Az 1970. évi mexikói világbajnokságon mutatkoztak be a színes kártyák a futballban. Az első sárgát a Szpartak Moszkva védőjátékosa, az orosz Jevgenyij Lovcsev kapta a német Kurt Tschenscher játékvezetőtől a gól nélküli döntetlenre végződött Mexikó–Szovjetunió nyitómérkőzésen. A másik historikus eset is ezen a találkozón történt, ugyanis ekkor hajtották végre a vb-ken az első cserét. Ez is a szovjetekhez fűződik: a 45. percben Anatolij Puzacs állt be Viktor Szerebrjanyikov helyére – mindketten a Dinamo Kijev futballistái voltak. Érdekesség, hogy a piros lapot nem mutatták fel a mexikói mundialon, mert nem kellett.
Bevezetésének előzménye a négy évvel korábbi, 1966-os angliai vb-re vezethető vissza, amikor is a hazaiak Argentína elleni csoportmeccsén a német Rudolf Kreitlein kiállította a dél-amerikai csapatból a durván szabálytalankodó Antonio Rattint, aki nem akarta megérteni a játékvezető döntését. Rattin végül csak hétperces huzavona után volt hajlandó elhagyni a pályát, és ez az eset döntésre késztette a FIFA-t.
Utólag is elmondható, hogy bevált a sárga és piros lapok alkalmazása, hiszen nemcsak a pályán, hanem a nézőtéren és a televízió előtt szurkolók számára is egyértelmű a játékvezető ez irányú döntése, az más kérdés, hogy nem ritkán vita tárgya, ahogy más ítéletek is. Ám tény, hogy érthetőbbé, követhetőbbé tette a játékot. Ugyanakkor a két sárgával vagy azonnali pirossal kiállított labdarúgó csapata óriási hátrányba kerül, főleg, amikor a játékidő elején kénytelen létszámban megfogyatkozni. Attól kezdve egészen más játékot láthatunk a pályán, és ez évek óta elgondolkodtatja a sportág szabályalkotóit. Így merült fel, hogy a kézilabdához vagy a vízilabdához hasonlóan a futballban is legyen időleges kiállítás, ami nem teszi teljesen irreálissá az erőviszonyokat.
Az amatőrök között már egy ideje tesztelik a narancssárga lapot, és az eddigi tapasztalatok kedvezőek, ugyanis a forrófejű játékosoknak 10 perc alatt sikerül lehiggadni, átgondolni a feladatukat és a szerepüket, majd a pályára visszatérve csapatuk hasznára válnak. Ha a további tesztek is igazolják a narancsságra lap alkalmazásának hasznosságát, akkor talán a következő világbajnokságra be is vezethetik. Köztudott, hogy a 2026. évi vb-t az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közösen rendezi. Így akár Mexikóban is debütálhat a narancssárga lap, ahogy 1970-ben a sárga.