Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Megjelent az Id. Lóczy Lajos Laczkó Dezsőhöz címzett leveleiből álló kötet

2022. november 5. 15:00
Péntek délután a Pannon Köztérben tartották a különleges könyvbemutatót, melyre igencsak nagy volt az érdeklődés.

Az Id. Lóczy Lajos levelei, melyeket Laczkó Dezsőhöz címzett, az 1894-1920 közötti időszakot öleli fel, s a címe, „…ismét keresztezték egymást leveleink”. A kötetet Rainer Pál, a Laczkó Dezső Múzeum történésze, valamint Katona Lajos geológus állította össze. Az ünnepélyes bemutató egyébként éppen Id. Lóczy Lajos születésnapján, november negyedikén volt, a kötetet Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója mutatta be.

A két tudós közti beszélgetést nem csupán a tudományos érdeklődés, de a barátság is áthatja. A 336 darab levelet és levelezőlapot a Laczkó Dezső Múzeum őrzi, ezek összességükben a szóban forgó kiadványban látnak először napvilágot.

Kubassek János, Lóczy Lajos szakértő szerint a könyv olyan példaértékű összeállítás, ami méltán válhat követendő példává más intézmények számára is.

Az igazgató részletesen mesélt Laczkó Dezsőről, aki 1903-1932 között vezette a múzeumot, és tanérként, piarista szerzetesként életre szólóan elkötelezte magát a tudománynak.

Különlegességnek számított, hogy Laczkó a piaristák oldaláról mutatta be a természettudományt. Szerette Veszprémet, oly annyira, hogy elköteleződött mellette, szerény, de elhivatott emberként tartjuk számon.

A levelezések keresztezték az első világháborút, a nagy gazdasági világválságot, s ezen történések mind érzékelhetőek a beszélgetésekben. Id. Lóczy Lajos geográfus, földrajz tudós, egyetemi tanár és Laczkó Dezső geológus együtt dolgoztak a Balaton kutatásban. A levelezés gyakori szereplője a veszprémi születésű Cholnoky Jenő földrajztudós, aki munkatársa és jó barátja volt mindkettőjüknek. A kötetet bevezető tanulmány, bőséges jegyzetanyag, személy- és helynév mutató, az idegen szavak és kifejezések magyarázata, továbbá bibliográfia és ábrák egészítik ki.

Szabó Eszter
Domján Attila
további cikkek
Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? Hogyan ünnepelnek a különböző országokban? A karácsony a szeretet, a béke és az összetartozás ünnepe, amelyet világszerte eltérő szokásokkal ünnepelnek. Bár gyökerei a keresztény hitvilágból származnak, a különböző kultúrák sokszínűsége számos egyedi hagyományt hozott létre. tegnap 16:18 Karácsonyi ízek a világ körül Karácsonyi ízek a világ körül A karácsony nemcsak a szeretet és a családi összejövetelek ünnepe, hanem a gasztronómiai kalandoké is. Ahány ország, annyi szokás – és ez különösen igaz az ünnepi asztalokra. A helyi kultúra, történelem és ízvilág keveréke teszi egyedivé a karácsonyi ételeket, amelyek gyakran generációról generációra öröklődnek. Szerkesztőségünk most képletesen elutazott a világ különböző nemzeteinek ünnepi konyháiban, hogy megismerjük, milyen fogások varázsolják felejthetetlenné az ünnepeket! 2024. december 21. 17:29 Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve kultúra Újra megjelent Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. – korfestő történeti tréfák című könyve 2024. december 18. 13:51 A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A múlt ízei: Bélafi László és az MI által újraálmodott 'békebeli sütemények' A magyar gasztronómia öröksége az identitásunk egyik legszínesebb és legizgalmasabb területe, amely generációk történeteit hordozza magában. Bélafi László két recepteskötete, az „Ükanyám Békebeli Süteményei” és a Réthy Erzsébet receptjeit bemutató második kötet egyaránt tisztelgés a múlt előtt és kísérlet arra, hogy a hagyományok a modern kor eszközeivel újjáéledjenek. 2024. december 18. 17:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.