Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. december 15. Valér
Veszprém
2°C
2024. december 15. Valér
Veszprém
2°C

Részben közadakozásból állítanának szobrot Veszprém világhírű őslényének

2021. december 9. 12:29
A kavicsfogú álteknős szoborállításáról az önkormányzat már 2019-ben határozatott hozott, a Jeruzsálemhegyi Baráti Kör szeretné, hogy a helyiek is bekapcsolódhassanak a projektbe.

Ahogy arról portálunk is beszámolt, a Jeruzsálemhegyi Baráti Kör 2019-ben kezdeményezte, hogy a város nevezetessége, a placochelys placodonta, azaz a kavicsfogú álteknős köztéri műalkotásként jelenjen meg Veszprémben. A 230 millió évvel ezelőtt élt állatot a szakma szerte a világon Veszprémhez és a Jeruzsálemhegyhez köti, ugyanis Laczkó Dezső az itteni kőfejtőben találta meg maradványait 1899-ben.

Az önkormányzat befogadta és határozatot is hozott 2019-ben arról, hogy a városrészben szobrot állítsanak. A Jeruzsálemhegyi Baráti Kör akkor 1000 forint értékű kavicsfogú álteknős bonokat is kibocsátott, hogy a helyieket bevonja a projektbe. A szoborra érkezett már felajánlás, de a pandémia miatt a projekt kissé elakadt. Most ennek apropóján tartottak ismét sajtótájékoztatót, hisz szeretnék, hogy ez a „veszprémikum szobor” 2023-ig elkészüljön.

A szoborhoz készült kisplasztika.A szoborhoz készült kisplasztika.

Az 1 méter hosszú, 60 centiméter magas műalkotást a Jeruzsálemhegyen, a Kiskőrösi ABC mellett található kis téren helyeznék el. A szobor kivitelezési költsége 5 millió forint. Az egyesület már felkérte Lugossy László szobrászművészt a műalkotás elkészítésére, melynek talapzata egy jellegzetes veszprémi kőzet lesz. A tereprendezést az önkormányzat vállalta magára.

A baráti kör úgy gondolja, hogy a helyieknek és az idelátogató vendégeknek is egyaránt meg kell ismerniük a kavicsfogú álteknőst, ami egyébként több szervezet szimbóluma, és már bélyegen is megjelent évtizedekkel ezelőtt. A Laczkó Dezső Múzeumnak szintén ez a kabalaállata. Lazán, de ide kapcsolódik, hogy a nemrég átadott alagútfestményen szintén megjelenik az ősállat.

Kapcsolódó cikk
A 230 millió évvel ezelőtti veszprémi őstenger élővilága elevenedik meg a Sintér-árok új alagútfestményén
Kavicsfogú álteknősöket, cápákat és más tengeri ősállatokat is ábrázol a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület kezdeményezésére megalkotott óriásfestmény.

– Szeretnénk, hogy a lakosok éreznék, hogy ez egy fontos projekt. Ez a szobor méltó emléket állítana az ősállatnak, a megtalálásnak és a felfedező geológusnak- mondta Heiter Sándor, a Jeruzsálemhegyi Baráti Kör elnöke egy csütörtök délelőtt tartott sajtóreggelin. Mint kiemelte, az ezer forintos támogatói bont az egyesületnél lehet igényelni, de emellett minden veszprémi civil szervezetet megkeresnek, hogy álljanak az ügy mögé.

Varga Endre, a Veszprém Megyei Civil Hálózatért Közhasznú Egyesület képviselője szerint a kavicsfogú álteknős felfedezése bár sokak által nem ismert, mégis egyedülálló értéket képvisel a világon, ezért érdemes támogatni a szoborállítást. Úgy látja, a köztéri műalkotás létrehozása az önkormányzat, a civilek és a lakosság közös ügye és megmozdulása lehet, ami egy olyan nemes feladat, amire jó pár pozitív példa akad a világon.

Ge. Á.

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.