Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Plusz egy mécses

2022. október 30. 21:13
Van egy mondás, miszerint az ember valójában háromszor hal meg: először, amikor elhagyja testét a lélek, másodszor, amikor eltemetik, harmadszor pedig, amikor utoljára mondják ki a nevét. A halhatatlanság tehát rajtunk, élőkön múlik igazából.

Julius Caesar, Nagy Sándor, Mátyás király, Széchenyi István, hogy csak néhány személyt említsünk az emberiség és a saját, magyar történelmünkből, akiknek sikerült elérniük a halhatatlanságot. Hiszen az ő nevüket valószínűleg, amíg ember él a földön emlegetni fogják, még akkor is, ha mindenszentekkor nem gyújtanak mécsest értük.

A mécses ilyenkor a keresztény kultúra szerint az elhunyt lelki üdvéért világít, az örök világosságot jelképezi. Meggyújtjuk, még akkor is, ha tudjuk, hogy a novemberi csípős szél el fogja oltani őket hamarosan. Hiszen nem is a gyufával történő mozdulat számít igazán és nem is az apró kanóc felizzása, hanem az, hogy ekkor valóban az elhunytra gondolunk, felidézzük az arcát, a hangját, a tetteit és, ha magunkban is, de kimondjuk a nevét.

2022-ben több olyan ember hagyta itt a nagy veszprémi közösséget, akiknek a neve egészen biztos, hogy még sokszor elhangzik, és nem csupán a temetők homályos gyertyafényénél.

Dr. Gaál Zoltán, dr. Lengyel Zsolt, id. Navracsics Tibor, Gubicza László, Molnár Sándor, vagy legutóbb Debreczenyi János.

Rajtuk kívül még egészen biztos, hogy fel tudunk idézni olyan embereket, akik talán nem örvendtek ekkora ismertségnek a városban, mégis szűkebb körükben hozzátettek valamit mások életéhez. Még az is lehet, hogy csak egy kedves szóval, gesztussal, de nyomot hagytak az életben. Talán azt sem tudjuk róluk, hogy hol vannak eltemetve, nem ismerjük a családjukat, de talán még a vezetéknevüket sem, mégis emlékezünk rájuk.

Halottak napján ezért értük is felgyulladhat plusz egy mécses, a temetők közös keresztjénél, sok száz másikkal egyetemben. És, ha felidézzük a nevüket, ezek az emberek is részesülhetnek a halhatatlanságból.

Hajas Bálint
további cikkek
Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20 Felülírhatja-e egy nemzeti kultusz az igazságot? Felülírhatja-e egy nemzeti kultusz az igazságot? Gyorsan szögezzük le, hogy azoknak az információknak, amik a cikkben szerepelnek nagyrésze csak teoretikus, ahogy a logikai eszmefuttatás is, aminek a végén eljutunk addig, hogy az egyik legnagyobb magyarnak kikiáltott történelmi személyünk talán nem is volt akkora magyar. A belé vetett hit viszont megkérdőjelezhetetlen, amit óvni kell. De minden áron? 2024. március 17. 22:51

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.