Az Európa Ifjúsági Fővárosa 2024 projekt kapcsán hasonló előkészítő munka zajlik, mint anno az Európa Kulturális Főváros cím elnyerése előtt, annyi különbséggel, hogy a kulturális szereplők helyett itt kifejezetten a helyi fiatalokra épül a projekt.
Éppen ezért az előkészítő munkába is a helyben élő, vagy itt tanuló ifjúságot vonták be a projektfelelősök. Mint minden hosszú távú célnál, ebben az esetben is a helyzetértékeléssel kezdődött a munka, amit a közös gondolkodás és ötletelés követett.
Ennek a folyamatnak volt az egyik állomása a szerda délután tartott összejövetel a megyei könyvtárban, ahol az önkormányzati projektmenedzserek mellett helyi középiskolások és egyetemisták alkottak egy kerekasztalt és osztották meg véleményüket a teljes fiatalságot érintő kérdéskörökben.
A mostani találkozó témája a döntéshozatal és a részvétel köré szerveződött. A beszélgetésen már-már olyan filozófikus kérdések is felmerültek, hogy például részvételnek minősül-e az is, ha valaki kivonja magát azokból a folyamatokból, ahol a közösséget meghatározó döntések megszületnek.
Ugyanígy megfogalmazódott az az álláspont is, hogy akkor beszélhetünk részvételről, ha valaki megkapja a jogot és mellé a kellő információt, hogy egymaga hozhasson meg egy döntést.
A szervezők hangsúlyozták, a brainstorming célja elsődlegesen nem az volt, hogy meghozzanak egy végső álláspontot a kérdésben, sokkal inkább a gondolatébresztés és véleménycsere volt a főszerepben.
Mindez segített feltárni a veszprémi fiatalok jelenlegi helyzetét, vélekedését, a tapasztalatokat pedig beépítik abba a pályázatba, amely nemsokára megméretteti magát európai porondon is és kiderül, hogy a 2023-mas EKF-cím után Veszprém folytatja-e a szereplést egy másik titulus birtokában a nemzetközi színtéren.
Az eseményen jelen volt Hegedűs Barbara alpolgármester is, aki a városvezetők közül felel a projektért. Vele hamarosan egy nagyobb interjú keretében még részletesebben kielemezzük az Európa Ifjúsági Fővárosa 2024 projektet.