Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2025. április 26. Ervin
2025. április 26. Ervin

Tánccal tehetjük jobbá az életünket – a tudomány szerint is

2023. április 23. 20:48
Bár elsőre nehéz megfogalmazni, mi lehet a tánc evolúciós haszna, mégsem lehet véletlen, hogy a világon minden kultúrában jelen van, még az esőerdők mélyén élő, többé-kevésbé érintetlen kvázi-ősközösségekben is.

Ez azt jelzi, hogy a tánc egy ősi örökség, ami még azelőtt vált az életünk részévé, hogy az emberi faj szétszóródott volna és benépesítette volna a bolygót. A legkorábbi ránk maradt bizonyítékok a létezésére azok az indiai barlangrajzok, amelyben egymásba kapaszkodó, valamiféle körtáncot járó emberek láthatók – ezeket a rajzokat nagyjából tízezer évesre datálják a szakemberek. 

Táncmulatságot ábrázoló rajz az indiai Bhimbetka barlangban. Fotó: Nagarjun Kandukuru / WikipediaTáncmulatságot ábrázoló rajz az indiai Bhimbetka barlangban. Fotó: Nagarjun Kandukuru / Wikipedia

A tánc azóta kísér minket, hogy először két lábra álltunk. Az idők során éppúgy jelen volt a falusi mindennapokban, ahogy a királyi udvarokban. Az évszázadok alatt művészetté vált, fejlődött, különböző változatai alakultak ki, de mindeközben nagyon is ösztönös maradt: figyeljük csak meg, ahogy a kisgyerekek, akik még járni sem tudnak, azonnal mozogni kezdenek, amint zenét hallanak! Sokan azonban lemondunk róla, miközben felnövünk – ahogy megannyi más, belülről fakadó, ösztönös, örömet okozó tevékenységről is, amelyeket gyerekként űztünk.

Pedig a tánc olyan, mint a ragasztó: és nem csak a társadalmunkat tartja egyben – hiszen ősidők óta része olyan közösségi alkalmaknak, mint a vallási szertartások vagy családi ünnepek –, hanem bizonyítottan pozitív hatással van az egyénre, a mentális egészségünkre is. Christopher Bergland a Psychology Today-ben publikált cikkében azt fejtegeti, hogy a tánc olyan agyterületeket kapcsol be, amelyek az érzelmek és emlékek feldolgozásában, minden személyközi kapcsolódásban, interakcióban, valamint önmagunk megértésében is szerepet játszanak. 

Ez azt is jelenti, hogy a tánc nem csak abban a pillanatban fejti ki jótékony hatását, amikor éppen műveljük, hanem hosszabb távon megváltoztatja, ahogy gondolkozunk és kommunikálunk.

Fotó: Ardian Lumi on UnsplashFotó: Ardian Lumi on Unsplash

A Bergland által hivatkozott finn kutató, Hanna Poikonen azt írja: 

A zenélést és mozgást vizsgáló kutatások azt mutatják, hogy a két ember agya azonos frekvenciára hangolódik. Az alacsony frekvenciájú agyhullámokban kimutatható, ahogy a résztvevők szinkronba kerülnek. Az agyak összehangolódása zavartalan együttműködést tesz lehetővé, és elengedhetetlen ahhoz, hogy harmonikus zenét és mozdulatokat hozzanak létre. A képesség, hogy ráhangolódjunk egymás agyhullámaira, létfontosságú az empatikus közösségek kialakulásához. 

Poikonen szerint a tánc a Parkinson, a demencia vagy a depresszió kezelésében, a stressz és a szorongás oldásában is használható terápiás eszközként. 

A tánc tehát bizonyítottan jobbá teheti az életünket – érdemes adni neki egy esélyt – különösen most, hiszen szombaton ünnepeljük a tánc világnapját, amivel az UNESCO a francia táncművész Jean-Georges Noverre (1727–1810), a modern balett megalkotójának születésnapjára emlékezik.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Arannyal varrt sebek: a japán kintsugi művészete életmód Arannyal varrt sebek: a japán kintsugi művészete A kintsugi, vagy más néven kintsukuroi, a japán kultúra egyik legmélyebb és legszebb művészeti formája, amely a törött kerámiák arannyal történő javítását jelenti. Ez a technika olyan restaurálási módszer, amely egyben filozófiai szemlélet is, hiszen a tökéletlenségben rejlő szépséget és az elmúlás elfogadását hirdeti.  2025. április 23. 21:16 Napfény és gyomorrontás – az ételmérgezés tudománya nyáron életmód Napfény és gyomorrontás – az ételmérgezés tudománya nyáron Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy nő a szabadtéri étkezések, fagyizások és kerti partik száma is, és ezzel együtt viszont az ételmérgezések kockázata is ugrásszerűen megnő. A meleg időjárás ugyanis tökéletes táptalajt biztosít a különféle patogén mikroorganizmusok szaporodásához, amelyek akár néhány óra alatt is teljesen tönkretehetik egy gondtalan nyári napot. 2025. április 22. 22:36 Dermesztően jó? - A krioterápia tudományos háttere életmód Dermesztően jó? - A krioterápia tudományos háttere Képzeld el, hogy egy fürdőköpenyben belépsz egy kamrába, ahol a hőmérséklet -100 Celsius-fok alatt van. Pár percig dermesztő hideg vesz körül, majd kilépsz: élénkebbnek, energikusabbnak, sőt, néhányak szerint boldogabbnak érzed magad. Ez a krioterápia, egy egyre népszerűbb wellness-kezelés, amelyet a sportolók regenerációjától kezdve a bőrfiatalításig sokféle céllal alkalmaznak. De vajon valóban hatásos? 2025. április 22. 15:52 Humanoid robotok is indultak a kínai futóversenyen Hétvezér Humanoid robotok is indultak a kínai futóversenyen Néhány nappal ezelőtt a pekingi félmaratonon humanoid robotok is versenybe szálltak az emberek ellen. Persze nekik könnyű, a mérnökök kifelejtették a zsírpárnákat a tervezésből, sokkal kevesebb súlyt kell cipelniük. Igaz, még így is az emberek győztek. De mire is jó ez? 2025. április 21. 11:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.