A közösségi tervezés lényege, hogy a közterületek megújításáról a lakosság bevonásával, az ötleteik felhasználásával döntsenek. Ez nem is olyan egyszerű, mint elsőre hangzik.
Az első találkozást hétfő délután szervezték meg a Cholnoky iskola előtti parkban, ahol vitaindítóként ismertették a szeptember első felében végzett kérdőíves felmérés legfontosabb megállapításait. Ezek szerint a városrész legnagyobb értékeinek a gazdag növényzetet, a hangulatot és a közbiztonságot tartják, míg a legnagyobb problémának a parkolási nehézségeket, a burkolatok állapotát és a parkok infrastruktúráját (padok, kerti bútorok, szemetesek) tartják az ott élők.
Az egyeztetésen Porga Gyula polgármester is részt vett, noha inkább csak hallgatóként. Mint mondta, a közterület-fejlesztés nehézségét az adja, hogy sok, nagyon különböző véleményt és szándékot kell összefésülni, és ezt csak beszélgetéssel lehet. Mint mondta, az önkormányzat részéről nem kész tervekkel érkeztek, amikről le lehet rántani a leplet, itt tényleg mindent azok találnak ki, akik eljönnek ezekre a találkozókra és elmondják a véleményüket.
Hogy valójában mennyire nehéz azokat a bizonyos érdekeket összeegyeztetni, az gyorsan kiderül: az asztalok és térképek mellett hamar vita bontakozik ki, mert ugyan mindenki szeretne parkolót, de mindenki a másik háza elé képzeli, míg a saját ablaka elé mindenki növényzetet álmodik. Van, aki hamar feladja, mert a vehemensebb szomszéddal nem tud szót érteni; aki marad, annak az ötlete és véleménye felkerül a nagy közös listára, amivel a későbbi alkalmakkor még tovább dolgoznak majd a városrészben élők bevonásával.
Hogy a végeredménnyel, vagyis a majdan megvalósuló közterületi fejlesztésekkel ki mennyire lesz elégedett, az a jövő nagy kérdése. Annyi haszna viszont máris van a közösségi tervezésnek, hogy a lakosság is szembesül a demokráciával, és legfőképpen azzal, hogy a gyakran szidott döntések mögött egy hatvanezres városban hatvanezer dilemma és érdekellentét feszül; és nehéz a tervezőasztal mellett megtalálni a tökéletes megoldást, ha az még ott, helyben, egymás között sem mindig sikerül.