A kormányfő a Kupolacsarnokban összegyűlt sportolók, edzők és sportvezetők előtt elmondott beszédében kiemelte: az olimpikonok és paralimpikonok győzelmeikkel mindenkinek példát adnak kitartásból és küzdőkészségből, amire szükség is van, mert Magyarország ma is embert próbáló feladatok előtt áll.
Hangsúlyozta: sportolóink mindannyiunkat büszkévé tesznek, megmutatják, milyen jó érzés magyarnak lenni.
Orbán Viktor kifejtette: a magyar nyelv a bajnok szóval fején találja a szöget, mert ez a szó eredetileg harcost jelent, olyan vitézekre használták, akik bátran léptek sorompóba, a győztes harcosoknak járt ez a megszólítás.
Úgy látja, a győzelem, a kiemelkedő teljesítmény nem szorul magyarázatra, vannak olyan pillanatok, amelyek magukért beszélnek. Különleges tisztelet jár a bajnokoknak, ők ma is a nemzet legkiválóbb tulajdonságait testesítik meg - fogalmazott.
Megjegyezte: mi magyarok úgy szeretjük az olimpiákat és a sportágakat, ahogy vannak, ha a nők női számokban, a férfiak pedig férfiszámokban indulnak, és nem jó, ha a teljesítménynek járó figyelem és tisztelet helyét más foglalja el.
A miniszterelnök a sport legnagyobb értékének azt nevezte, hogy képes kihozni a legjobbat az emberből, és a sportolók küldetése, hogy a legkiválóbbak legyenek, ezzel pedig bennünket is nagyobb teljesítményre késztethessenek, hogy a "kényelmes középszerűség kísértése" ne uralkodjon el rajtunk.
Különösen nagyra becsüljük sportolóinkat, mert olyan országunk van, amelyet megfosztottak a természeti erőforrásai döntő hányadától, így mindenünk, amink van, egyéni teljesítmény és munka eredménye - mondta.
Arról is beszélt, hogy az olimpia eszméje és a nemzeti érzés egy tőről fakad, mert nemzetek nélkül nincs olimpia, az olimpián a győztes nemzetének zászlaját húzzák a legmagasabbra, és az ő nemzetének himnuszát játsszák.