Fél éve, tavaly szeptemberben indította útjára a „Veszprém az Élhető Város” nevű akciócsoport azt a programját, amiben a képzőművészeten, a zenén és irodalmon keresztül szerették volna megszólítani a helyi fiatalokat, erősíteni a bennük rejlő kreativitást és még tágabb körben, többek közt a hátrányos helyzetű csoportok számára is elérhetővé tegyék a kultúrát.
Az uniós pályázatból megvalósuló programsorozatban tevékenyen vett részt a Művészetek Háza, az Egry Úti Óvoda, valamint a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar is, a szervezetek kollégái mellett pedig még számos szakember foglalkozott a gyerekekkel az elmúlt fél évben 56 programon keresztül.
A projekt záróakkordja szombat délután volt a Csermák Antal Zeneiskolában, ahol – ahogy Hegyeshalmi László, képzőművész, kurátor fogalmazott – igazi ünneplésre jöttek össze a fitalaok és családtagjaik. Ezt az ünnepi hangulatot pedig a Tücsök Vonószenekar és a Gárdonyi Kamarazenekar játéka emelte még magasabb szintre, valamint a Gyöngyvirág Népzenei Együttes bemutatója.
A fellépés előtt azonban még Brányi Mária, alpolgármester összegezte a projekt eredményeit, megköszönve minden résztvevőnek, akik közreműködtek a megvalósításában, valamint a fiataloknak és külön kiemelve az ő szüleiket, akik partnerek voltak abban, hogy a kultúrát és a kreativitást ily módon is erősíthessék Veszprémben, ezáltal Veszprém még élhetőbb város lett, ami a projekt egyik fő célkitűzése volt.
Az alpolgármester hozzátette, az önkormányzat – aki a projektet menedzseli – célja, hogy a helyi gyermekek úgy nőjjenek fel, hogy életük részévé válik a kultúra és a különböző művészeti ágak.
Demel Eszter, a Gárdonyi zenekar vezetője, karnagy és zenepedagógus az ünnepség megnyitóján elmondta, a projektnek köszönhetően sokkal több lehetőségük volt széles körben is bemutatni és képviselni kulturális tevékenységüket.
Kifejtette, a megoldásaik változatosak voltak, alkalmazták a Kokas-pedagógia módszereit is, de szerveztek beszélgetéseket is olyan diákokkal, akik annak idején Veszprémben tanultak meg zenélni és, hogy az itt szerzett élmények, tapasztalatok hogyan segítették őket későbbi életükben.
Ezen kívül szerveztek mentorprogramot és filvetítést is Auer Lipót életéről.
A megnyitón elhangzott az is, az 500 bevont fiatal mellett, ha beleszámoljuk azt is, hogy családtagjaik, rokonok is sokszor részt vettek ezeken a programokon, közel 3000 veszprémit sikerült bevonni a HangSzín /zene-kép-alkotás című projektbe.
Fotók: Egyed Melinda