Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2023. december 3. Ferenc
Veszprém
-2°C
2023. december 3. Ferenc
Veszprém
-2°C

Felszínre hoznák a Bakony rejtett kincseit

2022. június 15. 12:52
Szakértői csapatok mérik fel négy bakonyi település rejtett kincseit, amelyekre a későbbiekben a községek programjait építhetik.

Az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program keretében a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete négy bakonyi településre – Bakonynánára, Borzavárra, Jásdra és Nagyesztergárra – küld ötfős szakértői csapatokat, akik két hetet töltenek a településeken. Ez idő alatt felmérik a falvak kulturális örökségeit, hagyományait, természeti és épített kincseiket, amelyek jó alapul szolgálhatnának a turizmus fejlesztéséhez és az EKF évében megteremtendő, majd a későbbiekben is fenntartható programokhoz.

Szabó MariannSzabó Mariann

A program keddi bemutatkozó rendezvényén Szabó Mariann projektvezető rámutatott: szeretnék kimozdítani a települések lakóit a megszokott nézőpontjukból, velük együtt újraértelmezni a községek adottságait. Mint mondta, sokan természetesnek, magától értetődőnek tartják a természeti környezetüket, hagyományaikat, amik egész életük során körülvették őket, és pont emiatt nem is feltétlenül veszik észre, hogy az idelátogatók számára mennyire különleges ez a vidék. A program célja, hogy szakemberek bevonásával felmérjék a települések örökségét és értékeit, ezek alapján megfogalmazzák az identitásukat, amire építve tudatosan kialakíthatnak egy imidzset.

Márkusné Vörös HajnalkaMárkusné Vörös Hajnalka

Márkusné Vörös Hajnalka, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. programfejlesztési tanácsadója felvázolta a bevont települések történelmi hátterét: a német és szlovák nemzetiségű falvak élete a huszadik század derekán jelentősen átalakult a bányászat fellendülése miatt, az ipar az addig főként mezőgazdaságból élő, különböző nyelveket beszélő közösségek olvasztótégelyeként határozta meg az itt élők közös sorsát. A rendszerváltás után aztán, amikor a gazdaságilag fenntarthatatlan bányaművelést megszüntették, azok a települések, amelyeknek erre épült a fejlődése és a létezése, hirtelen magukra maradtak. Márkusné Vörös Hajnalka felelevenítette, hogy a rendszerváltást követő években a helybeliektől milyen véleményeket hallott: az emberek úgy érezték, hogy elvitték tőlük a kincseiket, és ott hagyták nekik a nyomorúságukat.

Éppen ezért a mostani program azokra az értékekre összpontosít, amiket nem lehet elvenni, mert az emberekben található: a hagyományokra, az összetartozásra, a tudásra. Az a cél, hogy ezek a kincsek a felszínre kerüljenek, és azokból a helyi közösség gazdagodjon.

Hogy ez pontosan hogyan történik majd, az egyelőre kérdéses: a szakemberek nem előre kitalált koncepciókkal érkeznek a falvakba, hanem az ottani tapasztalataik alapján szeretnének építő javaslatokat megfogalmazni. A terepmunka az előttünk álló időszakban zajlik majd, így az eredményekre egyelőre még várnunk kell.

Schöngrundtner Tamás
Kovács Bálint
további cikkek
Idén is eljön Veszprémbe az egyik legnépszerűbb amerikai gospelkórus gospel Idén is eljön Veszprémbe az egyik legnépszerűbb amerikai gospelkórus Tavaly kipróbálták, Veszprém pedig befogadta. Sőt, várakozásokon felüli teltházat csinált a Veszprém Arénában az első Gospel karácsony. Az USA-ból érkező színesbőrű énekesek akkor az év egyik legkülönlegesebb zenei élményét hozták el Veszprémbe, idén a szervezők megkísérlik megismételni a tavalyi előadást, néhány újítással. Ezekről is szó volt a hétfői sajtótájékoztatón, ahol bejelentették mindezt. 2023. november 13. 23:06 Hollywoodban az EKF nyitórendezvényének zenéje Európa Kulturális Fővárosa Hollywoodban az EKF nyitórendezvényének zenéje A legjobb ötbe került a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program nyitóceremóniájának zenéje a Hollywood Music In Media Awards jelöltjei között. A gálát november 16-án tartják majd a filmek fővárosában. 2023. november 6. 13:54 Mini koncertek a világot jelentő színpadok mini másában Veszprémben zene Mini koncertek a világot jelentő színpadok mini másában Veszprémben Veszprémben a Hotel mögött a Kossuth utca felől áll egy furcsa fából készült épület, benne néhány székkel és egy színpadnak látszó pódiummal. A Mini Carnegie Hallt a híres NewYork-i koncertterem ihlette, de Veszprémben egészen más funkciója van. Itt a zenében tehetséges és elhivatott gyermekeknek segít inspirálódni és kibontakoztatni a tehetségüket. 2023. október 24. 14:01 Veszprémben találkoznak Európa hegedűkészítői Veszprémben találkoznak Európa hegedűkészítői Európa országaiból sereglenek a hegedűkészítő mesterek október 17-19. között Veszprémbe, hogy megmérettessék legszebben szóló hangszereiket. A rendezvény programjában nemzetközi szaktekintélyek előadásai, koncertek, hangszerkiállítás és hegedűhangzási verseny is szerepel. 2023. október 17. 14:10

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.