Az intézet korábban kilenc városban tartott fórumot, Veszprémben a Gusto 13 Bistroban gyűltek össze a helyi közéleti és gazdasági szereplők, hogy megosszák gondolataikat az aktuális gazdasági kérdések kapcsán.
Hegedűs Barbara alpolgármester elmondta, az elmúlt egy-két év nehézségeit a gazdasági társaságok is megérezték, örömteli ugyanakkor, hogy Veszprém és térsége alapvetően hamar ki tudott lábalni a pandémia okozta gazdasági válságból és ismét fejlődik. A munkaerőhiány, az ingatlanárak emelkedése alapvetően pozitív töltetű, hiszen azt jelzi, hogy Veszprém a fővárossal együtt halad, ugyanakkor kihívások elé is állít bennünket – fogalmazott. A kihívásokra adott egyik válasz lehet a hamarosan elkészülő Iparos park, amely akár a helyi gazdaság motorjává válhat. De számos infrastrukturális fejlesztés zajlik a turizmus, a kultúra, az oktatás, a tudomány területén is, amelyek szintén kitörési pontként szolgálhatnak, ugyanakkor fontos a gazdasági társaságok igényeit is meghallgatni.
Veszprém Gazsi Attila, a rendezvény társszervezőjének számító VOSZ Veszprém megyei szervezetének elnöke szerint is az egyik legélhetőbb magyar város, ez azonban nem jelenti azt, hogy a vállalkozóknak ne kellene folyton újabb és újabb nehézségekkel szembenézniük. A 2008-as gazdasági világválság előtt ilyen volt a munkaerőhiány, amelyet ugyan a piaci válság feledtetett egy másik, de ugyancsak nehéz helyzet révén. Majd jött a hitelválság, aminek következményeként a vállalkozások nem tudtak termelni. Mire ez kisimult, anyagerőhiány alakult ki a pandémia miatt, most pedig – bár a növekedési kilátások jók – ismét munkaerőhiánnyal kell szembenézni, miközben az előző probléma is érezteti még hatását. Magyarországnak ráadásul a termelékenységben is van egy kis lemaradása az Európai Unió más országaihoz képest.
– Ebben a folyamatosan és dinamikusan változó gazdasági környezetben, ezekben a kérdésekben jó, ha van honnan inspirációt nyerni, ha látjuk egy kutatóintézet meglátásait, amelyek segíthetnek abban, hogy a problémákban meglássuk a lehetőséget – hangsúlyozta.
Ovádi Péter országgyűlési képviselő köszönetét fejezte ki a részvevőknek, hiszen az, hogy az elmúlt időszakban 7,1%-os GDP növekedést értünk el, nagyrészt a vállalkozóknak köszönhető, akik a kilátástalan hónapokban is kitartottak és megtartották a munkaerőt, sőt mertek fejleszteni. A jövőbetekintés pedig nagyon fontos: ad hoc döntések helyett egy vízió mentén kell tervezni, éppen ezért is hasznos az Egyensúly Intézet gazdasági fóruma.
A budapesti székhelyű intézet politikai csoportoktól független agytrösztként olyan víziók, szakpolitikai javaslatok elkészítésén dolgozik, amelyek a gazdasági és politikai döntéshozókhoz eljutva hozzájárulhatnak egy sikeresebb és boldogabb Magyarország megteremtéséhez. Boros Tamás, az intézet igazgatója előadásában elmondta, az elmúlt hónapokban egy olyan vízión dolgoztak, amely hosszú távon dinamizálná a magyar gazdaság növekedését és választ adna a munkaerőpiaci problémákra is. A „Hogyan legyünk gazdagabbak?” szakpolitikai javaslatot tavaly tavasszal jelentették meg, amelyben végigvették a jelenlegi gazdasági ciklus legfontosabb problémáját, s hogy miként lehetne azon javítani.
Az igazgató szerint a legfontosabb problémát most a magas megélhetési költségek jelentik: az emberek alapvetően szeretnének gazdagabbak lenni, amely magával hozná például az oktatás vagy az egészségügy fejlődését is. Ennek eléréséhez elsősorban öt tényezőt vizsgáltak: hogy mennyire jók az állami szolgáltatások, mennyire segíti a növekedést a költségvetés szerkezete, a jelenlegi adórendszer, mennyire tiszta a gazdaság, illetve mennyire kiszámítható a környezet. Az intézet ezek alapján több javaslatcsomagot is kidolgozott, ezek között szerepel a digitális átállás, az azonnali áfa visszatérítés, a gazdaság fehérítése a készpénzes fizetések csökkentésével, a felszámolás és csődeljárások felgyorsítása, valamint egy kiszámíthatóbb árfolyam is.
Ugyanakkor szeretnék, ha a végleges javaslatot a vállalkozók észrevételei is alakítanák, amire korábban nem volt lehetőség. Ahogy az eddigi állomásokon, úgy Veszprémben is, az előadásokat követően a jelenlévők diskurzust tartottak, amelyeket összegezve az intézet március elején egy nagyobb esemény keretében fogja közzétenni szakpolitikai javaslatát.