Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C

Figyelsz egyáltalán?!

2022. április 18. 13:15
Már jó ideje haladok, amikor úgy érzem, meg kell állnom a meredek domboldalon kacskaringózó erdei ösvényen. Nem fizikailag fáradtam el, de észrevettem magamon, hogy a cél lebeg a szemem előtt, megyek előre, és közben csak a szemem sarkában, fakó foltként érzékelem a mellettem elsuhanó világot.

Valósággal kifacsartuk az érzékszerveinket, olyan sokat látunk és hallunk manapság, hogy közben teljesen vakká váltunk a nagyvilágra. Az evolúció nem tud lépést tartani a technológia fejlődésével. Olyan sok az inger! 

A villódzó reklámok, az ide-oda száguldó autók, az internet tiri-tarka színözöne mind feljebb és feljebb tolja az ingerküszöbünket, és ma már egy mozit sem tudunk élvezni, ha nincsenek benne hirtelen vágások, vad kameramozgások, egymásra licitáló számítógépes effektek. A szüleim korosztálya még boldogan váltott jegyet a Házibulira, hogy láthassa Sophie Marceau első csókját – egy lassan csordogáló románcot, aminek a tétje nem a világ, sőt az univerzum sorsa, csak egy francia kamaszlány első szerelme. Többségünk ma már a főcím alatt előkaparná a zsebéből a telefonját, hogy beizzítsa a Tiktokot: amíg lassan hömpölyög a film, addig is történjen valami!

De ugyanilyen szőnyegbombázásnak vetjük alá a hallásunkat is. Sokan már képtelenek elviselni a csendet, folyamatosan kell a háttérzaj: menjen a tévé, szóljon a Spotify – nagyon sokan félnek a csendtől, mert akkor egyedül maradnak a gondolataikkal, és a legkellemetlenebb ismerősük társaságát is szívesebben viselik el, mint a sajátjukét. 

A biológia azonban le van maradva, az agyunk nem tud ennyi ingert feldolgozni, ezért alternatív megoldáshoz nyúl: megtanultunk szűrni, és csak az igazán fontos és igazán izgalmas információkat tudatosítjuk, a többi elkenődik a tudatalattinkban, mint a szúnyogok a szélvédőnkön, miközben hazafelé száguldunk az autópályán a Balatonról egy hosszú hétvége után. 

Illusztráció: Beth MacDonald / UnsplashIllusztráció: Beth MacDonald / Unsplash

Szóval megállok itt, az erdő kellős közepén, egy meredek domboldalon keresztülvezető ösvényen, lelassítom a légzésem, és végre figyelni kezdek arra, ami körülvesz. Az erdőben nincsenek túltelítő ingerek, de a szűrés itt is működik. Az agy még most is kattog, csévéli a belső monológ végetérhetetlen magnószalagját, és félredob mindent, ami kívülről érkezik. 

Tudatosan kell figyelnem, hogy ne mulasszam el a természet sokszínűségét. Ameddig a szem ellát, medvehagyma borítja a talajt, a hosszúkás levelek már óriásira nőttek, szinte térdig érnek – ez persze csak illúzió, a kirándulók elkoptatták az utat, és így jó tíz centivel alacsonyabban állok, mint ahol a körülöttem elterülő fokhagymaillatú növényrengeteg gyökere a földbe kapaszkodik. A téli álmából ébredő erdőt valószínűtlenül élénkzöldre festik a frissen hajtott levelek – ez az árnyalat nem hasonlítható ahhoz a lomha sötétzöldhöz, amit nyár derekán kínál a szemnek a táj. 

Hallom a madárcsicsergést, ahogy a fatörzsek nyikorogva állnak ellen a szél erős lökéseinek, ahogy az ágak össze-összeütköznek a magasban, és úgy csattognak, mintha kisgyerekek vívnának az apjuk faragta fakardokkal. Ezek a zajok az elmúlt fél órában is itt kergetőztek a levegőben, de amíg nem figyeltem rájuk, nem hallottam őket. 

Egyetlen érzékünk van, amit az elmúlt száz évben nem terheltünk végletesen túl – sőt, éppen megvontuk tőle az ingereket: a tapintásunk. Leveleink és jegyzeteink virtuálisan léteznek, ki emlékszik már a papír érdes felületére?! Koptatjuk a billentyűzetet, tologatjuk a porszívót, bedobáljuk a ruháinkat a mosógépbe – nem töri fel tenyerünket a kapanyél, nem magunk készítjük a szerszámainkat, nem ismerjük az anyagot, nem emlékszünk rá, hogyan akad meg a véső egy csomóban a fában, hogyan csusszan ki kezeink közül a mosószappan. Mikor öleltél meg valakit utoljára? Milyen gyakran teszed meg? 

Szokásom megérinteni a köveket, fákat, érezni a kérgük rücskösségét, használni azt az érzékemet, amit még nem koptattam el teljesen. Ilyenkor minden valóságosabbnak érződik. 

Egyszer csak csilingelést hallok. Az útkígyón barna labrador kanyarog felém, nyakában csengettyű, mintha ő maga lenne a húsvéti bárányka. Három ember követi. A kutya odaszalad hozzám, én megsimogatom, ő hátrapillant gazdáira és visszaszalad eléjük. A turistáknak köszönök, azok barátságosan visszaköszönnek. Csak amikor elhaladok mellettük, akkor veszem észre egyikük kezében a fehér botot. Nem használja, csak cipeli magával, másik kezét könnyedén társa vállán pihenteti, magabiztos tempóban közlekednek. A szűk erdei ösvény hol jobbra, hol balra dől, miközben átszeli a meredek domboldalt. A poros talaj parkettája gyökerek és lehullott gallyak. Nyaktörő, bokaficamító akadálypálya, ha az ember nem látja, hova lép – ők mégis úgy suhannak, ha nincs ott az a céltalan fehér bot a kézben, soha nem merült volna fel bennem a gondolat, hogy természetjáró társam látássérült. 

Igazából persze nincs min meglepődni. Épp erről beszéltem: az sem lát az orránál tovább, akinek a teste ezt engedné. Mindannyian többé-kevésbé vakok vagyunk a világra, a különbség talán csak az, hogy néhányan tudatában vannak ennek. 

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.