2023. március 24.
//
Gábor névnap

Már az alvásmennyiségünkre is hatással van a klímaváltozás

2022. július 24. 18:54
National Geographic
Az extrém időjárási viszonyok nemcsak a mezőgazdaságot vagy a biológiai sokszínűséget, az élőhelyeket érintik kényelmetlenül, de azt is meghatározzák, mennyire fogjuk tudni kipihenni magunkat a jövőben.

Valószínűleg mindenkinek ismerősek azok a pillanatok, amikor éjszaka álmatlanul forgolódunk, mert az extrém nyári hőségben annyira felmelegedett a lakás, hogy még nyitva hagyott ablak mellett sem hűl le annyira, ami már megfelelő lenne a nyugodt alváshoz. A másnap még szörnyűbb: az alvás miatt lassúak és dekoncentráltak vagyunk.

A szakemberek márpedig arra figyelmeztetnek, a klímaváltozás miatt egyre gyakrabban kell szembenéznünk ezzel a problémával.

Fotó: Vladislav Muslakov / UnsplashFotó: Vladislav Muslakov / Unsplash

A Koppenhágai Egyetem kutatói nemrégiben a One Earth (Egy Föld) című folyóiratban tették közzé tanulmányukat, melyben a hőmérséklet növekedés okozta alvásproblémákra és következményeikre hívják fel a figyelmet. A tanulmány vezető szerzője, Kelton Minor és kollégái 2015 és 2017 között összesen 50 ezer ember alvási szokásait követték nyomon a világ különböző pontjairól különböző évszakokban: az alanyok csuklójára helyezett aktivitásmérő adatokat gyűjtött arról, mikor aludtak el, ébredtek fel és a kettő között hogyan aludtak. Az anonim adatokat aztán a kutatók összevetették az egyes helyszíneken mért kinti hőmérsékletekkel (a beltéri hőmérsékletről nem volt információjuk).

Az adatokból kiderül, a legjobban 10 fok alatti hőmérséklet mellett aludtak az alanyok, amikor azonban ennél melegebb volt, az alvásidő egyre gyakrabban csökkent hét óra alá, 25 fok felett a csökkenés felgyorsult, 30 fok felett pedig már a megszokott alvásmennyiségükhöz képest átlag 15 perccel kevesebbet aludtak az emberek.

Bár ez első hallásra elhanyagolható mennyiségnek tűnik, nem az. A 15 percet ugyanis a legértékesebbnek számító lassú hullámos, azaz mély alvásos fázisból veszítjük el, amiben eleve csak kb. egy órát töltünk éjszakánként. Ráadásul 70 év fölött ez a mennyiség akár kétszeresére, 30 percre is nőhet, de a nőket is érzékenyebben érinti az időjárás változása, ők átlagosan 25 perccel alszanak kevesebbet a hőségben. És akkor arról még nem beszéltünk, hogy ez csak egy álmatlanul töltött éjszaka, az extrém meleg azonban többnyire nem pusztán egy napra korlátozódik. Sőt.

Ahogy a klímaváltozás következtében egyre nő a Föld hőmérséklete, az alvásmennyiségünk egyre inkább csökkenni fog, kiváltképp, hogy az éjszakáknál sokkal jobban érezhető a hőmérséklet változás: Amerikában például a nyári éjszakák kétszer melegebbek lettek, mint a nyári nappalok. A tanulmány szerint pedig emiatt éves szinten már most 44 órával kevesebbet alszunk, ami az évszázad végére 50 órára emelkedhet, ha továbbra is hasonló ütemben folytatódik a karbon kibocsátás – azaz legalább 13-15 napon rosszabbul fogunk aludni.

Fotó: Jaroslaw Kwoczala / UnsplashFotó: Jaroslaw Kwoczala / Unsplash

És ezt már nemcsak akként fogjuk érzékelni, hogy kicsit kelekótyák vagyunk a forgolódással töltött éjszaka miatt: az alváshiány hosszú távon szívproblémákhoz, hangulatingadozásokhoz, a tanulási képességek csökkenéséhez vezet. Emellett a magas hőmérséklet a szerveink működésére is hatással van, azok ugyanis nem adaptálódnak olyan könnyedén az időjárási viszonyokhoz, és már néhány fokos különbség is funkciócsökkenéshez vagy vesztéshez vezethet. Vagyis, az alvás esetében, a szervezetünk nem képes olyan gyorsan lehűteni önmagát melegben, mint kiegyensúlyozott hőmérséklet mellett.

A kutatók szerint némi megoldást jelenthet a problémára, ha a légkondicionálóval mesterségesen szabályozzuk a benti hőmérsékletet, ez ugyanis korábbi vizsgálatok alapján pozitív hatással van az alvásra. Lényegében azonban ez is csak tüneti kezelés: egyrészt a légkondi rengeteg pénzbe kerül, amire sok háztartásban nem jut, másrészt ugyanúgy hozzájárul a kinti hőmérséklet növekedéséhez, részben az energiához szükséges fosszilis hordozók égetése miatt, részben pedig azért, mert a benti meleg hőmérsékletet tulajdonképpen a rendszer gyakran a szabadba „ereszti” ki. Valódi megoldást tehát csak a klímaváltozás visszaszorítása jelentene.

Bertalan Melinda

További cikkek

Utánajártunk, hogy a veszprémiek többsége tartja-e a húsvét előtti böjtöt?
Utánajártunk, hogy a veszprémiek többsége tartja-e a húsvét előtti böjtöt?
A negyvennapos húsvéti böjt utolsó szakaszához érkeztünk, amit sokan vallási meggyőződésből tartanak be, de egészségügyi, sőt még spirituális megfontolásból is lehet böjtölni. Arról nem is beszélve, hogy ennek az önmegtartóztatásnak is több formája ismert. De vajon mennyire tartják a veszprémiek a böjtöt? Cikkünkben megmutatjuk rövid közvéleménykutatásunk eredményét. A böjt élettani hatásait pedig a szakértő, Nyikos Ráhel dietetikus válaszolja meg.
A dolgozóknak fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya, mint a karrierépítés lehetősége
A dolgozóknak fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya, mint a karrierépítés lehetősége
Egy nemzetközi felmérés alapján a dolgozók számára hosszú távon fontosabb a munka és a magánélet egyensúlya, mint a karrierépítés lehetősége - közölte a Profession.hu csütörtökön az MTI-vel.
Adj esélyt a konyhakertnek: indul a veteményezés!
Adj esélyt a konyhakertnek: indul a veteményezés!
Egy kertrajongó életében a kora tavasz az egyik legszebb, legizgalmasabb időszak. Újfent tiszta lappal és nagy tervekkel indulunk neki a szezonnak, és egyben fogadalmakkal is, hogy az előző év tapasztalataiból okulva idén miképp leszünk eredményesebbek. Rengeteg öröm forrása egy saját veteményeskert, és ha még nem próbáltad eddig: legyen az idei év az első, amikor ezt megtapasztalod! A konyhakert egy életre szóló kaland, és minden szezon tartogat majd valami újat, meglepőt.
Elmentem Southamptonba, hogy találkozzak a Titanic szellemével
Elmentem Southamptonba, hogy találkozzak a Titanic szellemével
Oké, bevallom, ez nem egy paranormális sztori. De ahogy a SeaCity Museumban néztem a több száz, a hajón dolgozó és vele együtt hullámsírba szállt áldozat arcképét, James Cameron filmjének betétdalait hallgatva sétáltam Southampton kikötője mellett és egyszer csak a White Star feliratra bukkantam egy pub oldalán, szinte éreztem, milyen lehetett, amikor a városból első útjára indult a Titanic, és aztán megérkezett a hír: az volt az utolsó útja is.
Vigyázzunk a sünökre a kerti munkák során
Vigyázzunk a sünökre a kerti munkák során
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.