Bár az ellenzéki előválasztás első fontos mérföldköve csak július 26-án lesz, ekkortól lehet hivatalosan jelezni a jelöltaspiránsoknak, hogy megmérettetnék magukat, már most javában zajlik a helyezkedés és egyre több név merül fel.
Az előválasztás lényege, hogy az ellenzéki pártok a szavazóik körében megszűrik, hogy mely jelölt élvezi a legnagyobb támogatottságot az emberek körében, a többi alulmaradt jelölt pedig el sem indul majd jövő tavasszal.
Tehát egy olyan rendszerről beszélünk, ahol az ellenzéki pártelnökök alkujából összeállított folyamatban végül lemorzsolódnak a gyengébb jelöltek, az ellenzéki választóktól pedig elvárják, ha kell összeszorított fogakkal is, de jövő tavasszal leadják a szavazatukat az előválasztáson győztes jelöltre, még akkor is, ha az adott személy egyáltalán nem azokat a preferenciákat képviseli, mint a választó.
Így akár az is megeshet több helyen, hogy egy szocialista, vagy liberális beállítottságú választónak 2022-ben egy olyan jobbikos jelöltre kell behúznia az ikszet, aki a 2010-es évek első felében még gárdista egyenruhában ült a Parlamentben, de ugyanez fordítva is megtörténhet.
A Jobbik támogatottsága 15% körül mozog a népesség körében, ez elég volt ahhoz, hogy meghatározó tényező legyen az előválasztáson. Viszont ezt úgy érték el, hogy elhagyták a korábbi ideológiájukat, ami azt vonta maga után, hogy a parlamenti frakciójukból többen kiléptek nagy médiavisszhang közepette. Az azóta kilépő politikusok immáron új színekben, új pártlogó alatt politizálnak. (Többek közt a veszprémi Varga-Damm Andrea is, aki nemrég alapította meg Reformerek Párt nevű formációját.) Ezen kívül több alapszervezete is megszűnt a Jobbiknak, így Veszprémben is feloszlatták magukat, szintén a pártvezetéssel szembeni ellentétek miatt.
Az ellenzéki előválasztáson belüli érdekcsoportok kaotikus helyezkedését bizonyítja az is, hogy annak ellenére, hogy Veszprémben nincs érdemben jelen a Jobbik, mégis lehetséges, hogy egy helyi ellenzéki személytől érkezhet burkolt támogatás Jakabéknak. Mindez pedig egy olyan emberhez köthető, aki 2014-ben még azt mondta, elutasítja a Jobbikkal való együttműködést.
Ezt Kész Zoltán mondta, amikor 2014 végén bejelentette indulását az időközi választáson, amit aztán a következő év februárjában meg is nyert Veszprémben, majd 2018-ban történelmi vereséget szenvedett fideszes Ovádi Pétertől.
Kész azóta egy tanácsadó cég, a Civitas Intézet operatív vezérigazgatója lett. A történet pedig itt kezd érdekes lenni, hiszen ez az az intézet, amely elsők között mérte meg a Jobbikot a legnépszerűbb ellenzéki pártként, valamint ezt a vonalat erősítve a közelmúltban Kész a Jobbik-közeli alfahir.hu-nak adott egy hosszabb interjút, amelyben nem felejtett el kitérni Varga-Dammék új szakadár pártjára sem, amely szerinte „csak arra van kitalálva, hogy a rendes választást megtrollkodják”.
Az említett interjúban az is elhangzik Késztől:
Az ellenzéki szavazók 77 százaléka Jakabot mondta, csupán 13 százalék gondolta esélyesebbnek Karácsonyt. Ami pedig igazán érdekes, hogy még Karácsony Gergely támogatóinak is a 67 százaléka szerint Jakab Péter tudná legyőzni a miniszterelnököt vidéken.
(A Civitas Intézet jobbikos kapcsolatairól és hirtelen meggazdagodásáról a Magyar Nemzet is cikkezett korábban.)
A Jobbiknak hivatalosan nincs jelöltje még Veszprémben az előválasztásra, ezért megkerestük Kész Zoltánt, hogy nyilatkozzon arról, szándékozik-e elindulni az előválasztáson akár a Jobbik színeiben. Amennyiben választ kapunk, cikkünket frissítjük.
Nyitókép: korábbi Jobbik-plakát (forrás: mno.hu)