Vissza a huszadik századba, vissza a történelmi múltba! A darab a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, és a Mathias Corvinus Collegium gondozásában megjelent Magyar hősök című könyv alapján született. A könyv egyik szerkesztőjével, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettesével, a történész Máthé Áronnal, valamint az előadás egyik színészével, Böröndi Bencével beszélgettünk.
Az előadás során öt középiskolás diák vállalkozik arra, hogy tanáruk vezetésével egy rendhagyó történelemóra keretében ellátogassanak egy speciális szabadulószobába. A történetben a gyerekek nem valamelyik horrorfilm borzongató jeleneteiben találják magukat, hanem a XX. század nagy drámáinak közepében, ahol átélik és megértik szüleik, nagyszüleik, illetve koruk tragédiáit. Az előzményekről Máthé Áron történész így nyilatkozott:
„Amikor fel kellett tárni a kommunista hatalombirtokosokat, hiányérzetünk támadt, hiszen ez csak az egyik oldal. Teljesítettük a feladatot, de mi olyanokról is beszélni akartunk, akikről eddig nem esett szó, pedig megérdemelnék.
Szándékosan olyan személyekkel akartunk foglalkozni, akiknek pozitív történeteikben ott lapul az emberi helytállás, a hűség, olykor a ravaszság is, és természetesen a mások melletti segítőszándék.
Ezekből a történetekből írtuk meg a Magyar hősök című kötetet. A megjelenés után indítottunk egy rádió spotot is a téma kapcsán, de még erősebben rá akartuk irányítani a figyelmet. Így jött a színdarab ötlete.”
Cél volt, hogy a történet eljusson azokhoz a fiatalokhoz is, akiknek most formálódik gondolkodásuk. Horváth Zsolt főmunkatársunk találta ki a szabadulószobás formát, ezzel a ma emberét is meg lehet szólítani. A szabadulószobás történetre azután ráharapott a forgatókönyvíró és a rendező is. Ami a színdarabot magát illeti, eddig nagyon jók a visszajelzések, jó szívvel ajánlom minden érdeklődőnek – fogalmazott a történész.
Böröndi Bence Bálint, valamint Kiss Sándor szerepében áll a színpadra. A Budaörsi Latinovits Színház művésze kérdésünkre elmondta, több szerepet játszik, az idősíkokban haladva: „Bálintot alakítom a diákok közül, aki rendkívül kíváncsi a múltra. A huszadik századi történetben Kiss Sándor karakterébe bújok bele, s veszek részt életének fontos állomásain.
Egy női karakter Honti Ilonát, vagyis Brusznyai Árpád feleségét kapja történelmi karakternek. Így egy jelenet erejéig Brusznyai Árpádot alakítom, kapcsolódva ezzel a veszprémi történethez. Kellenek a hősök, kell, hogy felnézzünk rájuk, hiszen olyan mintát adnak, ami tiszteletre méltó, s amire rá lehet csodálkozni. Az általam játszott Kiss Sándor egyik legszebb gondolata, hogy bár megkínozzák, még abban a helyzetben is azt mondja, imádkozik a vallatótisztekért, mert szánja őket. Érett és eszméletlen szép gondolat egy embertől, aki közben jobbá szeretné tenni a dolgokat.”