Az Open Galéria lényege, hogy nyolc egymástól különálló, de mindenképpen frekventált helyszínen jelennek meg olyan műalkotások – jelen esetben festmények – egy táblán, amely a helyi kultúrát, helyi művészek munkáin keresztül mutatja be.
Az ötlet az Egyetemvárosban aktív ProBono Egyesülettől származik, a javában fiatalok alkotta civil szervezet, ahogy ők fogalmaztak szerették volna közelebb hozni, és a mindennapok részéve tenni a művészetet a veszprémiek számára. Az Open Galéria így lehetőséget kínál a helyi művészek, valamint a Veszprémhez köthető helytörténeti anyagok bemutatására.
A nyolc ilyen táblát péntek délután leplezték le a Zrínyi utcában található installációnál, ahol az egyesület részéről Vécsei Péter úgy fogalmazott, a táblák jó találkozási pontok lehetnek a városrészben élők számára, vagy egy jó lehetőség egy hétvégi nagy sétára a nyolc helyszínen kiállított alkotások megismerésére.
Az eseményen jelen volt Csík Rirchárd, a városrész önkormányzati képviselője, aki a ProBono Egyesülettel szorosan együttműködve támogatta ezt a kezdeményezést is, valamint Ovádi Péter, országgyűlési képviselő és Porga Gyula, Veszprém polgármestere is.
Utóbbi kiemelte, minden EKF programnak, így a veszpréminek is egyik fontos célkitűzése, hogy a kultúrán keresztül építsenek helyi közösségeket, ehhez pedig a művészet egy kiváló eszköz.
A polgármester után az EKF részéről Mike Friderika, programfejlesztési igazgató elmondta, korábban sokszor és sokat beszélgettek a különböző veszprémi városrészek civiljeivel és igyekeztek mindenhol megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel nyerhetnek az EKF-ből a városrészek.
Ilyen identitáserősítő program volt például az is, amikor a tavalyi Gizella napokon bemutatták mindenkinek a saját zászlaját.
A mostani Open Galéria projektről azt mondta, ez az egyszerű megoldás segít azokhoz is eljuttatni a helyi művészet sokszínűségét, akiket eddig nem sikerült különösebben megszólítani. Továbbá reméli, hogy inspirálni fogja a művészeket is, hogy alkotásaikkal ilyen felületeken is megjelenjenek majd.
A most kiállított nyolc táblán Kádár Tibor, veszprémi festőművész képeinek replikáit lehet látni, mindegyik a nemrég elhunyt festő egy 1848-as arckép-sorozatának tagjai.
A pénteki bemutató után a festő özvegye, Kádár Judit vezette körbe az érdeklődőket a nyolc helyszínen és mindenhol megosztotta személyes élményeit a művekről.
A séta, amivel körbe lehet érni a nyolc tábla körül körülbelül 2,5-3 km-es távot jelent az Egyetemvárosban.