A Balaton Wine&Gourmet ötlete nem új keletű. Olyannyira nem, hogy már a veszprémi Európa Kulturális Fővárosa cím pályázatának első koncepciójában is szerepelt egy ilyen rendezvény terve, ahol egyszerre kínálnak találkozási alkalmat a gasztronómiai szakembereknek – felvonultatva az összes jelentős szaktekintélyt – valamint a nagyközönség számára is egy igazi kulináris kaland lehetőségét hozzák Veszprémbe.
A hiánypótló és hagyományteremtő céllal induló gasztro ünnepen a régió legjobb és legizgalmasabb éttermei, valamint borászatai jelennek majd meg, hogy megmutassák sokszínűségüket a hazai és külföldi ínyenceknek. A Balaton Wine&Gourmet egyben a régió egyetlen „terrior” szemléletű borászati fesztiválja is lesz, ahol mind a hat balatoni borvidék és az összes borászati irányzat - azaz a hagyományos, az újhullámos, a biodinamikus és a natúrbor - egyszerre jelenik meg.
A szeptember végi esemény beharangozó sajtótájékoztatóját szerda délelőtt tartották a Kolostorok és Kertek rendezvénytéren belüli Jezsuita-templomban, amely történelmi épület az egyik helyszíne lesz a programoknak.
Itt elhangzott, hogy a teljes EKF-program szerves részét képezi a gasztronómia, és mivel Veszprém mellett szinte a teljes Bakony-Balaton régió részese a programsorozatnak, a gasztronómia szempontjából is egy rendkívül sokszínű térséget fednek le, ahol a strandételektől a fine dining éttermekig minden szereplő jelen van. Ebből a sokszínűségből kiindulva a Balaton Wine&Gourmet szervezői úgy döntöttek, hogy az igényes és minőségi irányvonalon elindulva álmodnak egy nagyot, és életre hívják a térség eddigi legnagyobb gasztrofesztiválját, ami egyébként az EKF által is támogatott, sőt a kiemelt rendezvények sorába tartozó esemény lesz.
Az ő szemléletük egybevág az EKF egyik hívószavával, azaz a „beyond” jelentésével, amit magyarra fordítva úgy lehetne kifejezni, mint túllépni valamin.
Ezt már Porga Gyula, Veszprém polgármestere mondta a sajtótájékoztatón, aki kiemelte, hogy végre lehetőség nyílik arra, hogy a térség bemutassa a nagyközönség előtt is, hogy a 80-as és 90-es években megszokott balatoni gasztronómiától hogyan sikerült mára egy még magasabb minőségi szintet elérnie a Balatont és a Bakonyt, így pedig Veszprémet is magában foglaló térségnek.
A fesztivál helyszínét a Veszprémvölgy hangulatos rendezvénytere adja majd, amelyről Gianni Annoni, a rendezvény házigazdája úgy nyilatkozott, a tökéletes lelki békét sugározza magából. Az olasz származású étteremtulajdonos és televíziós műsorvezető a Balaton-felvidéket pedig hazájában található Toszkánához hasonlította.
Ha már a nemzetköziség szóba került, a Balaton Wine&Gormet megálmodója és a fesztivál ügyvezetője, Mészáros Zoltán egy Jásdi István borásszal történt beszélgetését elevenítette fel a sajtótájékoztatón, amikor a csopaki borász megosztotta vele, hogy többször előfordult francia és olasz borversenyeken, hogy az addig kevésbé ismert balatoni borokra a „nice surprise” kifejezést, azaz „kellemes meglepetést” használták a szakemberek.
Ebből kiindulva szeretnék, hogy az amúgy magas minőséget képviselő helyi borkultúra és gasztronómia a fesztiválnak köszönhetően még nagyobb ismertségre tegyen szeret.
Hogy ezt milyen módon fogják elérni, arról már Tungli Péter, a Balaton Wine&Gourmet programigazgatója beszélt.
Négy napon keresztül összesen három helyszínen zajlanak majd a programok, a már említett Jezsuita-templomban, egy nagyszínpadon, valamint egy borsátorban.
A 18. századi templom fog helyet adni a különböző szakmai programoknak, ahol több Michelin-csillagos séf is tart majd bemutatókat, vezetett kóstolókat, elsősorban a gasztronómia szakterületén belül mozgó érdeklődőknek.
Ezen kívül a nagyszínpadon a közönség számára is hasonló érdekfeszítő programokkal készülnek, lesz látványfőzés kóstolókkal egybekötve, ahol külön figyelmet fordítanak az edukációra is, néhány konyhai trükk bemutatásával.
Végül egy borszakmai sátrat is felállítanak, ahol a térség borászai vonulnak fel amellett, hogy borkóstolókat és előadásokat tartanak a gasztronómia borkultultúrális vonatkozásában.
A borok és azokon belül elsősorban az olaszrizling egyébként is fontos szerepet kap a fesztiválon, hiszen ez a fajta az egyik kuriózuma a térségnek, ami tökéletesen kapcsolódik a helyi ízvilághoz.
Hiszen a Balaton-régiónak létezik egy ilyen különleges aromája, amelyről már Csapody Balázs, a Kistücsök étterem tulajdonosa és a Pannon Gasztronómiai Akadémia elnöke beszélt a sajtótájékoztatón, aki szerint egy kultúrára fogékony ember értékrendjében a gasztronómiának is helyet kell kapnia, az igényességnek és a megbecsülésnek a minőségi ételek és italok iránt.
Ezt erősítette meg Dobosi Győző, borász, a Balatoni Borrégió elnöke, Balatonbor projektfelelős, a Balatoni Kör borászati szekciójának vezetője is, amely szervezetek szintén csatlakoztak a kezdeményezéshez.
A helyi és országos kiállítók mellett a konyhaművészet és az italok világában nagyhatalomnak számító nemzetek is meghívást kapnak a tervek szerint évről évre visszatérő rendezvényre. Idén Spanyolország, valamit Japán konyhája és italkultúrája mutatkozik be, így a workshopokon meg lehet majd ismerni többek közt a paellakészítés titkait is, valamint szakéból is lehet kóstolni, hogy csak néhányat említsünk.
Az eseményre szeptember 29. és október 2. között 50-50 kiállítót várnak az éttermek és borászok közül, akik mind több tétellel készülnek, azaz felszorozva több száz étel és ital várható a Balaton Wine&Gormet kínálatában.