Ha a multinacionális élelmiszeripari vállalatok nem is vallották be, vagy csak a csomagolásokon az apróbetűs részbe elrejtve közölték, de köztudott volt az Európai Unió tagországai között is, hogy ugyanazon cég ugyanazon termékei között lényeges minőségi különbségek lehetnek attól függően, hogy azokat Nyugat-, vagy Kelet-Európában forgalmazzák. Ezt a jogi szakzsargon kettős termékminőségnek nevezi.
A konkrét példákból pedig Dunát lehetne rekeszteni. A Nébih még 2017-ben csinált egy átfogó felmérést, abban 96 vizsgált termék esetében 71-féle eltérést találtak az Olaszországban és Ausztriában ugyanolyan név alatt forgalmazott megfelelőikhez képest.
A gyártók sokáig azzal takarództak, hogy más-más országokban eltérőek a helyi ízlések és ezek szerint változtatják meg az élelmiszerek összetevőinek arányát. Ez az álláspont viszont erősen sántít akkor, amikor például olyan halrudacskákat találtak a magyar, a román, a bolgár, vagy éppen a lengyel polcokon ugyanolyan márkanév alatt, amiben kevesebb volt a hal, mint máshol, a kenyérben kevesebb a liszt és volt olyan narancslé is, amiben pedig nem is volt eredeti gyümölcstartalom.
Az Európai Parlament legutóbbi strasbourgi ülésén viszont sikerült elfogadtatni egy olyan jogszabályjavaslatot, ami kimondja, hogy tilos az effajta magatartás, ha pedig egy gyártó mégis különbséget tenne attól függően, hogy hol forgalmazza ugyanazon márkájú termékét, de eltérő összetevőkkel, mindezt a helyi ízlésre hivatkozva, akkor ezt jól látható helyen fel kell tüntetni a csomagoláson.
Az Európai Parlament ezúttal úgy tűnik, hogy valóban komolyan veszi a keleti tagországok effajta problémáját és a jogszabálytervezetben igyekeztek bezárni minden kiskaput. Például, amikor a minőségbeli eltérésről értekezik, a szöveg kihagyta az „eltérés” elől a „jelentős” szót.
Amennyiben a zárószavazáson is átmegy a jogszabály már a tagállamok feladata lesz, hogy saját hatóságaikkal betartassák azt. Szakjogászok szerint Magyarországon vélhetően a Nébih és a kormányhivatal kapja majd meg ezt az ellenőrző feladatot.