Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. január 21. Ágnes
Veszprém
-1°C
2025. január 21. Ágnes
Veszprém
-1°C

Személyes levelezés árulkodik a XIX. század társadalmáról

2021. szeptember 30. 1:00
Nem csak a XIX. század társadalmi és politikai életébe enged betekintést a grófi házaspár levelezése, hanem az egyetemes emberi értékekről, megbecsülésről és hűségről is sokat lehet tanulni belőlük. Gróf Mikó Imre és Rhédey Mária egykori levélváltásait most kötetbe szerkesztették, amit a Laczkó Dezső Múzeumban mutattak be szerdán.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején íródtak azok a levelek, amelyeket gróf Mikó Imre és felesége, Rhédey Mária írtak egymásnak, ráadásul kivétel nélkül, sorozatban összesen 157 személyes üzenet került a történészek kezébe, akik most „Édes Imrém, Drága Márikóm!” címmel kötetbe szerkesztve adták ki azokat.

A könyvbemutatót szerdán délután tartották a Laczkó Dezső Múzeumban, ahol a két szerkesztő, Lipthay Endre és Somogyi Gréta is jelen volt, a résztvevők pedig néhány idézett levélszöveg mellett a kor társadalmáról is hallhattak előadást.

Gróf Mikó Imre neve főleg azoknak lehet ismerős, akik tájékozottabbak Erdély történelmében. A grófot „Erdély Széchenyi-jének” is szokták hívni, ugyanis államférfiként rendkívül sokat tett a kultúráért, a gazdaság fellendítéséért és átfogóan a művelődésért. Politikai pályafutása során számos címet viselt, egészen Erdély főkormányzói tisztségéig jutott. Nem véletlen, hogy ilyen műveltséggel felvértezve a levelek is választékosan, ízes magyarsággal vannak megírva. Ráadásul minden esetben a legszebb megszólításokat alkalmazta a házaspár egymással szemben.

Lipthay Endre előadásából kiderült, hogy a levelezés akkor kezdődött, amikor Mikó Imrét Kolozsvárról, ahol családjával élt Nagyszebenre szólította a kötelesség, a kapcsolatot pedig e módon tartották egymással. Szinte naponta váltottak levelet, volt, hogy több levél is útjára indult a postakocsin.

Az, hogy ma ezek a levelek a kutatók és most már az érdeklődők előtt is ismertek lettek annak is köszönhető, hogy a Mikó család hagyatékában tökéletesen, dátum szerint sorba rendezve voltak lefűzve, így amikor a levéltárból előkerültek, a kutatóknak sok dolguk már nem volt, csupán a történeti hátterüket derítették fel.

A személyes sorok közt több utalás is van az akkori politikai helyzetre, államférfiként Mikó Imre feleségével is többször megosztotta vívódásait, gondolatait a forradalomról, de mint a sorok között kiderül, ő maga a békés, harc nélküli megoldás híve lett volna 1848-ban.

Mikó Imréről és Rhédey Máriáról nem csak ezek a levelek maradtak fent, több korabeli festményt is őriznek, amelyek közül néhány a Laczkó Dezső Múzeumban található. A könyvbemutatón ezek is ki voltak állítva, valamint a kötet oldalain is megtalálhatóak, több másik korabeli illusztrációval együtt.

A kötet szerkesztője, Lipthay Endre a leendő olvasóknak azt tanácsolta, inkább az esti nyugalomban, akár elalvás előtt olvasgassák majd a leveleket, hiszen amellett, hogy kiváló korleírás, számos fejezetben példaértékű a házastársi szeretet és egymás megbecsülésének szempontjából.

balint_1080x1080
balint_1080x1080
balint_1080x1080
Hajas Bálint
domjanattila
domjanattila
domjanattila
Domján Attila
további cikkek
varucca-11
varucca-11
varucca-11
Huszonöt éves a Vár Ucca Műhely, a veszprémi irodalmi szellemiség kézzel fogható jele Huszonöt éve egy veszprémi irodalmi műhelyben megalapítottak egy folyóiratot. Akkoriban nem bővelkedett a Dunántúl hasonló kiadványokban, a veszprémi kezdeményezés célja pedig az volt, hogy szabadon, korosztálytól függetlenül teret adjon a kortárs szépirodalomnak. A szerkesztők a közép-európaiságot akarták megragadni. A folyóirat ma is létezik, sőt, a veszprémi irodalmi szellemnek a kézzelfogható jele. Hétfő este ők, a Vár Ucca Műhely szerkesztősége közösen ünnepelték a jubileumot. ma 13:41
1O4A7237
1O4A7237
1O4A7237
Februárban jön a Veszprémi Nemzetközi Felnőttbábfesztivál, a Kabóca szervezésében Hétfő este a Kabóca Bábszínházban tartottak sajtótájékoztatót, ahol részletesen is beszámoltak a február 7-9. között megvalósuló nemzetközi fesztiválról, melynek alcíme: tradíciós és innováció. ma 16:39
at-the-theater.jpg!Large
at-the-theater.jpg!Large
at-the-theater.jpg!Large
Kell-e kiöltözni a színházhoz? A kérdésfelvetéssel méhkasba nyúlunk, generációk közötti különbségek, vidék-főváros ellentét pendül meg. 2025. január 19. 22:15
1O4A6258(1)
1O4A6258(1)
1O4A6258(1)
Endrődi Sándorra emlékeztek Születésének 175. évfordulóján ünnepi műsorral emlékeztek Endrődi Sándor költőre. 2025. január 17. 11:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.