milyen emlékek kötődnek hozzájuk, milyen érzéseket keltenek benned. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt egészség Mutatjuk, melyik élelmiszernél lehet és melyiknél tilos kicentizni a szavatossági időt „A tejesdobozokra a lejárati időt miért nem oda írják, ahova odaírják, hogy hova írják?” Az ismert hazai humorista által felvetett dilemmáról hosszan el lehetne vitatkozni, viszont most mégsem ezt tesszük, hanem a divany.hu segítségével körbe nézünk a hűtőszekrényekben és megnézzük, melyik élelmiszereknél lehet rugalmasan kezelni a szavatosságot és hol érdemes a saját egészségünk megóvása érdekében fegyelmezetten betartani azt. tegnap 22:27 A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  2024. december 9. 14:20 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.