Az Id. Lóczy Lajos levelei, melyeket Laczkó Dezsőhöz címzett, az 1894-1920 közötti időszakot öleli fel, s a címe, „…ismét keresztezték egymást leveleink”. A kötetet Rainer Pál, a Laczkó Dezső Múzeum történésze, valamint Katona Lajos geológus állította össze. Az ünnepélyes bemutató egyébként éppen Id. Lóczy Lajos születésnapján, november negyedikén volt, a kötetet Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója mutatta be.
A két tudós közti beszélgetést nem csupán a tudományos érdeklődés, de a barátság is áthatja. A 336 darab levelet és levelezőlapot a Laczkó Dezső Múzeum őrzi, ezek összességükben a szóban forgó kiadványban látnak először napvilágot.
Kubassek János, Lóczy Lajos szakértő szerint a könyv olyan példaértékű összeállítás, ami méltán válhat követendő példává más intézmények számára is.
Az igazgató részletesen mesélt Laczkó Dezsőről, aki 1903-1932 között vezette a múzeumot, és tanérként, piarista szerzetesként életre szólóan elkötelezte magát a tudománynak.
Különlegességnek számított, hogy Laczkó a piaristák oldaláról mutatta be a természettudományt. Szerette Veszprémet, oly annyira, hogy elköteleződött mellette, szerény, de elhivatott emberként tartjuk számon.
A levelezések keresztezték az első világháborút, a nagy gazdasági világválságot, s ezen történések mind érzékelhetőek a beszélgetésekben. Id. Lóczy Lajos geográfus, földrajz tudós, egyetemi tanár és Laczkó Dezső geológus együtt dolgoztak a Balaton kutatásban. A levelezés gyakori szereplője a veszprémi születésű Cholnoky Jenő földrajztudós, aki munkatársa és jó barátja volt mindkettőjüknek. A kötetet bevezető tanulmány, bőséges jegyzetanyag, személy- és helynév mutató, az idegen szavak és kifejezések magyarázata, továbbá bibliográfia és ábrák egészítik ki.