Mint arról korábban beszámoltunk, Gyulafirátót mellett egy két-háromezer fő befogadására alkalmas katonai bázis létesítését tervezi a Honvédség. A gyulafirátótiak azt szeretnék elérni, hogy az eredeti tervekhez képest – melyek alapján a tábor legközelebbi pontja kevesebb mint egy kilométerre lenne a lakott területtől – távolabb építsék meg a létesítményt.
Az ügyben néhány hete lakossági fórumot is rendeztek, ahol Benkő TIbor honvédelmi miniszter igyekezett válaszolni a kérdésekre. A két ellenzéki önkormányzati frakció, az MSZP-LMP-P és a DK-Szakszervezet valamint Kovács Rajmund független képviselő rendkívüli közgyűlés összehívását kérte a polgármestertől, és egy olyan határozati javaslatot fogalmaztak meg, amelyben a kormányt arra kérik: a bázist a lakott területtől a lehető legtávolabb építsék meg.
A hétfő reggeli közgyűlésen a két ellenzéki frakcióvezető, Katanics Sándor (DK-Szakszervezet) és Hartmann Ferenc (MSZP-LMP-P) is hangsúlyozták: nem a katonai bázis ellen emelnek szót, nem szeretnék ellehetetleníteni azt, csupán azt szeretnék elérni, hogy a kormány vizsgáljon meg minden lehetőséget, és a lakosságot legkevésbé terhelő megoldás mellett döntsön. Ugyanakkor mindketten kritizálták, hogy a rátótiakat nem értesítették időben, nem tudták elmondani a véleményüket a végleges tervek elkészülte előtt. A legkeményebb kritikát Kovács Rajmund fogalmazta meg, aki arra utalt, hogy a városvezetés szándékosan hallgatta el a bázisépítést, hogy a 2018-as parlamenti és a 2019-es önkormányzati választáson ne legyen ebből problémájuk.
Brányi Mária alpolgármester (Fidesz-KDNP) arra emlékeztette a képviselőket, hogy a lőtér történelmi adottság, “nem most pottyant ide”, több mint száz éve együtt élünk vele. Hozzátette: a haderőreformnak, ami révén a Magyar Honvédség védekezőképességét javítják, Veszprém is számos módon haszonélvezője. Mint mondta, nem gondolja, hogy a majdani bázis zavaróbb lenne, mint a lőtér, és azt sem érti, miért kellene kompenzációt kapnia a városrésznek – példaként rámutatott, hogy a jutaspusztaiak sem álltak elő hasonló igényekkel, pedig ők még közelebb vannak a honvédségi területekhez. Katanics Sándor emlékeztette az alpolgármestert, hogy a már említett lakossági fórumon Benkő Tibor honvédelmi miniszter maga jelentett be több fejlesztést is kompenzációként, így a 82-es elkerülő mellett például azt is, hogy sebességmérő készüléket helyeznek ki a főút mellett.
Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP) az ellenzéki kezdeményezés mellé állt. Mint mondta, a lakossági fórumon ugyanaz derült ki, amit az előterjesztésben is megfogalmaztak: a gyulafirátótiak nem a bázis létesítését ellenzik, hanem a körülményekkel vannak problémáik.
“Szerintem fontos, hogy egy ilyen léptékű, a honvédelmet erősítő beruházás ne váljon politikai törésvonallá. Ez meg is látszik ezen az előterjesztésen, a város politikai képviselői egyetértenek abban, hogy szükség van a honvédelmi intézkedésekre, de abban is egyetértünk, hogy ez a szándék a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon a környéken élők számára.”
A polgármester megjegyezte: a városvezetésnek és Ovádi Péter parlamenti képviselőnek sok munkája van abban, hogy minél több fejlesztés valósuljon meg Veszprémben, a képviselő közbenjárásának köszönhető az is, hogy ismét napirendre került a gyulafirátóti elkerülő megépítése. Porga a honvédelmi miniszter nyitottságát is méltatta, Benkő az elmúlt hónapokban többször is személyesen egyeztetett a városvezetéssel és a rátóti civilekkel, igyekszik jó kapcsolatot ápolni a lakossággal.
Az ellenzéki képviselők által benyújtott határozati javaslatot végül Brányi Mária módosító indítványával együtt fogadták el: az alpolgármester azt javasolta, hogy a beruházás a lakosságot lehető legkevésbé terhelő módon történő megvalósítását kérjék a kormánytól – mint mondta, ezt nem biztos, hogy a távolság növelésével, hanem akár más, járulékos környezetvédelmi beruházásokkal is el lehet érni.
A határozatot a képviselők egyhangúlag támogatták.