Grecsó és Hrutka most kilép a kis létszámú előadási módból, és egy egész estés modern műfaji fúzióval lepi meg a közönséget: a Lautitia Kóruscsaládnak írt hangszeres kórusművel. „A klasszikus és a világzenéből építkezve jut el a jelenkor hangzásvilágáig, egyfajta oratórium, ami új távlatokat nyit. Zene és irodalom lélekemelő találkozása az emberi hanggal. Az Ajtók kórussal zengő dalai és történetei az énkeresésről, önmagunk megismeréséről szólnak. Feltárulnak egymás után a lélek nehéz kapui, és kiderül: titkaink vannak magunk előtt” – írja a programfüzet.
De vajon hogyan látja mindezt Grecsó Krisztián, aki megkeresésünkre részletesen is beszámolt az Ajtók folyamatáról, keletkezéséről? „A kórus voltaképpen egy életforma. Az oratórium egy nem túl népszerű műfaj, mivel kevesen ismerik. Az a tapasztalatom, hogy aki belekóstol, nagyon magával ragadja.
Az Ajtók egy nagyszabású, nyitott és szerethető fúzió, ami izgalmas hangulattal bír, akár egy tematikus lemez.
Az ifjúsági kórus segítségével egyfajta önmegismerő, valamint istenkereső tematikát hozunk: olyan problémákat fogalmazunk meg, amelyek senki számára sem idegenek.”
Grecsó az esten felcsendülő szövegeket kifejezetten erre a produkcióra írta meg. Ennek kapcsán bevallotta, nem volt egyszerű kórusra írni, hiszen az énekelhetőségre is figyelnie kellett, ugyanakkor szép kihívást jelentett számára. A címről – Ajtók – úgy fogalmazott, mivel a kórus Szabó Magda szülővárosához kötődik, úgy vélte, ki lehetne bontani az írónő jól ismert regényének címét. A „ki vagyok én valójában?” kérdésre keresve a választ számos ajtó nyílik meg, melyeken most a zenén és az irodalmon keresztül lépünk be.
Grecsó Krisztián azt ígéri, a közönség a műsor folyamán egy belső utazáson vehet részt, melynek célállomása: önmagunk.
További részleteket itt olvashat a produkcióról.