„Minden férfi a nőnek első szerelme akar lenni, a nők pedig a férfi életében az utolsók szeretnének lenni.” – Oscar Wilde
Sokan ki nem állhatják, amikor az üzleteket beborítják a piros masnival átkötött szívecskék, mindenhonnan csokimázos tippekkel bombáznak bennünket, és a tuti tippekkel kedvesünk felköszöntésére, jönnek a mézes-mázos posztok, a virágrengetegben úszó szerelmespárok fotói, és a nagy kérdés, hogy mi rejlik mind e mögött.
Egy legenda szerint az ünnep eredete egészen a harmadik századra nyúlik vissza, amikor is Rómában egy Valentin nevű keresztény pap szembement II. Claudius rendeletével, miszerint a fiatal férfiak nem köthetnek házasságot, hogy jobb katona váljon belőlük. A császár börtönbe vetette és halálra ítélte Valentint, raboskodása alatt beleszeretett a börtönőr lányába, és kivégzésének napján csak ennyit írt neki: „A te Valentinod”.
Hogy mi maradt ebből nekünk, magyaroknak, arról meglehet a véleményünk, sokan onnan közelítenek, hogy elamerikanizálódott ünnep ez, ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy az amerikai kontinensen nem a szerelem, hanem a szeretet ünnepe a Valentin-nap. Egyértelmű, hogy a február 14. eléggé megosztja az embereket – talán, mint a karácsony –, sokan támadják, hiszen a szeretet legyen jelen mindennap, nem kell erre külön ünnep.
De mégis, a dolgos hétköznapok olykori szürkeségét miért ne színesíthetnénk a várakozás örömével, valamivel, ami túlmutat a hétköznapin.
Az ünneplés egy választás, annak megtartása - vagy nem tartása - egy önkényes, szabad döntés, akkor miért ne formálhatnánk, és tarthatnánk úgy, ahogy akarjuk. Nem kell, hogy a szerelemről, szólhat ez a szeretetről is. Az ünnep lehet megosztó, a szeretet nem. A körítés lehet giccses, a tartalom nem.
És ha már önkényesség, én maradnék a szerelemnél, mert szabadságom, hogy kimondhatom: „Lehet, hogy túl korai, lehet, hogy túl késő, de most én is ki akarom mondani, ahogy te is kimondtad: szeretlek. Nem muszáj elhinned, lehet, hogy butaság, és az is lehet, hogy csak képzelődöm.”, szól a Coelho idézet…
Borítókép: filmarchív.hu (Részlet Makk Károly Szerelm című filmjéből)