Az előkészítési időszak után a megvalósítás fázisába lépett több nagyobb infrastrukturális beruházás is Veszprémben, ilyen volt a közelmúltban a Heim Pál Gyermekkórház épületének átalakítása az Acticity projekt keretében, most pedig az egykori „Hosszú utczán”, ma Jókai utca 8. szám alatt álló Ruttner-házban indult el az építkezés, hogy 2022 végére, legkésőbb 2023 elejére felépüljön egy több szempontból is hiánypótló szolgáltatóközpont a belvárosban.
- Az egykori Ruttner-házban egy kávézó, hostel és a várbörtön-múzeum fogadóközpontja épül meg.
- A Jókai utcáról a múzeumhoz egy lifttel lehet majd feljutni.
- A hostel kifejezetten a középiskolás osztályok és kisebb csoportok igényeit hivatott kiszolgálni.
- A beruházás összesen 1,3 milliárd forintba kerül, amit egy veszprémi vállalkozó nyert el és már a jövő év végén, legkésőbb 2023 elején elkészül.
A hányatott sorsú, de országos védettségű műemlék épület egykor a Ruttner-család birtokában volt, akik Győrből idetelepülve vas- és fűszerkereskedést üzemeltettek benne. Az üzlet a 19. században sokáig sikeresen működött, az alapító Ruttner János után az utódok is tovább vitték a kereskedést, ami akkoriban Veszprém egyik legforgalmasabb útvonalán helyezkedett el, lévén, hogy a városrészek között ez utca teremtette meg a kapcsolatot, mivel a völgyhidat csak a 20. században építették meg.
Az évek alatt az épület funkcióját vesztette és sokáig üresen állt, kiszolgáltatva az amortizációnak, most viszont az Európa Kulturális Fővárosa programnak köszönhetően lehetőség nyílt a felújítására és új funkciókkal való megtöltésére.
Az épület sorsa akkor fordult jobbra, amikor idén januárban háromoldalú együttműködést írt alá Veszprém MJV Önkormányzata, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. és a Veszprémi Törvényszék. Az együttműködési megállapodás a várbörtön-múzeum fejlesztését, a Várkert felújítását és a Ruttner-ház rekonstrukcióját támogatja, utóbbinál a munkagépek már felvonultak a műemléki épületben, hogy elkezdjék a munkát.
Csütörtök délelőtt a hivatalos projektindító sajtótájékoztatón Navracsics Tibor, kormánybiztos három pontban foglalta össze a fejlesztés lényegét:
- új szálláshelyekkel gazdagítja Veszprém turisztikai kínálatát, ráadásul elsődlegesen egy olyan célcsoportnak – a középiskolások részére – akiknek ezidáig szűkösek voltak az effajta lehetőségei;
- javítja Veszprém belvárosának látképét, egy patinás műemléki épület nyeri vissza eredeti fényét;
- újabb közösségi színtér lesz, ezzel is erősítve a helyi kapcsolatokat.
Navracsics Tibor megemlítette, az EKF infrastrukturális beruházásai kapcsán tudják tartani a lépést az idővel és minden jel arra utal, hogy 2023-ra a terveknek megfelelően fel tud készülni a térség az ünnepi évre.
Markovits Alíz, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója – akiről kiderült, hogy életében először ő is egy osztálykirándulás alkalmával járt Veszprémben – a projekt kapcsán annak családbarát jellegét emelte ki, amely törekvésük az EKF számos másik programjában is megmutatkozik.
Porga Gyula, polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a városban az ilyen pontszerű beavatkozások valójában komplett városrészekre is hatással vannak, példaként a Séd-völgyi fejlesztést hozta, ahol a felújítás után több vállalkozó is megjelent, gazdagítva a szolgáltatásokat. Hozzátette, bízik benne, hogy a mostani beruházás is ilyen lesz, ami összefügg a várbörtön-múzeum fejlesztésével és a Vár rekonstrukciójával is, amellett, hogy önmagában hiánypótló beruházás. Sőt, a Vár egyutcás jellegét az épülő lift - ami a látogatókat szállítja majd a múzeumba a Ruttner-ház épületéből - kibővíti a jövőben.
Végül Ovádi Péter, országgyűlési képviselő osztotta meg a gondolatait, aki úgy fogalmazott, Veszprém az aranykorát éli ezekben az években, hiszen mind a Modern Városok Programnak, mind az EKF beruházásainak köszönhetően egymást érik az újabb és újabb fejlesztések városban. Külön pozitívumként említette, hogy az építkezést egy veszprémi vállalkozó, a Kuti és Fia Kft. végzi és várhatóan 2022 végére, 2023 elejére készülnek el vele.
A projekt összesen 1,3 milliárd forintba fog kerülni, amit az EKF keretében az állam biztosít.