Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Bíbortetű, amit naponta megeszünk, de nem is tudunk róla

2023. június 26. 21:40
Az Európai Bizottság az esetek többségében unalmas szakpolitikai kérdésekben dönt csak, de néha kijön egy-egy olyan rendelet is, amin, ha szemfülesek vagyunk és észrevesszük, akkor felkaphatjuk a fejünket. Ilyen volt egy nem is olyan régi döntése a bizottságnak, ami az élelmiszerekre vonatkozott, pontosabban arra, hogy milyen rovarok kerülhetnek szabályosan a termékekbe. A méhek váladékán – mézen – túl jöhetnek a bíbor- és pajzstetvek is az uzsonnába!

 A témát megközelíthetnénk romantikusan is, miszerint az ázsiai és afrikai gasztronómia izgalmas világa kezd begyűrűzni Európába is. Hiszen ezeknek a kontinenseknek a konyhájában nem rendkívüli az, ha tücsköt, szöcskét, vagy más ízeltlábút pörkölnek éppen egy wokban. Csakhogy az Európai Bizottságot nem érdekli a kulináris fúziós konyha, sokkal inkább az, hogy a polcokra kerülő termékekben milyen adalékanyagok vannak. Ezeket pedig szabályozhatja is a testület, ahogy azt a legutóbb is tette, amikor két olyan adalékanyagot is a legális listára tett, amik rovarokból származnak.

Maga a hír viszont nem kellene, hogy rendkívüli legyen, mert például a házi tücsök felhasználása élelmiszereknél már régóta engedélyezett az EU-ban. Ahogy már az említett bíbortetű és pajzstetű is. Előbbinek női egyedeit megszárítják, porítják, ebből lesz a kármin, amit aztán színezékként használnak cukroknál, édességeknél, italoknál, joghurtnál, de még húskészítményeknél is.

BíbortetűBíbortetű

A pajzstetűnek ezzel szemben a gyantás váladékát használják fel, amitől fényesebb lesz például egy csokoládé felülete.

Az Európai Bizottság döntésére az Agrárminisztérium is reagált idehaza. Módosították az élelmiszereken kötelezően feltüntetett jelzéseket és a rovarfehérjéket tartalmazó termékeket jól láthatóan és a boltok polcaira elkülöníthetően kell kirakni.

A kormányzat ezzel a lakosság fenntartásaira is reagált, ugyanis egy Nébih-felmérés szerint a lakosság csupán 5%-a fogyasztana szívesen rovarokból készült ételt, 70%-uk pedig határozottan elzárkózik ettől.  Arról nem is beszélve, hogy az élelmiszerfelhasználás céljából tenyésztett rovarokban patogén mikrobákkal és toxikus anyagokkal is szennyezettek lehetnek, így allergiás tünetek is előjöhetnek tőlük, mindemellett pedig bizonyos részeik nem emészthetőek.

A rovarfogyasztás mellett viszont néhány pro érv is felmerül, például az, hogy a belőlük kinyert fehérje sokkal kisebb ökológiai lábnyommal jár, mint az emlősállatok esetében, valamint tenyésztésük is sokkal egyszerűbb és környezetkímélőbb.

A házi tücsök elfogyasztását sem tiltja az EUA házi tücsök elfogyasztását sem tiltja az EU

Attól azért most sem kell félni, hogy ellenőrizetlenül bármilyen rovar belekerülhet az elfogyasztásra szánt ételekbe. Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) szigorúan ellenőrzi ezeket az alapanyagnak szánt élőlényeket. A magyar hatóság pedig arra is gondolt, hogy ne lehessen likusok számára értelmezhetetlen „E-szám” mögé bújtatni ezeket az összetevőket. Ugyanis a rovarokat nem, mint adalékanyag, hanem mint összetevő kell feltüntetni a csomagolásokon.

A végére pedig jöjjön egy lista, hogy milyen ma is forgalomban lévő magyar élelmiszerekben vannak rovarszármazékok, akár a veszprémi boltok polcain is!

Kármin – azaz a bíbortetű nőstényeinek porított teste – van a dunakavics cukorkában, franciadrazséban, fánkokban, mignonokban, gyümölcsös csokikban (például Tibicsoki), de még a Tuc kekszekben is. A húspultokban is belefuthatunk, onnan, ha leemeljük valamelyik Pick, Kaiser, Finomino terméket, akkor ugyanezzel a hozzátevővel találkozhatunk.

Sellák – vagyis pajzstetűváladék – pedig megtalálható többek közt a Dr Gerard, vagy éppen a Nobilis édességekben.

A pajzstetvekA pajzstetvek

Nem esett szó még arról az 5% emberről, akik a korábban említett Nébih-felmérés szerint szívesen fogyasztanának rovarokat a mindennapokban. Ők már megtehetik azt is, hogy zacskóba csomagolt és ízesített tücsköket rendelnek maguknak, amit, mint mások a chips-et majszolhatják az esti filmezés közben.

E cikk szerzője puszta kíváncsiságból kipróbálta ezt és egy ismerősével Nagy-Britanniából rendelt barbecue ízesítésű tücsköt. Ugyan az értékelés erősen szubjektív, de miután túltette magát azon, hogy az állat a fejével együtt került a csomagba, ami ugyanúgy tekint vissza, mintha a mezőn lenne, egy rendkívül száraz és porózus gasztronómiai élményben volt része a kétségkívül nagy fehérjebevitel közben.

Hajas Bálint
további cikkek
Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? életmód Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából. A modern életmód azonban gyakran nem támogatja az alvásigény kielégítését, ami hosszú távú negatív következményekkel járhat. Tudományos kutatások szerint a megfelelő alvás segíti a növekedést, támogatja az agyi fejlődést, és jelentős hatással van az immunrendszerre és a mentális egészségre is. 2025. március 13. 15:59 „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” egészség „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” Dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus neve az elmúlt időszakban igen felkapott lett: azt ígéri, egyszerű módszerekkel élhetünk sokkal egészségesebb életet, például napi fél kiló zöldséggel, mindennapi mozgással, jó minőségű alvásokkal, és természetesen az alkohol elhagyásával. Arra kértük a szakértőt, segítsen megérteni, miért jó az időablakos táplálkozás, vagy a reggeli hidegzuhany, és miért számít alvászavarnak, ha hetente egynél többször kimegyünk éjszaka pisilni. 2025. március 10. 22:11 Fülhallgató és hangos zene: milyen veszélyekkel járhat? életmód Fülhallgató és hangos zene: milyen veszélyekkel járhat? A fülhallgató a mindennapjaink része lett – zenét hallgatunk, podcastokat követünk, telefonálunk vele. De vajon milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a túlzott használata és a hangos zene? Bár elsőre ártalmatlannak tűnik, a fülhallgató helytelen vagy túlzott alkalmazása súlyos problémákhoz vezethet. 2025. március 8. 11:55 Melyik olajjal érdemes sütni? - Egészséges és praktikus megoldások a konyhában életmód Melyik olajjal érdemes sütni? - Egészséges és praktikus megoldások a konyhában Az étolajok használata alapvető része a konyhai műveleteknek, azonban nem mindegy, hogy melyiket választjuk sütéshez vagy éppen salátákhoz. Az olajok hőstabilitása, tápértéke és egészségügyi hatásai mind befolyásolják, hogy milyen körülmények között érdemes használni őket. Nézzük, melyik olaj mire jó, és milyen alternatívákkal helyettesíthetjük őket! 2025. március 7. 14:26

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.