A Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Szövetsége és a „Kapaszkodó” Mentálhigiénés Egyesület közösen szervezte az eseményt, az öngyilkosság megelőzésének világnapja alkalmából. A konferencia megnyitóján Halmay Gábor, a Közjóléti Bizottság elnöke szólalt fel elsőként, aki megköszönte az egyesületek munkáját, amiért mások megsegítésén dolgoznak szakadatlanul. Külön kiemelte, azzal, hogy az eseménynek otthont biztosít a Veszprémi Petőfi Színház, a kulturális és szociális szféra még erősebben összetalálkozik.
Oberfrank Pál, a teátrum igazgatója is felszólalt. Rávilágított, intézményükben kiemelten fontos a lelki egészség védelme, nem véletlen, hogy Kellerné Egresi Zsuzsanna igazgatóhelyettes, kreatív menedzser, mentálhigiénés szakember ötlete, vagyis a Lélektől-lélekig Színház Gyógyító Erejének Fesztiválja sikeresen utat tört magának. Az igazgató elmondta, mind kereszteket cipelünk, s nincs más lehetőségünk, mint összekapaszkodni, észrevenni, ha a másik támaszra szorul.
Szakács Károly, a „Kapaszkodó” Mentálhigiénés Egyesület elnöke ismertette, hogy az elmúlt időszakban több irányból is közelítettek a szóban forgó téma felé, így májusban rajz- és esszépályázatot hirdettek „Milyen a jó segítség?” címmel, melynek alkotásait a színházban meg is lehet tekinteni. Az egésznapos konferencia a második nagy megmozdulás, a harmadik pedig, hogy a Viadukton táblát helyeztek el, az öngyilkosság-megelőzése okán. Mint kiemelték, ha már egy emberen is segít a kezdeményezés, megérte.
A konferencián elsőként Kellerné Egresi Zsuzsanna adott elő, Amikor a tehetség túl nagy teher címmel. Őt dr. Pilipkó Erzsébet etnográfus követte, A magyar parasztság hagyományos halálképe című előadásával.
Figyelemfelhívó táblát helyeztek ki a Viaduktra
A Viadukt Veszprém egyik leglátványosabb jelképe, de a műemlék völgyhíd emellett sajnos sok tragédiának is a helyszíne. Idén lesz 85 éve, hogy megépült, az egy emberöltő alatt pedig már több, mint 200-an vetették le magukat a korlátról. Ez évente 2-3 embert jelent, aki itt vet éget a saját életének. Annak érdekében, hogy ezen emberek életét minél nagyobb arányban meg tudják menteni, a Kapaszkodó Egyesület jóvoltából néhány éve több matrica is kikerült a korlátra, amelyen az 116-123-as lelki elsősegély telefonszámot hirdetik. Most a matricák mellé egy tábla is kikerült, melyen az áll: Maradj velünk! Hívj most, beszéljünk!
A pénteki avatón jelen voltak a Kapaszkodó Egyesület önkéntesei, több városi képviselő és civil támogatója a lelki elsősegély szolgálatnak, valamint képviseltette magát a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége is, amelynek az elnöke, Dudás Erika elmondta, a most kihelyezett tábla három fontos céljukban is segít, a szuicid megelőzésében, kríziskezelésben és mentolhigiéniás prevencióban.
Elhangzott: a 116-123 telefonszámot évente 200 ezren hívják fel segítségre szoruló emberek, akiknek 3-5%-ában fordulnak meg szuicid gondolat, ami még visszafordítható, ezen pedig 500 önkéntesük dolgozik, többek közt Veszprémben is.
Portálunkon a közelmúltban riportot készítettünk a Veszprémben működő lelki elsősegély szolgálatról, az ő munkájukról, felelősségükről és megdöbbentő tapasztalataikról.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!