Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A háziállatok segítenek megelőzni az időskori szellemi hanyatlást

2024. január 15. 21:40
Az öregedés köztudottan rossz hatással van a különböző szellemi készségekre, a magány pedig gyorsítja a korral járó hanyatlást. Azonban azok, akik háziállatot tartanak, lassíthatják ezeket a folyamatokat. 

A szellemi képességek tompulása természetes velejárója az öregedésnek, a folyamat azonban lassítható, ha az ember egy kutyával vagy macskával osztja meg az otthonát – derül ki egy a  Psychology Today által szemlézett friss kutatásból. 

A korral járó mentális hanyatlás, mint például a memória gyengülése, a nyelvhasználat egyszerűsödése meg úgy általában a gondolkodásunk lassulása egyre több embert érintenek – már csak azért is, mert egyre hosszabb ideig élünk. A becslések szerint az elmúlt bő harminc évben 117 százalékkal emelkedett a világon a demenciában szenvedők száma, ráadásul nem létezik olyan kezelés, amellyel a folyamat visszafordítható lenne. 

Illusztráció: Maria Teneva / UnsplashIllusztráció: Maria Teneva / Unsplash

A kockázatnövelő tényezőket viszont csökkenthetjük, így például a magányt is. A legutóbbi, 2022-es népszámlálás adataiból kiderül, hogy 

ma Magyarországon 1,5 millió ember él egyedül, vagyis a háztartások több mint harmada egyszemélyes. 

Az elmagányosodás soha nem érintett olyan széles rétegeket, mint manapság. A korábbi kutatásokból kiderült, hogy az egyedül élő idősek esetében magasabb a demencia kialakulásának esélye, ugyanakkor az is köztudott, hogy a háziállatok csökkentik a magány érzését – kínai tudósokban felmerült tehát a kérdés: vajon a házi kedvencek segíthetnek-e a mentális egészség megőrzésében?

Ehhez még csak nem is kellett új kutatásokba fogni, egyszerűen csak előhalászták a több angol egyetem összefogásával 1998 óta gyűjtött, az öregedést vizsgáló adatokat, és megnézték, milyen különbség mutatkozik az állattal és az állat nélkül élők között. 

Illusztráció: Pietro Schellino / UnsplashIllusztráció: Pietro Schellino / Unsplash

Az elemzések során arra jutottak, hogy az állatok nélkül, egyedül élők valóban magasabb fokú szellemi hanyatlást mutattak mind a memória, mind a nyelvhasználat terén. Az viszont még a kutatókat is meglepte, hogy az állattartó, ám egyedül élő emberek olyan jól teljesítettek, mint akik más emberekkel laknak együtt – vagyis az állattartás szinte teljesen kiküszöböli a magány okozta károkat. 

Bár nem tartozik a cikk témájához, de érdemes megjegyezni, hogy a magány nem csak az idősek esetében okoz károkat, bármilyen életkorban súlyos árat szed, a WHO szerint ugyanis ugyanannyira károsítja az egészségünket, mint napi 15 cigaretta elszívása.

Szóval kedves olvasó, ha ezt látja és egyedül él, szerezzen magának egy macskát!

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A coaching szerepe az önálló fejlődésben – interjú Császi Mariannával A személyes és szakmai fejlődés iránti vágy mindenki életében jelen van, ám gyakran kihívást jelent a célok meghatározása és elérése. A mai dinamikus világban gyorsan amortizálódnak az ismeretek, a korábban elsajátított viselkedési formák nem működnek, egyetlen megoldás az élethosszig tartó tanulás. Ezt a folyamatot támogatja a coaching, ami egy eszköz a fejlődéshez, egy segítő beszélgetés, amely teret ad az ügyfélnek, hogy elgondolkodjon, mit szeretne változtatni az életében, hogy kitűzze a céljait, mérlegelje a lehetőségeit, megtervezze, hogyan tudja azt megvalósítani.  2024. december 9. 14:20 A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.