- A futókör teljes hossza 800 méter
- A beruházás az Országos Futópálya-építési Program keretében valósult meg, amit 30 millió forinttal az állam is támogatott, további 30 millió forintot pedig Veszprém Város Önkormányzata tett hozzá
- A helyi általános iskolák és a lakosság bevonásával négy közösségi rekreációs programot szerveznek a futókörön, köztük Mikulás és adventi futást
Közel 12 éve, hogy az önkormányzat átadta a teljesen felújított Séd-völgyi rendezvényteret, abban a reményben, hogy az majd a veszprémiek kedvelt helyszínévé válik. A remények beigazolódtak: azóta a völgyben minden évben turisták ezrei és helyiek sokasága fordul meg, sőt, mostanra némileg ki is nőtte a kereteit a terület: a völgyben sétálók, biciklizők, futók, babakocsival érkezők időnként nehezen fértek el kényelmesen egymás mellett az utakon.
Éppen ezért döntött úgy az önkormányzat, hogy bővíti a helyi sportolási lehetőségeket, hogy a különböző tevékenységet végzők ne zavarják egymást. A legkézenfekvőbb megoldás egy futókör kialakítása volt, ahol a futók saját, biztonságos sávban mozoghatnak – mondta el Porga Gyula polgármester a hivatalos átadón.
A futókör persze nemcsak a biztonságot és a feszültségek elkerülését szolgálja. Bár minden január elsején megfogadjuk, hogy ezúttal többet mozgunk, a statisztikák arról árulkodnak, a fogadalmakat csak kevesen tartják be. A legfrissebb kutatások szerint a magyarok háromnegyede gyakorlatilag alig mozog: 59%-uk soha, míg 14%-uk nagyon ritkán.
Révész Máriusz, az Aktív Magyarországért felelős államtitkár elmondása szerint a futó-, bicikli- vagy éppen görparkok létesítésével éppen ezt a tendenciát szeretné megfordítani a kormány. „Szeretnénk megmutatni elsősorban a gyerekeknek, hogy van más lehetőség is, mint egész nap mobilozni” – hangsúlyozta az államtitkár, hiszen a sportra nevelés gyerekkorban kezdődik, ráadásul egy gyerek a szüleit, idősebb hozzátartozóit is hatékonyabban rá tudja venni a mozgásra. Aki pedig rendszeresen mozog heti minimum 2,5 órát, annak az egészségben eltöltött élettartama 4,2 esztendővel nő.
Az összesen 800 méter hosszú, a Kiskúti csárda és a Jezsuita templom között található rekortán burkolatú futókör elkészültét az állam összesen 30 millió forinttal támogatta, további 30 milliót a veszprémi önkormányzat tett hozzá, míg a közel 113 millió forintos beruházás maradékát EKF-támogatásból finanszírozta a város. Markovits Alíz, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója ennek kapcsán elmondta, a kultúra szerves részeként tekintenek a sportra, mely közösségformáló erővel is bír, ami a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt célja.
A futókört a hivatalos átadót megelőzően november 25-én már tesztelhették a futók, december 5-én pedig Mikulás-futásra, míg december 11-én adventi futásra várják az érdeklődőket, hiszen az állami támogatású futókörökkel rendelkező városok azt is vállalják, hogy évente négy rekreációs jellegű rendezvényt szerveznek a helyszínen. Ezek közül egyet maga az állam tart tulajdonképpen: jövő májusban a Futókörök napján reggel 9-től este 6-ig várják a futókat, hogy felmérjék, melyik városban használják a legtöbben a pályát.
A futókör egyébként a szabadidős céllal futók mellett a hivatásos sportolóknak is jól fog jönni: 2023-ban tartják az atlétika vb-t, melyre Veszprémből öten is kvalifikáltatnák magukat. Ennek apropóján a fiatalok jelképesen egy váltóbotot adtak át a polgármesternek az átadón, majd a jelenlévő iskolások és civilek maguk is kipróbálhatták a pályát.