A helyi közösségek erősítését számos városi és civil projekt a zászlajára tűzte már, többek közt az Európa Kulturális Főváros Programban is kiemelt hangsúlyt kap, viszont a város legújabb projektjében olyan irányból közelítik meg ezt a célt, amire ezidáig nem volt példa.
Az önkormányzat a Csalán Egyesület szakmai koordinálása mellett közösségi kertészkedésre hívja a veszprémieket, aminek végeredményeképp a mélymulcsos gazdálkodással megtermelt termények is a helyi háztartások konyháiba kerülnek majd.
A mélymulcsos módszert Gyulai Iván, ökológus, biológiai-kémia szakos tanár alkotta meg, lényege, hogy a föld felszínére kerülő elhaló vegetatív részek védik a talajt a kiszáradástól, a tápanyagok kimosódásától, a víz és a szél talajkoptató hatásától. Mindezek eredménye az lesz, hogy a talaj természetes körülmények között a legtöbb esetben gyorsabban képződik, mint pusztul, így biztosítva tápanyagot a kerti növényeknek.
A mostani projekt beharangozó sajtótájékoztatóján dr. Szalay Tímea, környezetmérnök, a Csalán Egyesület elnöke kifejtette, a kertészkedésnek számos pozitív hozadéka van az emberek életére: a szabadban eltöltött idő, a közös munka, a tanulási folyamat, amivel elsajátítható a természettel való harmóniában élés képessége, valamint nem utolsó sorban az egészséges alapanyagok megtermelése.
A várossal közösen ezért indították útjára a közösségi kertek projektet, amibe szabadon bárki bekapcsolódhat, aki szeretné hasznosan, közösségben eltölteni a szabadidejét.
A program lényege, hogy Veszprémben, valamint Kádártán és Gyulafirátóton olyan kerteket alakítanak ki, amelyekben a helyi lakosság szabadon kertészkedhet a már említett mélymulcsos módszer szerint – aminek hatékonyságát a Csalán Egyesület szakemberi felügyelik – a megtermelt javak pedig a helyi háztartásokban kerülnek majd.
Ferenczy Gábor, a projekt lebonyolításáért felelős ProVeszprém Kft. ügyvezetője a részletekről elmondta, a mostani projektet is úgy alakították ki, hogy már a tervezési folyamatba is bevonták a lakosságot, most pedig elérkezett a konkrét megvalósítás ideje.
Összesen három helyszínen, a Jeruzsálemhegy – Egyetemváros – Füredi-domb által bezárt körben, a Cholnoky-városrészben, valamint Kádárta – Gyulafirátót – Bakonyalja háromszögben alakítanak ki ilyen közösségi művelésre alkalmas kiskerteket, továbbá a dózsavárosi klubkönyvtár udvarán is készülnek programokkal.
Mindez egy nagyobb projekt, a „Közösségfejlesztés Veszprém város településrészeiben” című pályázat keretében valósul meg, amely összesen 59 különböző programpontból áll, többek közt a mostani programhoz kapcsolódó képzések és tanulmányutak is szerepelnek benne.
Brányi Mária, alpolgármester a Paál László utca mögötti kerteknél tartott sajtótájékoztatón elmondta, a mostani kezdeményezés lényege, hogy az is részesüljön a kertészkedés élményében, akinek egyébként nincs otthonában saját kiskertje, eközben pedig hasonló gondolkodású veszprémiekkel, jó hangulatban tudja eltölteni szabadidejét.
Az alpolgármester egyenesen úgy fogalmazott: ez a zöld jövő útja Veszprémben.
A projekt hivatalosan jövő év végéig tart, viszont a szervezők egyértelmű célként fogalmazták meg, hogy ezek a közösségi kiskertek ezután is működjenek, immáron önfenntartó módon a veszprémiek által.
A közelgő programokról és a közösségi kertek projektről a Csalán Egyesület honlapján folyamatosan kaphatnak új információkat.