12°C
12°C

Veszprém és a labdarúgó Magyar Kupa (4. rész)

2023. október 17. 5:00
A bajnokság után a Magyar Kupa a második legpatinásabb hazai labdarúgó trófea, melyet először 1910-ben emelhettek a magasba. Sorozatunkban visszatekintünk a torna 114 éves történetére, melynek számos helyi vonatkozása van, annak ellenére, hogy a veszprémiek sosem értek el kiemelkedő sikert ebben a versengésben.

Az 1988-1989-es idényben immár NB I-es csapatként csak a negyedik fordulóban szállt be a küzdelembe a Veszprémi SE, és azonmód ki is szállt, mivel Répcelakon 0-0 után tizenegyesekkel 5-4-re kikapott. A következő kiírásban a 16 közé jutásért a VSE 3-2-re nyert Dorogon, a nyolcaddöntőben viszont hazai pályán és idegenben is 1-0-ra alul maradt a győri Rába ETO-val szemben. Hasonló volt a forgatókönyv egy évvel később: 3-1-es siker az ESMTK otthonában, majd kiesés a Dorog ellen úgy, hogy két meccsen gólt sem sikerült szerezni (1-0, 0-0). Következett még egy ilyen kupaidény: Balmazújvárosban hosszabbítás után 3-2-es győzelem, a nyolcaddöntőben kettős vereség a Siófok ellen (3-1, 1-0). Újabb átszervezést követően az első fordulóban a veszprémiek 4-0-ra nyertek Hegyeshalomban, aztán 1-0-ra Keszthelyen, de a soproni 1-0-s vereség miatt nem sikerült bejutni a legjobb 16 közé. 1993-ban 4-0-ra nyertek Pusztaszabolcson az NB II-es veszprémiek, majd 3-1-re kikaptak az NB III-as Körmend vendégeként.

Újabb átszervezés után, immár VFC néven nem jutott tovább a csoportjából a veszprémi gárda, mert ugyan 3-1-re győzött a Palotás ellen idegenben, de 2-0-ra kikapott itthon a Ferencvárostól, majd 2-1-re Selypen. 1996-ban Jutas VFK volt a veszprémi csapat neve, és ezúttal is harmadik lett a csoportjában, ahol 0-0-t játszott itthon a Sopronnal, 3-1-re kikapott a Siófoktól és végül 3-2-re győzött Szentgotthárdon. Egy évvel később csak negyedik a Jutas, miután 1-1-et ért el Bükön, 2-1-re vesztett Jánossomorján, majd 4-1-re itthon a Videoton ellen. Az 1999-2000-es idényben csoportgyőztes lett a Veszprém: kétgólos győzelem itthon a Kaposvár (2-0) ellen és Harkányban (3-1), valamint döntetlen a ZTE-vel (1-1). A 16 közé jutásért bravúros győzelem a Videoton vendégeként (1-0), a nyolcaddöntőben viszont a Debreceni VSC simán nyert a királynék városában (3-0).

A veszprémiek az idei kiírásban a Fűzfőt is búcsúztatták már (archív fotó)A veszprémiek az idei kiírásban a Fűzfőt is búcsúztatták már (archív fotó)

A 2000-2001-es idény csoportkörében már Veszprém LC néven 3-3 Gyirmóton és 2-1-es győzelem Bükön. Ám a 16 közé jutásért a VLC 3-0-ra kikapott Budapesten a Vasastól. Aztán újabb átszervezést követően az első fordulóban 3-2-es győzelem Ikrényben, a másodikban viszont 1-0-s vereség itthon a Győri ETO ellen. Korai búcsú 2003-ban, miután Nagyszentjánoson 2-1-re kikaptak a veszprémiek. A következő idényben Egyházasfalun maradt alul a VLC hosszabbítás után 3-2-re az első fordulóban.

A 2007-2008-as idényben immár VFC néven az első fordulóban 4-0-s siker Pókaszepetken, majd 3-2-es vereség itthon a győri Integrál DAC ellen, amely végül az elődöntőig menetelt. Egy évvel később 10-1-es kiütéssel rajtoltak a veszprémiek Gönyűn, utána itthon 2-1-re nyertek a ZTE ellen, aztán 4-0-ra kikaptak Székesfehérváron a Fehérvár FC második csapatától. 2009-ben az első fordulóban 3-1-es győzelem Balatonszárszón, 5-0 Zalaegerszegen a Police-Ola LSK ellen, ám azt követően itthon 2-1-es vereség a Kaposvártól. Egy évvel később 3-1-es siker Várvölgyön, aztán 4-4 után tizenegyesekkel továbbjutás a ZTE II ellen, a harmadik fordulóban viszont 2-1-es vereség Lipóton. 2011-ben a veszprémiek előbb 9-1-re nyertek Bajcson, majd 4-2-re a Töltéstava otthonában, ezután hazai pályán szenvedtek 2-0-s vereséget a Szombathelyi Haladástól. A következő kiírásban a VFC a kozármislenyi 0-0-val vette az első fordulót (idegenbeli csapatként jutott tovább), utána itthon 2-0-ra kikaptak a Pakstól. 2013-ban Nádasdon győztek 4-0-ra a veszprémiek, utána 3-2-re kikaptak Biatorbágyon. Egy évvel később 2-0-s győzelem Taliándörögdön, majd ugyanilyen vereség Nagyatádon.

2016-ban már VLS néven indultak a veszprémiek és hazai pályán 3-0-ra kikaptak Kozármisleny ellen. Ugyanez történt a következő kiírásban, csak akkor a Diósgyőr volt az ellenfél. 2020-ban az NB II-es Szeged nyert Veszprémben 5-0-ra. Egy évvel később a VLS 7-1-re tarolt Jánossomorján, 7-2-re Balatonalmádiban, a harmadik fordulóban viszont a Debreceni VSC 1-0-ra győzött a királynék városában. Tavaly a Practical VLS már az első fordulóban búcsúzott a kupától, miután Szombathelyen 2-0-ra kikapott a Király SE-től.

Idén már három akadályt sikeresen vettek a veszprémiek: 2-0-ra nyertek Celdömölkön, 6-1-re Fűzfőn, majd Pápán hosszabbítás után 4-2-re a szintén NB III-as Komárom ellen. Következő ellenfelük a másodosztályú Budafok lesz november 1-én ugyancsak Pápán.