Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A háziállatok segítenek megelőzni az időskori szellemi hanyatlást

2024. január 15. 21:40
Az öregedés köztudottan rossz hatással van a különböző szellemi készségekre, a magány pedig gyorsítja a korral járó hanyatlást. Azonban azok, akik háziállatot tartanak, lassíthatják ezeket a folyamatokat. 

A szellemi képességek tompulása természetes velejárója az öregedésnek, a folyamat azonban lassítható, ha az ember egy kutyával vagy macskával osztja meg az otthonát – derül ki egy a  Psychology Today által szemlézett friss kutatásból. 

A korral járó mentális hanyatlás, mint például a memória gyengülése, a nyelvhasználat egyszerűsödése meg úgy általában a gondolkodásunk lassulása egyre több embert érintenek – már csak azért is, mert egyre hosszabb ideig élünk. A becslések szerint az elmúlt bő harminc évben 117 százalékkal emelkedett a világon a demenciában szenvedők száma, ráadásul nem létezik olyan kezelés, amellyel a folyamat visszafordítható lenne. 

Illusztráció: Maria Teneva / UnsplashIllusztráció: Maria Teneva / Unsplash

A kockázatnövelő tényezőket viszont csökkenthetjük, így például a magányt is. A legutóbbi, 2022-es népszámlálás adataiból kiderül, hogy 

ma Magyarországon 1,5 millió ember él egyedül, vagyis a háztartások több mint harmada egyszemélyes. 

Az elmagányosodás soha nem érintett olyan széles rétegeket, mint manapság. A korábbi kutatásokból kiderült, hogy az egyedül élő idősek esetében magasabb a demencia kialakulásának esélye, ugyanakkor az is köztudott, hogy a háziállatok csökkentik a magány érzését – kínai tudósokban felmerült tehát a kérdés: vajon a házi kedvencek segíthetnek-e a mentális egészség megőrzésében?

Ehhez még csak nem is kellett új kutatásokba fogni, egyszerűen csak előhalászták a több angol egyetem összefogásával 1998 óta gyűjtött, az öregedést vizsgáló adatokat, és megnézték, milyen különbség mutatkozik az állattal és az állat nélkül élők között. 

Illusztráció: Pietro Schellino / UnsplashIllusztráció: Pietro Schellino / Unsplash

Az elemzések során arra jutottak, hogy az állatok nélkül, egyedül élők valóban magasabb fokú szellemi hanyatlást mutattak mind a memória, mind a nyelvhasználat terén. Az viszont még a kutatókat is meglepte, hogy az állattartó, ám egyedül élő emberek olyan jól teljesítettek, mint akik más emberekkel laknak együtt – vagyis az állattartás szinte teljesen kiküszöböli a magány okozta károkat. 

Bár nem tartozik a cikk témájához, de érdemes megjegyezni, hogy a magány nem csak az idősek esetében okoz károkat, bármilyen életkorban súlyos árat szed, a WHO szerint ugyanis ugyanannyira károsítja az egészségünket, mint napi 15 cigaretta elszívása.

Szóval kedves olvasó, ha ezt látja és egyedül él, szerezzen magának egy macskát!

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? életmód A hormonok tánca: mi történik a testedben szex közben? A szexuális együttlét amellett, hogy fizikai élmény, bonyolult hormonális folyamatok sora is, amely hatással van az érzelmekre, a kötődésre és az általános egészségi állapotra. Az orgazmus és az intimitás során felszabaduló hormonok befolyásolják a stressz-szintet, az immunrendszert, a szív- és érrendszeri állapotot, valamint a párkapcsolati dinamikát.  ma 11:43 Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! életmód Az egyre népszerűbb dubai csokival érdemes óvastosnak lenni! ​A német élelmiszer-ellenőrző hatóságok riasztó eredményeket tettek közzé a dubaji csokoládék vizsgálata után. Az Észak-Rajna–Vesztfáliában tesztelt, Törökországból, az Egyesült Arab Emírségekből és Jordániából származó minták 96%-a nem felelt meg az előírásoknak. A német gyártású dubaji csokoládék sem szerepeltek sokkal jobban: 38%-uk megbukott a teszteken, és egy düsseldorfi vizsgálat kimutatta, hogy a tíz tesztelt termékből kettő magas penészméregszintet tartalmazott. ma 11:42 Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? életmód Mennyi alvásra van szüksége a gyerekeknek, és miért olyan fontos? A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából. A modern életmód azonban gyakran nem támogatja az alvásigény kielégítését, ami hosszú távú negatív következményekkel járhat. Tudományos kutatások szerint a megfelelő alvás segíti a növekedést, támogatja az agyi fejlődést, és jelentős hatással van az immunrendszerre és a mentális egészségre is. 2025. március 13. 15:59 „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” egészség „Árulkodó, ha alkohol kell ahhoz, hogy a barátainkkal kapcsolódni tudjunk” Dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus neve az elmúlt időszakban igen felkapott lett: azt ígéri, egyszerű módszerekkel élhetünk sokkal egészségesebb életet, például napi fél kiló zöldséggel, mindennapi mozgással, jó minőségű alvásokkal, és természetesen az alkohol elhagyásával. Arra kértük a szakértőt, segítsen megérteni, miért jó az időablakos táplálkozás, vagy a reggeli hidegzuhany, és miért számít alvászavarnak, ha hetente egynél többször kimegyünk éjszaka pisilni. 2025. március 10. 22:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.