2023. június 6.
//
Norbert névnap

Hová tűnt az udvariasság?

2023. május 14. 21:19
Simon Dani jegyzete egy társadalmi problémáról.

Napjainkban sajnos egyre sűrűbben tapasztalom, hogy az udvariasság kezd kikopni a társadalomból. A kedvességgel, figyelmességgel olykor-olykor nem is tud mit kezdeni a másik fél, hiszen azt gondolja, az illető flörtölni próbál vele. Mégis vallom, hogy a társas kapcsolatok, a kommunikáció alapja a kölcsönös tisztelet. Sőt mi több az udvariassággal nemcsak másokat, hanem magunkat is illetjük.

Hiszen a viselkedésünk nem attól függ, hogy mások mit érdemelnek, hanem, hogy mely elvek mentén építjük az életünket, melyek azok a normák, amelyek nélkül nem lehetnénk önmagunk. Más kérdés, hogy a generációk változásával merőben más lett a felfogás is: régen a hölgyek számára természetes volt a segítségnyújtás, mára már olykor kikérik maguknak, ha „gyengébb nemnek vannak titulálva”.

Kérdezem én, miért nem tekintenek kiváltságként a „gyengeségükre”? A férfiakhoz – hangsúlyozom, valódi férfiakhoz – hozzátartozik az előzékenység, felsőbbrendűség helyett ösztönből cselekszenek. Nőkkel, idősebbekkel egyaránt, mindemellett pedagógiai jelleggel gyermekekkel is, bár utóbbit a mai világban szintén át kell gondolni, hiszen a kétségek és előítéletek csakugyan átfonják a hétköznapjainkat.

Ha ez a fajta tendencia folytatódik, meggyőződésem, hogy idővel a társas lény, az ember egyedül fog maradni. Hiába él majd mellette tízmilliárd azonos egyed, csupán az online térben fog létezni. 

Addig viszont ne legyünk restek előre köszönni, megfogni az ajtót, átadni a helyünket és kimondani, hogy „köszönöm!”

Simon Dani

További cikkek

Gatyából nem lesz szalonmű?
Gatyából nem lesz szalonmű?
Akár a művészettel (vagy annak valamely “alkalmazott” változatával, például grafikusként vagy fotósként) keresi a kenyerét valaki, akár csak hobbiként, pusztán az élvezet kedvéért ír, rajzol vagy zenél, az alkotás mindenképpen új ablakot nyit a világra, segít másként látni, hallani, érezni, egyszóval megtapasztalni a környezetünket.
Három csodás rózsakert, ami visszarepít a romantika korába
Három csodás rózsakert, ami visszarepít a romantika korába
Az elmúlt évek egyik legnagyobb sikere volt a Bridgerton-család, amely pezsgő szerelmi drámáival és romantikus díszleteivel a legbolondabb időkben is tiszta eszképizmust kínált. Bár a saját életünket nem tudjuk olyan lazűn átformálni egy tündérmesévé, mint ahogy a sorozat a történelmi tényeket átírta, a mese egyes díszleteit a valóságban is megtalálhatjuk: érkezik a nyár, vele együtt pedig országszerte nyitnak a romantika korát idéző pazar rózsakertek.
Minek ellenség, ha ilyen szövetségesei vannak egy országnak?
Minek ellenség, ha ilyen szövetségesei vannak egy országnak?
Az EU alapítói forognának a sírjukban, ha megtudnák, milyen diplomáciai botrányt sikerülhetett utódjuknak összehozni. Kérdés, hogy valóban lesz-e botrány, vagy érdeklődés miatt elmarad.
Kivételek persze mindig vannak
Kivételek persze mindig vannak
Érzékeny téma, mert tíz emberből kilenc biztos azt mondja majd rá, hogy a szex a gyerek után, az ugyan olyan, sőt jobb, és izgalmasabb, meg a gyerek csak megerősítette azt a fantasztikus intim kapcsolódást kettőtök között, és mindenki alig várja, hogy a munkából hazaesve, a fociedzés, meg házifeladat írás és vacsorakészítés után vadul egymásnak essen a szülői pár. A szexben általában a legjobb, – van némi haszna is ugye, de általában nem azért csináljuk – hogy spontán.
Variációk a munka ünnepére
Variációk a munka ünnepére
Gyerekként nem értettem, miért ünneplünk egy olyan dolgot, amitől kevesebbet lehet együtt a család, ami folyton feszültséget okoz, aminek a közeledte a hétvégét is el tudja rontani, és ami miatt anyu már hajnalok hajnalán lefőzi a kávét a családnak…