Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Végre tényleg ugyanolyan Nutellát ehetünk, mint a németek?

2024. január 27. 8:52
Egy közel hétéves politikai és bürokratikus küzdelem érhet véget, amit Magyarország a visegrádi államokkal közösen nyert meg Európában. Az Európai Parlament a napokban elfogadta azt a jogszabályjavaslatot, ami szigorúan szankcionálja azokat a multikat, akik eltérő összetevőkkel forgalmaznak ugyanolyannak mondott termékeket az EU-ban.

Ha a multinacionális élelmiszeripari vállalatok nem is vallották be, vagy csak a csomagolásokon az apróbetűs részbe elrejtve közölték, de köztudott volt az Európai Unió tagországai között is, hogy ugyanazon cég ugyanazon termékei között lényeges minőségi különbségek lehetnek attól függően, hogy azokat Nyugat-, vagy Kelet-Európában forgalmazzák. Ezt a jogi szakzsargon kettős termékminőségnek nevezi.

A konkrét példákból pedig Dunát lehetne rekeszteni. A Nébih még 2017-ben csinált egy átfogó felmérést, abban 96 vizsgált termék esetében 71-féle eltérést találtak az Olaszországban és Ausztriában ugyanolyan név alatt forgalmazott megfelelőikhez képest.

A gyártók sokáig azzal takarództak, hogy más-más országokban eltérőek a helyi ízlések és ezek szerint változtatják meg az élelmiszerek összetevőinek arányát. Ez az álláspont viszont erősen sántít akkor, amikor például olyan halrudacskákat találtak a magyar, a román, a bolgár, vagy éppen a lengyel polcokon ugyanolyan márkanév alatt, amiben kevesebb volt a hal, mint máshol, a kenyérben kevesebb a liszt és volt olyan narancslé is, amiben pedig nem is volt eredeti gyümölcstartalom.

Az Európai Parlament legutóbbi strasbourgi ülésén viszont sikerült elfogadtatni egy olyan jogszabályjavaslatot, ami kimondja, hogy tilos az effajta magatartás, ha pedig egy gyártó mégis különbséget tenne attól függően, hogy hol forgalmazza ugyanazon márkájú termékét, de eltérő összetevőkkel, mindezt a helyi ízlésre hivatkozva, akkor ezt jól látható helyen fel kell tüntetni a csomagoláson.

Az Európai Parlament ezúttal úgy tűnik, hogy valóban komolyan veszi a keleti tagországok effajta problémáját és a jogszabálytervezetben igyekeztek bezárni minden kiskaput. Például, amikor a minőségbeli eltérésről értekezik, a szöveg kihagyta az „eltérés” elől a „jelentős” szót.

Amennyiben a zárószavazáson is átmegy a jogszabály már a tagállamok feladata lesz, hogy saját hatóságaikkal betartassák azt. Szakjogászok szerint Magyarországon vélhetően a Nébih és a kormányhivatal kapja majd meg ezt az ellenőrző feladatot.

vehir.hu
további cikkek
EU-csúcs - Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát közélet EU-csúcs - Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén. Orbán Viktor miniszterelnök a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, újra naggyá akarják tenni Európát. 2024. november 9. 9:59 EPC-csúcs - Orbán Viktor: egyetértettünk abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában közélet EPC-csúcs - Orbán Viktor: egyetértettünk abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti találkozóján egyetértettek abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában, és abban is, hogy reagálni kell az amerikai elnökválasztás eredményére - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatón, amelyen arról is beszélt, nem hiszi, hogy meg tudják állítani a migrációt, ha nem lázadnak fel a most hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen. 2024. november 8. 8:33 Az EU eljárást indított a Temu ellen gazdaság Az EU eljárást indított a Temu ellen Az Európai Bizottság eljárást indított csütörtökön a Temu ellen annak megállapítására, hogy a kínai online kereskedelmi óriásvállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt. 2024. október 31. 15:24 Orbán Viktor: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak közélet Orbán Viktor: azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Strasbourgban az Európai Parlament ülésén a soros magyar uniós elnökség programját ismertetve új európai versenyképességi megállapodás elfogadására, a migráció és a határvédelem ügyében rendszeres Schengen-csúcstalálkozók megtartására, valamint Bulgária és Románia még idei, teljes körű schengeni csatlakozására tett javaslatot. 2024. október 9. 12:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.