4,393 milliárd forint sorsa dől el szombat este, amikor kihúzzák az ötöslottó nyerőszámait. Legutóbb fél éve, egészen pontosan 2022. október 22-én kerülhetett valaki eufórikus állapotba, akkor volt utoljára telitalálatos szelvény, azóta pedig négymilliárdnál is nagyobb összegre duzzadt a nyeremény.
Az ötöslottó történetében azonban ez az összeg még a dobogóra sem volt elég, a rekordot a 2020-ban a 6,431milliárd forintos főnyeremény tartja, a mostani így is a negyedik legnagyobb összeg, ami egy szerencsés szelvénykitöltő markába kerülhet. (A top 10-es nyereménylistát egyébként itt lehet megnézni.)
A lottó népszerűsége pedig pont ebből ered, hogy relatív kevés anyagi ráfordítással és még kevesebb energiával – öt random szám kiválasztásáról és a szelvény feladásáról beszélünk – nyerhet valaki olyan összeget, amitől egyik pillanatról a másikra változik meg az anyagi helyzete, ezzel együtt társadalmi státusza és felelősségének mértéke is.
A pszichológusok és pénzügyi tanácsadók viszont számos kockázati tényezőre hívják fel a figyelmet egy lottónyertes esetében. Vannak olyan statisztikák, amelyek szerint a nyertesek 90%-ának az életében okoz nehézséget egy ekkora nyeremény. Sokan kerülnek depresszióba, még többen nyúlnak az alkoholhoz ezután, de a kapcsolati hálót is megtépázza sok embernél a főnyeremény, barátok, ismerősök tűnnek el az életéből.
A pszichológusok szerint ez egy olyan helyzet, amire nincs egyértelmű megoldás, ahogy azt sem lehet tudni, hogy kiből mit vált ki a nyeremény. Hiszen addig, ha el is gondolkodott, mire költené el a több milliárd forintos nyereményt, amikor valóban megjelenik a számlán, józanul már sokkal kevesebben tudnak gondolkodni, ha pedig nincs valamilyen fék, ami visszarántaná a megváltozott valóságba a szerencsést, könnyen elindulhat egy lejtőn is az élete.
Ebben a helyzetben a pénzügyi tanácsadók azt mondják, érdemes a pénznek csupán az 1/3-át rövid távon felhasználni. Azaz a teljes összeg körülbelül 33%-ából megvenni a sportautót, a nyaralót medencével és elmenni egy világkörüli útra. A maradék 2/3-ot befektetésre javasolják, olyan konstrukciókba, amelyek aztán passzív jövedelemmel járnak, amiből az aktív életmódot lehet közép- és hosszútávon fenntartani.
Ilyen lehet az ingatlanbefektetés például, amit több tanácsadó is javasol. Például egy ekkora összeg 2/-3-ából közel 200 budapesti olcsóbb lakást lehetne megvásárolni, ezek kiadásából pedig havi szinten 30 millió forint bevétele lenne a lottónyertes befektetőnek.
Ez persze csak egy gondolatkísérlet, valójában Magyarországon keveset tudni arról, hogy a korábbi nyerteseknek hogyan változott meg az élete, mert a legtöbben az anonimitást választják, amikor a Szerencsejáték Zrt. megkeresi őket a nyereményükkel. Ez egyébként főleg magyar szokás, külföldön gyakran TV-show-ban is visszaköszönnek a mosolygó nyertesek, ország-világ előtt vállalva elképesztő szerencséjüket.
De ha már nyertesek és média, számos olyan esetről lehetett már az évek alatt olvasni, amikor a hirtelen jött milliárdos lét nem csak a szociális kapcsolatrendszerét tette tönkre egy embernek, hanem pár év alatt rosszabb és kilátástalanabb helyzetbe került, mint a nyeremény előtt volt a sorozatos rossz befektetések és felesleges költekezések miatt.
A nem hivatalos rekordot a legrövidebb idő alatt a legtöbb pénzt sokszor feleslegesen eltapsoló ember címét a skót Colin Weir tartja, aki az EuroMillions-on nyert 161 millió fontot, ez forintra átszámolva közel 70 milliárdot jelent.
Ő ebből a pénzből megvett egy bortokot, amit a vételár többszöröséből újított fel, majd 55%-os részt vásárolt kedvenc futballcsapatában, aminek a tartozását is kifizette. Később a tulajdonrészét nemes egyszerűséggel átruházta az egyik szurkolói csoportra. A pénzügyi ámokfutását folytatva milliárdokkal támogatta a skót függetlenségért harcoló egyik legnagyobb politikai pártot, a Skót Nemzeti Pártot. Ezután házassága is zátonyra futott, válása után felesége 30 milliárd forintnak megfelelő összegű pénzzel lépett le.
Élete utolsó éveiben egyedül élt egy tengerparti nyaralóban, a garázsában több luxusautóval. Amikor pedig elhunyt, két gyermeke megörökölte a nyeremény maradék részét, összesen 1-1 millió fontot a kezdeti 161-ből.
Nem volt ennyire bőkezű az a magyar lottónyertes, aki még 2016-ban vitte el a 900 millió forintos főnyereményt az ötösön. Róla csak azért tudunk, mert legutóbb tavaly egy bírósági eljárás miatt szerepelt a hírekben, miszerint csalás vétsége miatt két év felfüggesztett börtönre ítélték.
Az akkori nyertesnek ugyanis megromlott a házassága, viszont váláskor eltitkolta felesége elől, hogy pontosan mennyi maradt a nyereményből, így „csupán” 300 milliót vallott be, holott ennek többszöröse, 800 millió volt még a számlán a váláskor. A feleség perre vitte a dolgot, ami után aztán meg is kapta a neki járó 410 millió forintot, férje pedig a már említett büntetést kapta.
Ha nem lett volna elég a számok bűvöletéből, végezetül nézzük meg, hogy mit jelentene a fizikai valóságban a mostani főnyeremény az ötöslottón!
Ha a legnagyobb címletekben, azaz 20 ezer forintos bankjegyekben mérjük, akkor közel 22 ezer darabot őrizhetnénk otthont Deák Ferencből. Ez 2300 négyzetmétert tudnánk lefedni, súlya pedig 200 kg körül lenne.