A globalista világ társadalma minden jel szerint a végéhez közeledik, vallja Somogyi Ferenc, aki már számos művében értekezett arról, hogy a XXI. század embere hogyan és milyen behatások miatt vesztette el a tradicionális értékeit és vállt a globalista gépezet fogaskerekévé. Legújabb könyve, A hitványság kora is ezt taglalja.
Somogyi Ferenc a könyvbemutatón kollégái és tisztelői előtt beszélt arról, hogy a mostani kötet a saját intuitív világmodelljének a bemutatása, amit évtizedeken át finomított. Ennek a lényege az, hogy van egy veszélyes forgatókönyv, egyfajta orwelli jelenség, amit ő "újkommunizmus" jelzővel is illetett, és aminek a képviselői éppen a napokban találkoztak egymással a davos-i világkongresszuson, emelte ki Somogyi Ferenc.
Szerinte leírhatók tendenciák is a világban, akár generációkon átívelően, így odafigyeléssel kiszámíthatók a társadalmi jelenségek is.
A mostani könyvében nem csak ezt a sötét jövőképet taglalja, megoldási javaslatokat is nyújt a döntéshozóknak. A döntéshozókat pedig nem csupán a politikai színtéren kell értelmezni, döntéshozó lehet az egyén, egy vállalat, egy család, tehát a társadalom minden szegmense.
Szerinte nincs értelme, hogy minden döntést globalista szinten akarnak meghozni, persze vannak olyan kérdések, amelyeket érdemes ilyen szinten taglalni, de a legfontosabb, hogy ott, ahol az élet zajlik, oda kéne orientálni a döntéshozókat, hogy ott teremtsenek értelmes életet, a kisebb társadalmi dimenziókba, régiókban, városokban és kisebb falvakban.
Somogyi Ferenc szerint ekkor lehetne hatásos választ adni az olyan kérdésekre is, mint a környezeti fenntarthatóság, a klímaváltozás. Szerény - nem szegény - fogyasztói kosarakra kellene törekedni.
Nem forradalmárkodni akar, emelte ki az előadásában, de 46 éves közgazdász és tanári tapasztalatait szeretné arra felhasználni, hogy olyan közgazdaságot alakítson ki, ami az egyénre és az egyéb pszichéjére is figyel.