A Bakony Expót nyolc évvel ezelőtt nem titkoltan azért hozták létre, hogy legyen egy olyan fórum, egy olyan találkozási pont, ahol a vásárlók közvetlenül megismerhetik a termelőket, azokat a környékbeli gazdákat és kézműveseket, akiknek terményei és termékei sok háztartásban ott sorakoznak a kamrában, vagy a polcokon, mégsem ismerték eddig, hogy kiknek köszönhetik ezeket a minőségi árukat és hogyan jutnak el ezek el a földekről a háztartásokba.
Ez a gondolat aztán a Bakony Expóban öltött testet és már a nyolc évvel ezelőtti, legelső expót is nagy érdeklődés övezte, ami aztán évről évre csak fokozódott, gyakorlatilag minden évben sikerült túlszárnyalni az előző évi látogatószámot.
Porga Gyula a Veszprém TV magazinműsorában – ahová idén is a rendezvény főszervezőjével és ötletgazdájával, Sövényházi Balázzsal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Veszprém Megyei elnökével érkezett – úgy fogalmazott, a Bakony Expo sikerét lehetne a számok nyelvén is értelmezni, viszont sokkal fontosabb, hogy a veszprémiek minden évben várják és keresik a naptárban, hogy mikor tartják az idei rendezvényt.
Az effajta gasztro-rendezvényeknek amúgy is egyfajta reneszánsza van az országban, viszont azt, hogy nyolc éven keresztül sikerül ugyanolyan, vagy az előzőhöz képest még nagyobb minőséget képviselni, Sövényházi Balázs szerint a helyi összefogással lehet csak elérni. Utalva ezzel arra, hogy mind a szervezők, mind pedig a kiállítók elsősorban a környékből érkeznek az expóra, így valamilyen szinten mindenki sajátjának érezheti a Bakony Expót.
Erre jó példa, hogy vannak olyan árusok, akik már nyolc éve ugyanazt a standot kérik maguknak, a vásárlók pedig célirányosan keresik őket.
A piacok létezésének és működésének lényege egyébként az évszázadok alatt sem változott alapjaiban. Ahogy annak idején a város ellátta a fontosabb közigazgatási és irányítási feladatokat, úgy a vidék élelmiszerrel látta el a várost. Kölcsönösen hasznos együttműködés alakult ki az emberek között.
Porga Gyula szerint a Bakony Expóban a mai napig megjelenik ez a funkció, mindemellett pedig egyfajta edukációs jellege is van a vásárnak, hiszen itt testközelből lehet megismerni azt az ellátási láncot, ami biztosítja, hogy a földekről a háztartások konyháiba is eljussanak a különböző minőségi alapanyagok, ráadásul hasznos tippeket, ötleteket is ad a feldolgozáskhoz.
Az ismeretterjesztés amúgy is szerves részét képezi a Bakony Expónak. Minden évben különböző termény, vagy alapanyag köré szervezik a programokat és a megvásárolható termékek között is mindig van valami, ami dominál.
Sövényházi Balázs elmondta a helyi TV magazinműsorában, hogy idén a vadak és a természet jelenik meg fő motívumként. Ez köszön vissza a programokban is majd, valamint számos vadhúsból készült ételt lehet majd megkóstolni a Bakony Expón.
Idén is közel 160 kiállító vesz részt a rendezvényen, az érdeklődés pedig akkora, hogy a túljelentkezés miatt már szigorúbban szabták meg a szervezők, hogy elsősorban helyi gazdák és kézművesek állíthassák fel a standjaikat. Mellettük persze most is teret engednek az újításoknak, főleg azért is, mert ahogy a polgármester kiemelte,
azoknak a veszprémi rendezvényeknek van jövője, melyekben megjelenik az innováció, amelyek évről évre ugyanazokon az alapokon szerveződnek, de nem félnek valami újítást bevezetni.
Az idén nyolcéves Bakony Expót november 5-7 között rendezik a Veszprém Arénában, a bővebb programokról az alábbi linkre kattintva tájékozódhatnak.