Csütörtökön eleinte többnyire borult lesz az ég felettünk, többszöri esővel, záporesővel. Délután szakadozik, csökken a felhőzet. Eleinte élénk, időnként erős délnyugati szél fúj, ami estére mérsékelt északnyugatira vált. A hőmérséklet reggel 6°C, délután 11°C körül ígérkezik. Péntekre virradóra viharos északnyugati széllel érkezik a fagyos levegő. Kevés hó sem kizárt. A hétvége napos, száraz, téli időt ígér.
Nem kell meteorológusnak lenni ahhoz, hogy a Vmeteo iménti gyors előrejelzéséből is feltűnjön, hogy az egyik napról a másikra történő körülbelül 15-20 °C-os hőmérsékletingadozás minden, csak nem az emberi szervezetet kímélő kellemes átmenet. Gyakorlatilag januárból teleportálunk áprilisba, majd vissza januárba, ez pedig számos kellemetlen élettani hatással is együtt jár, ahogy arra Pintér Ferenc, meteogyógyász is felhívta a figyelmet az Indexnek adott interjújában.
Hogy az időjárásváltozásra való érzékenység mennyire érinti a társadalom nagyrészét, arra jó példa, hogy a felmérések szerint az emberek 30%-a megérzi, ha erős légnyomáskülönbséggel megérkezik egy melegebb, vagy hidegebb légtömeg fölénk. És ez nem csak az idős, krónikus betegséggel küzdő emberek keresztje a mindennapokban, egyre több a fiatal felnőtt is, aki produkálja a tüneteket. Ráadásul a számuk egyre jobban nő, hívta fel a figyelmet Pintér Ferenc. Az utóbbi években 5-10%-kal.
De, hogy milyen tünetek is azok, amelyek az időjárásváltozás számlájára írhatók, azokat sokan jól ismerik: fejfájás, koncentrációzavar, alvászavar, magas vérnyomás, fáradékonyság, ingerlékenység, hogy csak a legáltalánosabbakat említsük. Szélsőséges esetben szorongás, de még pánikroham is kialakulhat.
Persze ezek legtöbbje múlandó tünet, ugyanakkor nem árt figyelni azoknak az időjárás-előrejelzéseket, akik valamilyen érrendszeri betegséggel küzdenek, hiszen igazoltan ilyenkor több a stroke-os és infarktusos esethez riasztják a mentőket. Még óvatosabban kell autóba ülni, hiszen a koncentrációzavar miatt a közúti baleset esélye is megnövekszik az ilyen időszakban.
A meteogyógyász külön kitért a gyermekekre is, akik ugyanúgy ki vannak téve az ilyen változásoknak, főleg amiatt, hogy javarészt légkondicionált környezetben nőnek fel, a szabadban kevesebb időt töltenek így pedig szervezetük kevésbé alkalmazkodóképes.
Ebből is következik, hogy a frontok negatív hatása ellen az egyik legjobb védekezés, ha minél több időt töltünk a természetben, valamint azokon a napokon, amikor a humánmeteorológusok előre jelzik a frontokat, csökkentsük a mentális és fizikai terhelést. Ezenkívül javallott a rostgazdag táplálkozás, a rendszeres testmozgás és vitaminpótlás. Amennyiben pedig továbbra is fennállnának a frontokkal összefüggésben lévő panaszok, érdemes orvoshoz fordulni, mert a lehetséges, hogy más, rejtett betegség okozza ezeket.