Egy kicsit levendulás, egy kicsit muskotályos, de a bodza és a birsalma jegyei is felfedezhetőek benne, természetesen a ginek alapvető alapanyaga, a boróka mellett. Így lehet az ízek szempontjából bemutatni a Somló mellett készült Balaton gint, amit az EKF hivatalos ginjének választottak.
De, hogy miért volt szükség a sörök és borok mellett hivatalos gint is választani a kulturális programsorozatnak, arra Markovits Alíz, a a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója válaszolt péntek délután a Balaton Wine & Gourmet fesztiválon, ahol bemutatták az italt.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programnak a kezdetektől az a célja, hogy a kultúrát a lehető legtágabb módon értelmezze. Bár a kultúra ott van a múzeumok falai között, a színházakban, a koncerttermekben, de ugyanígy jelen van az utcán és az éttermekben is. Nem véletlen, hogy az Utcaképfejlesztési programnak köszönhetően például több vendéglátóegység (reggeliző, borbár) is nyílt az elmúlt időszakban Veszprém belvárosában. A gasztrokultúra, ami a régiónkat jellemzi, több száz éves múltra tekint vissza - elég csak a borkészítésre gondolnunk, ami a Balatoni borrégió egyedülálló, területenként változó talajának és sajátosságainak köszönhetően válik nemzetközileg is elismertté.
„A Veszprém-Balaton 2023 EKF programban szeretnénk, ha mindenki megismerné ezeket az értékeket, ezért mindig fontosnak tartottuk az edukációt is e téren. A kulturális év most a minőségi sör és a kitűnő borok után egy nagyszerű ginnel is gazdagabb lett.” mondta el Markovits Alíz.
A Balaton Gin ötletgazdája, Fehér Dávid a kezdetektől fontosnak tartotta, hogy ne csak nevében legyen balatoni a gin, hanem olyan összetevőket tartalmazzon, amelyek tényleg jellemzőek a térségre. „Ez nem volt könnyű feladat, bár az elején a levendula elég hamar eszünkbe jutott Tihany kapcsán, ami kifejezetten jó fűszerességet ad a ginnek. Aztán a muskotályos szőlő lett a másik elem, ami egyfajta édes lecsengést biztosít az italnak.”- mondta el Fehér Péter, és hozzátette: „A programmal való együttműködés kapcsán egy olyan limitált kiadású csomagolást álmodtunk meg, ahol a VEB2023 EKF logó szerepel az üvegeken, azaz a nádast a jól ismert EKF-es szikra jelzés váltja fel és a palack hátulján egy QR kód ad több információt a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa Programról.”
Fehér Péter, a Balaton Gin ötletgazdája családja révén több szálon is kötődik a Balatonhoz. Családi vállalkozásuk is nem messze a tótól, a Somló-hegy lábánál található. Az általa megálmodott Balaton Gin, mely egy nemzetközi spirit versenyen Berlinben pont a napokban kapott dupla arany minősítést, a Balaton ízeit ötvözve az igazi balatoni életérzést zárja minden palackba. A gin limitált kiadása megújult csomagolásban a VEB2023 EKF programjával karöltve szeptember 30-án debütált a veszprémi Balaton Wine & Gourmet fesztiválon.
Az EKF ginje hamarosan kapható lesz néhány kiemelt üzletben a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális fővárosa területén, Veszprémben és régió kiemelt üzletben és üzlethálózatban is!
A gin körülbelül az 1600-as években jelent meg először Hollandiában, ahol egyszerű tisztaszeszbe áztattak borókabogyót és egyéb fűszereket, majd párolták le az italt. A Németalföldről aztán gyorsan átterjedt Nagy-Britanniába, ahol tovább tökéletesítették az italt. Érdekesség, hogy az angol gyarmatokon, elsősorban Indiában a ginnel hígították a tonic elődjének tekinthető keserű kinines italt (a kinin a malária ellen nyújtott segítséget az angoloknak), tehát lényegében a ma népszerű gin-tonic előbb létezett, mint önmagában a tonic ital. Magyarországon a ginfogyasztás nem is olyan régen, a 2010-es évektől lett népszerű, elsősorban tonic kíséretében long-drinkként.