A Globális Célok a Városokért projekt fő mozgatórugóját az a 17 fenntarthatósági cél adja, amit az ENSZ-ben fogalmaztak meg és tűztek ki célul. Ezek között ott szerepel többek közt a klímavédelem, az éhezés felszámolása, a vizeink védelme és a megújuló energiák kiaknázása is. Veszprém saját maga számára 7 prioritást jelölt ki ezek közül, amelyekben a megyeszékhely már szemmel látható eredményeket tud felmutatni. Egyik ezek közül a települések fenntarthatóbbá és biztonságosabbá tétele, mind társadalmi, mind pedig környezeti szempontból.
Vajon miként lesz fenntartható egy település? A kérdés összetett és kiterjed például a közszolgáltatások minőségére, a közlekedésre, a lakhatásra, természeti és kulturális örökségünk védelmére, biztonságos, befogadó, könnyen megközelíthető zöld- és közterületek jelenlétére, amely a város minden lakója számára elérhető.
Veszprém a közösségi közlekedés átszervezésével és 2022-től vadonatúj elektromos buszok forgalomba állításával nagy lépést tett a jó irányba, de ide kapcsolódnak az intenzív kerékpárút fejlesztések, amelyek a mellett, hogy közlekedhetőbbé teszik a várost, egyéb pozitív hatásokkal is bírnak. Jót tesznek a fizikai és mentális egészségünknek, javítják a levegő minőségét.
Veszprémben jelenleg is zajlanak a Zöld Város projekt munkálatai, melynek befejeztével a belvárosban a Pannon Egyetem alsó kampusza és az Erzsébet liget összekapcsolásával egy egybefüggő zöld sétálóövezet jön majd létre. A zöldfelületek elérhetősége pedig nagy jelentőséggel bír, ezt megerősíti Bálint Amarilla, többgyermekes veszprémi édesanya példája is, hiszen családja mindennapjainak része, hogy szabadidejükben közösen felkeresnek egy-egy veszprémi parkot vagy játszóteret. „A gyerekek mindig nagyon várják, amikor ellátogatunk kedvenc játszóterükre, számukra megunhatatlan a sok szabadtéri játék, de azt gondolom, felnőttként is sokat számít a lelki feltöltődésben, ha a szabadidőt nem otthon, a négy fal között, hanem egy parkban, vagy a természetben tudjuk eltölteni szeretteinkkel.” - mondta el Amarilla.
A klímaváltozás globális kérdés, amely helyben is érint mindannyiunkat és nem tagadhatjuk, hogy a sok évtizedes felelőtlen fogyasztás és környezetszennyezés mára olyan negatív folyamatokat indítottak el bolygónkon, amelynek következményeit mindenki a saját bőrén érzi a hőhullámok, aszály vagy éppen az özönvízszerű esőzések idején.
Veszprém a felelős város, ezért a helyi stratégiákat mind úgy alakítja ki, hogy azok egyik alappillére a fenntarthatóság legyen, de vannak olyan tervek, amelyek célzottan erre a témára összpontosítanak. A Fenntartható Energia és Klímavédelmi Akcióterv célja például, hogy feltárja a település területéhez kötődő CO2-kibocsátás mértékét és forrásait, hogy a helyi adottságok figyelembevételével olyan energiahatékonysági és megújuló energiaforrásokat felhasználó megoldásokat mutasson be, valamint javasoljon, amelyekkel az önkormányzat elérheti 2030-ig a legalább 40%-os CO2-kibocsátás csökkentési célt. De említhetnénk a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiát is, ami a 2021-2027 közötti időszakra vonatkozóan foglalja össze a veszprémi tervezett beruházásokat, minden egyes projektnél szem előtt tartva a hosszú távú előnyöket.
A Globális Célok a Városokért projektnek köszönhetően egy játékra is invitáljuk az olvasókat, amelyben nincs más feladat, mint helyesen válaszolni a következő kérdésre:
Mi lesz az eredménye a jelenleg zajló Zöld Város projektnek?
A) Zöld tetők, zöld falak telepítése
B) A város házai közül legalább 30% zöld színű homlokzattal rendelkezzen
C) Egybefüggő zöld sétálóövezet jön majd létre
A jó megfejtéseket a globaliscelok.jatek@gmail.com címre várják, a szerencsések pedig a veszprémi Pekedli szatócsbolt 5000 Ft értékű vásárlási utalványával gazdagodhatnak.
A helyes megfejtés mellé szükséges elküldeni a megfejtők nevét és telefonszámát is, hogy a sorsolás után a nyertesekkel a projektben dolgozók fel tudják venni a kapcsolatot.
A játékszabályzat és bővebb információk a nyereményjátékról elérhető a projekt médiapartnerének, a Vehir.hu-nak a felületén.